Banka Hesabı Nasıl Kapatılır?

Bankacılık sektörünün gelişmesi ile birlikte, kurumlar, daha fazla müşteri potansiyeline sahip olmak için iş ortakları arar olmuşlardır.

Yeni bir işe girişte, e-ticaret sitelerinde gibi hayatınızda yeni atılan adımlarda kurumların kendi çalıştığı bankalardan hatta zaman zaman belirli şubelerden hesap açmanızı istemektedir.

Bilhassa büyük ölçekli firmalar ve işletmeler bankalar ile anlaşmalar sağlamaktadır. Nakit kullanımının gitgide azaldığı yaşam standartları içerisinde para sanal olarak hayatlarımızda bulunmakta ve çoğu zaman sadece hesabımızda var olduğunu bilmekteyiz.

Büyük meblağlı paraların bankanın himayesinde tutma adına yaptığı anlaşmalar için müşterilerine sunduğu kampanyalarda bulunmaktadır.

Hangi Bankalarda Hesabım Var Nasıl Öğrenirim?

İnternet ve iletişim ağının yaygın olmadığı dönemlerde insanlar işlemleri analog olarak halletmekteydi. Bir sorgu yapmak için bankanın şubesine giderek yalnızca müşteri temsilcisi ile görüşme sağlanarak işlem yapılabiliyordu.

banka hesabi nasil kapatilirGünümüzde hesap açma dahil birçok işlem online olarak halledilebilmekte.

Online işlemler konusunda Türkiye Cumhuriyeti E-Devlet Hizmetleri adı altında birçok sorgulama ve yürütme işlemi sunmaktadır.

Kişinin sadece kendi bilgilerine ulaşabildiği sayfada haciz, dava, üstüne kayıtlı telefon numaraları ile beraber hangi bankanın hangi şubesinde hesabı bulunduğuna dair sorgulama gerçekleştirebilir.

Giriş sırasında kişinin Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlık Numarası ile beraber kişinin kendi belirlediği üst düzey güvenlik içeren şifresi istendiğinden verilerin gizliliği konusunda endişe duyulasında gerek yoktur.

2020 yılı içinde hesaplarda unutularak hiçbir işlem yapılmayan müşterilere ait 217 milyon lira TMSF (Türkiye Mevduat ve Sigorta Fonu) devredilmiştir.

Kullanmadığım Banka Hesabımı Nasıl Kapatabilirim?

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi artık hesap açma dahil birçok işlemi online hizmetler ile uzaktan halledebilmekteyiz. Ancak artan dolandırıcılık vakaları ile beraber her geçen gün bankalar güvenlik önlemlerini sıkılaştırmaktadır.

Her banka kendine özgü bir politika izlerken, bir bankanın izin vermediği online işleme diğer bir başka banka izin verebilmektedir.

Örneğin; sistemde kayıtlı olan cep telefonuna tüm işlemler sonrasında gelen kısa mesajın çok önemli olduğunu düşünen TEB bankası telefon bankacılığı üzerinden telefon numarası güncelleme işlemini sağlamazken, Türkiye İş Bankası işleme izin vermektedir.

Hesap kapatma işlemleri sırasında öncelikle denemekte fayda gördüğümüz yöntem bağlı olduğunuz bankanın internet bankacılığı ya da mobil bankacılık işlemleridir.

Mobil ya da internet bankacılığı üzerinden sağlanamayan kapatma işlemlerinde telefon bankacılığı ile müşteri hizmetleri yetkilisi ile yapmayı deneyebilir, sonucun olumsuz olması durumunda şubeye giderek işlemi sağlayabilirsiniz.

Online işlemler üzerinden alınmayan taleplerin sebebi bankaların hesap kapatma işlemi sırasında kendi el yazınızın ve ıslak imzanızın bulunduğu bir dilekçe yazmanızı istemeleridir.

 

 

 

Yorumlar

  1. Avatar Seko sek Temmuz 12, 2021
    • Mustafa Eser Mustafa Eser Temmuz 16, 2021

Yorum Yaz