Faizsiz Kredi Veren Bankalar – Faizsiz Kredi Alma

faizsiz kredi veren bankalar kredi alma 1Merhaba değerli okurlarım…

İçinde olduğumuz yüzyılda bankalarla çalışmamak, nakit alışverişi yapmamak, ticaretimizde banka yollarını kullanmamak neredeyse imkânsız olmuştur. Kelime anlamı” başkasının parasını belli bir süre kullanmak, işletmek için ödenen para” olan faiz dinimizce haram kılınmıştır. Bazı kurumlar, İslami koşullar çerçevesinde içinde faiz kelimesi barındırmadan krediler kullandırmaktadır. Bunlar, KOSGEB ve tarım kooperatifleri gibi hiçbir kâr amacı gütmeyen, devlet destekli, iş kurma kredileri için başvurabileceğiniz ve İslam dini çerçevesinde kullandığınız kredi karşılığında kâr payı ödeyebileceğiniz kurumlar olarak ikiye ayrılır. Bankalar birer ticarethanedir. Hizmet faaliyetlerinin sürdürülebilirliği ve sektördeki büyümeye yetişebilmesi için kâr yapması, para kazanması kaçınılmazdır. Faizsiz kredi çekmek isteyen bireyler iş kurmak dışında olan talepleri için katılım bankalarını tercih etmektedirler. Bu yazımda faizsiz kâr payı ile kredi kullanımı hakkındaki bilgileri sizler için derledim.

Faizsiz Kredi Nedir?

Faizsiz kredi kelimesi, insanda, bankadan kullanılan kredini tutarının taksitlere bölünerek, herhangi bir masraf veya fiyat artışı olmadan ödeme hissi uyandırsa da bu hizmet böyle verilmemektedir. Dini esaslara uygun olarak kredi kullandıran bankalar “Katılım Bankası” diye adlandırılır. Katılım bankaları verdikleri hizmet veya kullandırdıkları kredi karşılığında bizden faiz talep etmezler ama hizmet devamlılığı için bir kâr elde etmek zorundadırlar. İşleyişinde faiz kelimesini barındırmayan katılım bankalarındaki “katılım” kelimesi bankacılığın karına ve zararına katılım prensibine dayalı olduğunu belirtmek için kullanılır. 3 adet devlet sermayeli ve 3 adet özel sermayeli olmak üzere toplam 6 adet katılım bankası bulunmaktadır. Ziraat Katılım, Vakıf Katılım, Albaraka Türk, Kuveyt Türk, Emlak Katılım, Türkiye Finans bankaları katılım bankası olarak hizmetlerini devam ettirmektedirler. Emlak Katılım, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım devlet sermayeli olarak çalışmakta olup, diğer bankalar özel sermayelidir. Katılım bankalarının zaman zaman müşterilerine özel faizsiz kredi kullandırma kampanyaları düzenlemektedir. Müşteriye özel krediler çok düşük kâr payı limitli olup, şubeye gitmeden internet bankacılığı üzerinden kullanılabilir.

Katılım bankaları nasıl kredi verir? Sorusunun cevabı kullanılan kredinin usule uygun olması için yapılan başvurular alıcı tarafından belirlenmiş bir mal ya da hizmet üzerine olur. Sağlık hizmeti, tatil, konut ve taşıt alımı, eğitim masrafları gibi kredi başvurusu yapan kişinin istediği koşullar bankaya sunulur. Banka alınmak istenen mal ya da hizmeti kendi bünyesine alıp üzerine vade sayısına bağlı belirlediği oran ile kâr marjı ile satmış olarak değerlendirir. Karşıdan bakıldığında faiz ve kâr payı aynı olarak gözükebilir. Kâr payı; bir şirketin bir yıllık faaliyet dönemi sonucunda elde ettiği, net dönem karı üzerinden dağıttıkları ve ortakların şirkette sermayelerinin bulunması karşılığında elde ettikleri getiridir. Yani kâr payı ile faiz aynı şey değildir.

Banka müşterileri içinde İslami koşullara uygun kredi olmasının dışında sebepsiz yere borçlanma karşıtı ticari ve ekonomik faaliyetlere katılmak istenen bir kesimde vardır. Ayrıca alabileceğimiz hizmetler içerisinde konut, taşıt, ihtiyaç finansman desteği, katılma ve altın hesapları, banka kartı, kredi kartı gibi standart banka hizmetlerinden yararlanma ve gerektiği zamanlarda kurumsal destek hizmeti bulunmaktadır.

Katılım bankaları da diğer bankalarda olduğu gibi (BDDK) yani Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu tarafından denetlenmekte ve denetimleri bu kurum tarafından tahsis edilen banka denetleme müfettişleri tarafından yapılmaktadır. Denetleme yetkisi her ne kadar resmi yollar ile yapılsa da, her bankanın bünyesinde İslami karar kurulu bulunmakta ve yeni sürülmesi hedeflenen ürünlerin uygunluğu bu kurum tarafından onaylanmaktadır.

  •       Ziraat Katılım Bankası; Konut alımı, taşıt alımı ve ihtiyaç finansmanı ürünlerinde başvuru yapabilme, mevduatımız ile katılma hesabı, altın hesabı açabilme, kredi kartı ve banka kartı alabilme,
  •       Vakıf katılım Bankası; Katılma ve cari hesap açmanın yanı sıra konut, taşıt ve tüketici finansman desteği alabilme, kuruma özel Vkart imkanlarından yararlanma,
  •       Kuveyt Türk Katılım Bankası; Verdiği finansman desteklerine artı olarak Altın Kart, Sale Plus Kart, İhtiyaç Kart ve Seyyah Kart’a özel bankacılık hizmetleri ayrıcalığından yararlanma,
  •       Türkiye Finans Katılım Bankası; Tüketici, Taşıt, Konut Finansmanı, TL ve Döviz  kuru ile hesap açma, Kobi ve Ticari Müşterilere özel hizmet sunma,
  •       Albaraka Türk Katılım Bankası; Mobil Şube, bireysel konut, taşıt, ihtiyaç finansman desteği, Hicaz Kart avantajlarından faydalanma ve World kart ile anlaşmalı olan platinum, gold, klasik kredi kartlarını kullanma imkanları sunar.

 

Başvuru yaptığınız kredi konut kredisi yada taşıt kredisi ise kendi finansman desteği ile % 0 faiz sunan markaların kampanyalarını inceleyebilir, taşıt kredisi kullanma ve konut kredisi kullanma yazılarımı inceleyerek aklınızdaki soruları cevaplandırabilirsiniz.

Hoşça kalın…

 

 

 

 

 

Yorum Yaz