Ev Hanımlarına Kredi – Ev Hanımı Bankadan Kredi Alma

Sevgili okurlarım…

Türkiye’de yaklaşık 12.000.000 ev hanımı bulunmaktadır. Ev hanımları, bankanın kredi başvuru yaparken esaslardan 18 yaşını doldurma kriterini karşılamış olsa dahi, iş gelir belgesi kriterine geldiği zaman sınıfı geçememekteydi. Günümüzde değişen bankacılık sektörü birçok yeniliği beraberinde getirmiştir. Bu yazımda sizin için Ev hanımları Kredi Kullanabilir mi? sorusunun cevaplarını derledim.

Ev Hanımları Nasıl Kredi Çekebilir?

 Bankalar, krediye olan talebin her geçen gün daha da artmasıyla beraber ek önlemler almakta işi sıkı tutmaktadır. Ev hanımları herhangi bir gelire tabi olmadığından dolayı krediyi geri ödemesi kredi başvurusu yaptığı bankanın aklında soru işareti bırakıyordu.  Gelişen ve büyüyen bankacılık sektörü aldığı ek önlemlerin yanında kişisel verilere daha ulaşır ve insanlar hakkındaki istihbaratı dijital ortamda saklayabilir olmuştur. Ev hanımları artık ek gelir beyan sistemiyle kredi başvurusu yapabiliyor. Bunun için belgelenebilir evden yönetilen bir iş, kira geliri veya hane geliri esas alınabilir. Gelirini saydığım belgeler ile ispatlayan kişiler 10.000TL-15.000TL gibi krediler kullanması mümkündür. Yüksek meblağlı kredi başvuru yapmak isteyen ev hanımları taşınmaz mal ipoteği ile daha yüksek kredilere başvuru yapabilirler. Bunun içinde öncelik evli olduğu kişinin konuya dair onayı olduğunu belgeleyen Eş Rızası belgesi ile başvuru yapmasıdır.

Ev Hanımları Kredi Çekebilir mi?

KKB PUANIev hanimlarina kredi ev hanimi bankadan kredi alma 1200’ün üstünde olan ev hanımları ek belge istemeyen dijital bankacılık ve fiziki bankacılık hizmeti sunan bankaların düşük limitli kredilerinden faydalanabilirler. Türkiye İş Bankası, Denizbank, Yapı Kredi Bankası, Odeabank, Akbank, Ing Bank, Cepteteb, QNB Finansbank (Npara.com) ek belge istemeden kredi imkânı sunan bankaların başında gelmektedir. Bankaların kendini tam güvende hissetmediği durumlarda ek kefil ya da gelir belgesi istediği görülmektedir. İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılık üzerinden dijital platformlarda başvurulan e-kredi imkanlarını incelemek ev hanımlarının yararına olacaktır. Gelir belgesiz yapılan başvurularda kişinin daha önce hakkınızda herhangi bir yasal takip başlatılmamış olması en büyük etken faktör olarak esas alınır.

Ev Hanımıyım Kredi Puanım Yeterli Değil Ne Yapabilirim?

Bazı bankaların kredi kartı limiti kadar kredi kullandırma ve kredi kartından nakit avans kullanımı acil durumlarda başvurulan yöntemler arasındadır. Sahip olduğunuz kredi kartının kullanılabilir limiti üzerinden hesaplanan faiz oranı ile herhangi bir bankamatikten kullanmak istediğiniz nakit parayı çekip size uygun vade seçenekleri ile ödeyebilirsiniz. Bankaların birçoğu kartların limitinin yetmediği durumlarda özel faiz oranı uygulayarak müşterine bakiye tanımlamaktadır. Ek hesap, esnek hesap, artı para, avans hesap, eksi hesap adı altında harcamaya geçtiğiniz zaman sıfırdan aşağı doğru belirli bir limite kadar düşen harcama limiti tanımlayabilmektedirler. Harcamış olduğunuz bu bakiye aylık taksitler olarak sizden talep edilmez, “eksi” bakiyede olduğunuz her ay size bankanın belirlediği faiz politikası üzerinden yansıtılır ve meblağ bakiyenizden düşerek hesabınıza işlenir.  

Nakit ihtiyacının acil olduğu, edilen zararın göz ardı edildiği bazı durumlarda ise operatörler üzerine taksitle telefon alınıp satılmasıdır. Kullanmış olduğunuz operatör size yaptığınız ödemeler sonucunda bir kullanılabilir taksitli alışveriş miktarı belirlemektedir. Bu çerçevede güncel, minimum zararla satabileceğiniz bir telefon alıp dilerseniz bir telefoncuya dilerseniz bir süre bekleyerek internet alışveriş siteleri üzerinden daha yüksek fiyata satarak nakit ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Telefon imei numarasına kayıtlı herhangi bir ibare olmadığından yasal olarak size engel teşkil olan bir durum söz konusu değildir. Operatörünüzün size sağladığı taksit sayısı boyunca ödemelerinizi yapabilirsiniz.

Ülkemizin yapı taşlarını oluşturan, bir geleneğin devamı olan ev hanımlarımız için kredi çekme, acil durumlarda nakit ihtiyacı karşılama ile ilgili aktardığım bilgilerin dışında merak ettiğiniz konularınızı lütfen yorumlar kısmında belirtiniz.

Hoşça kalın…

 

 

Yorum Yaz