Banka Hesabı Kaç Yılda Kapanır?

Bankalar, günümüzde insanların cüzdan görevlerini görmektedir. Sosyalliğin ve zamana verilen değerin artması karşısında, insanların dağınık yaşamlarını, fatura ödeme, para transferleri, kurum ödemeleri gibi kolaylıklar sağlayarak tek bir noktada topluyor olması insanları online bankacılık hizmetlerine ve haliyle her gün daha fazla banka üzerinde hesap açmaya itmektedir.

Her kurum kendi çalıştığı banka şubesinden hesap açılmasını istemektedir. Gerekliliğin sürekliliği ve uzunluğu sorgulanmaksızın bazen tek bir işlem için bile banka hesabı açmak zorunda kalabiliriz.

Müşterisi olduğumuz bankaya herhangi bir gereklilik duymayacağımızı düşündüğümüz zaman banka prosedürlerini yerine getirerek kendi isteğimiz doğrultusunda hesabımızı kapatmamız mümkündür.

Bazı bankalar online işlemler ile bazı bankalar telefon bankacılığı ile hesap kapatma işlemine izin verirken bazıları ise şubeye yazılı müracaat dışındaki hesap kapatma isteği işleminizi gerçekleştirmemektedir.

Banka hesap kapatma işlemleri ile ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Peki, Açılan Hesap Biz Başvuru Yapmadığımız Sürece Açık Olarak Kalır Mı?, Kullanılmayan Banka Hesapları Ne Olur? yazımızda sizin için inceledik.

Banka Hesabı Kaç Yıl İşlem Yapılmazsa Kapanır?

banka hesabi kac yilda kapanirMüşteri başvurusu sonrasında açılan hesaplar, bilgi fazlalığı ve portföyün doğru yönetimi için sonsuza kadar aktif halde kalmayacaktır. Bilgi kirliliğinin önüne geçebilmek ve mevcut müşterileri hakkında daha doğru bilgi sahibi olmak için periyodik olarak işlem yapmayan müşterilerin kaydı silinmektedir.

Bir banka hesabınız üzerinde 10 yıl işlem yapmamanız durumunda, banka hesap bilgilerinizi arşivlerinden kaldıracaktır. Banka hesabınızda bulunan para varsa (Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu) devredilir.

TMSF konuya ilişkin 2019 yılında “Bankacılık Kanunu’nun 62’nci maddesi gereğince, bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son işlem tarihinden başlayarak 10 yıl içinde işlem görmeyen hesapların zaman aşımına tabidir.” açıklamasını yapmıştır.

Gelişen teknoloji sayesinde bankaları tek tek gezerek hesap sorgulama mecburiyetimiz bulunmamaktadır. E-Devlet üzerinden kişinin kendi adına açılan hesapları sorgulama şansı vardır.

Aynı zamanda TMSF’ye devredilmesi mümkün 10 yıldır işlem görmeyen hesaplarınızı görebileceğiniz sayfa yine E-Devlet sorgulama menüsü içerisinde bulunmaktadır.

E-Devlet üzerinden yapılacak olan sorgular kişinin Kimlik Numarası üzerine kayıtlı olacağından dolayı daha önceden açılmış olan T.C. Kimlik Numarası kaydı bulunmayan hesaplar ile ilgili olarak zaman aşımı kontrol linki üzerinden sağlayabilirsiniz.

 

Yorumlar

  1. Avatar Erkan sarıtaş Haziran 26, 2021
    • Mustafa Eser Mustafa Eser Haziran 28, 2021

Yorum Yaz