Güvenilir Kripto Para Borsaları Hangileridir?

Geleceğin para birimi olarak öngörülen kripto para bitcoin, ethereum, xrp gibi coinler başta olmak üzere 5500 adetin üzerinde coinden oluşmaktadır.

Talebin fazla olması üzerine alım satım borsaları da gün geçtikçe piyasaya girmektedir. Peki tüm kripto para borsaları güvenilir midir? Ya da hangi kripto para borsaları mantıklıdır? Yazımızda inceleyeceğiz.

Yatırımcıların kazanç ve kayıpları kendi izledikleri yol ile bağdaşır. İyi analiz yapan, piyasayı iyi takip eden bir yatırımcı doğru tahminler yürüterek astronomik kazançlar elde edebilir. Kripto para borsası normal borsa gibi dirençlerden inişlerden ve çıkışlardan oluşmaktadır.

Kazanç garantisi olmamakla beraber tamamen tahminlerin doğru sonuçlanması ile yatırım kazanca dönüşür.

Kripto para alımı yapmak isteyen bir kişi bunu doğrudan sağlayamamaktadır. Aracı kurumlar üzerinden belirli bir komisyon ödemesi ile alım satım gerçekleştirir.

Yatırımcıların borsa seçimindeki düştüğü en büyük hata, alış satış fiyatlarındaki gözüken farklılıkların getireceği kar oranının daha fazla olduğunu düşünerek, borsanın güvenilirliğini sorgulamamalarıdır.

Ülkemizde yaşanan ve mağdur edilen 400.000 kişinin 2 milyar doları ile kayıplara karışılması konuya gösterilebilecek en net örnektir.

Kendini bu alanda kanıtlamış, sektördeki yeri belli olan borsaları tercih etmeniz sizi kendi kararlarınız dışında edecek bir zarardan koruyacaktır.

Hangi Bitcoin Borsaları Güvenilir?

Kripto para borsa seçimlerinde dikkat edilmesi gereken hususlar; güvenilirlik, hacim ve çeşitlilik olarak göz önünde bulundurulmalıdır.

İşlem merkezine sahip, sektörde bir geçmişini bulabileceğiniz, piyasada yeni olmayan, müşteri portföyünün genişliği ile güvenilirliğini denetlemeniz mümkündür.

Hacimli bir borsa, piyasadaki fırsatları yakalamanız konusunda size daha çok yardımcı olacak, işlem sırasında daha hızlı olmanızı sağlayacaktır.

Yazımızın içinde bahsettiğimiz gibi 5500’ün üstüne çıkan coinlerin her biri farklı karlılıklar getirmekte, hiç beklenmedik çıkışlar yaşamaktadır. Coin çeşidi bakımından fazla olan bir borsa size daha çok alternatif sağlayacaktır.

Kriterler incelendiğinde karşımıza çıkan en mantıklı kripto para borsası siteleri;

 • Binance
 • BTCTurk
 • Bitstamp
 • Cex.ıo
 • Bitpanda
 • Coinbasepro
 • Bitfinex
 • Bitlo
 • Paribu
 • Kraken
 • Kucoin
 • Icrypex olarak geçmektedir.

BİNANCE

guvenilir kripto para borsalari hangileridirBinance, yatırım hacmi bu yıl için ortalama 10.000.000.000 üzerine çıkmış, işlem sepetinde 258 adet farklı kripto para bulunduran ve 800’ün üzerinde farklı para birimi ile işlem yapabileceğiniz dünyanın en iyi kripto para borsası olarak kendini kanıtlamış bir sitedir.

İşlem ücreti olarak rakiplerinin altında kalması ile tercih sebebi olmasının yanında, akışkan ve anlaşılır mobil uygulaması kullanıcılarından tam not almaktadır.

Profesyonel bir yatırımcı değilseniz, site ara yüzünün sunduğu Binance Lite ile daha sadece bir moda geçiş yapabilir varlıklarınızı daha kolay yönetebilirsiniz.

Türkiye ofisini açmaları, vadeli işlem yapma seçeneği, sıkılaştırılmış güvenlik, coin çeşitliliği, kredi kartı ve havale ile alım, komisyon ücretleri, kolay ve hızlı kullanım Binance’ yi zirveye taşımıştır.

BTCTURK

guvenilir kripto para borsalari hangileridirPapara üzerinden günün 24 saati dilediğiniz an havale yaparak para yatırabileceğiniz, hızlı ve kolay ara yüzünü müşterilerine sunan BtcTurk açık belgeleri ile fon kanıtı sunarak güvenilir olduğunu ispatlamaktadır.

250 milyonu geride bırakan işlem hacmi ile komisyon olarak yurtdışı kaynaklı rakiplerinin üstünde seyretse de ulusal pazarı tercih edenler için mantıklı bir tercih sebebi olmaktadır. Ayrıca BtcTurk 14 coin için 39 çift üzerinde işlem yapma kabiliyetine sahiptir.

BİTSTAMP

guvenilir kripto para borsalari hangileridir 1Merkezi Slovenya’da bulunan ve 2011 yılından beri verdiği hizmet ile en eski kripto para borsaları arasında yer alan Bitstamp ayrıca EU lisansına sahiptir. 160 adetten fazla kripto para için alım satım imkânı bulunur.

Kimlik eşleştirmenin hızlı bir şekilde yapıldığı sistem, kredi kartı ile yatırım yapma imkânı vardır. Verilerin korunması için, güvenlik önlemi olarak şifreleme sistemi konusunda yılların getirdiği tecrübelerden faydalanmışlardır.

Cex.İo

guvenilir kripto para borsalari hangileridir 1Sorunsuz, güvenilir ve ucuz komisyonlu bir site arayanlar için biçilmiş kaftan olan Cex.io’ nun ülkemiz için en büyük dezavantajı Türkçe dil desteğinin olamamasıdır. Güven puanlamasında 10 puan üzerinden 8 alması ve 149 çift üzerinde işlem yapma imkânı sunar. 3.000.000 üzerinde kullanıcı ile 25.000.000 üzerinde işlem hacmi vardır.

Bitpanda

guvenilir kripto para borsalari hangileridir 10Bitpanda nın işlem merkezi Viyana’da bulunmaktadır. Kolay ve anlaşılır bir ara yüz deneyimi sunan site ile Papara hesabınızı kullanabilir, eft, havale ve kredi kartı ile işlem yapabilirsiniz. Türk müşterileri ile çalışmayı hedeflemekte ve yatırımcılarına 50’den fazla kripto para alım satım hizmeti sunmaktadır. Üst düzey güvenlik tedbirleri alınarak müşteri verileri korunmaktadır. Detaylı grafikleri ile amatör kullanıcılar için ideal bir platform oluşturulmuştur. Ayrıca kripto sepeti adı verdikleri bir uygulama ile 5’er, 10’ar ve 25’er li olarak paket halinde otomatik kripto para alım satımı gerçekleştirebilirsiniz.

Coinbase pro

guvenilir kripto para borsalari hangileridir 3Coinbase pro ülkemiz kullanıcıları için düşük komisyon ücretleri, ileri seviye güvenlik sistemi ve Türkçe arayüzü ile tercih edilen borsalar arasında ön sıralarda yer almaktadır. 2018 yılında aldığı 300.000.000 dolar yatırım ve 2021 yılına gelindiğinde günlük 2.000.000.000 doların üzerindeki işlem limiti, Amerika Birleşik Devletleri’nin en prestijli kripto para borsaları arasında yer almasına neden olmuştur. San Francisco da bulunan merkezi tarafından yapılan açıklamada günlük 5.000.000 kullanıcının ziyaret ettiği söylenmiştir. 29 coin için 99 çift sayısı sunmaktadır.

Bitfinex

guvenilir kripto para borsalari hangileridir 4Tether USDT’ nin sahibi olan Bitfinex in öne çıkan başlıca özellikleri; kullanım kolaylığı sağlayan arayüz, margin trading yapabilme özelliği, kredi kartıyla alım dahil olmak üzere gelişmiş emir zinciri oluşturabilme ve en önemlisi 167 coin ile 318 çift işlem yapabilme özelliğidir.

Hong Kong merkezli çalışan kuruluşun yönetimi İnifex inc.ye aittir.

Bitlo

guvenilir kripto para borsalari hangileridir 5Daha öncelerde Binans adı ile hizmet veren Bitlo Türk kripto para borsasının önde gelen isimlerindendir. Müşteri hizmetler yetkilisi cevap hızı konusuyla kendinden bahsettirmiştir. Yatırımcıların dijital paralarını soğuk cüzdanlarda muhafaza ediyor olması sisteme ekstra güvenlik önlemi katmaktadır. Günün dilediğiniz saati alış, satış yapabileceğiniz gibi müşteri hizmetleri ile yapacağınız görüşmeler için de mesai saatlerini takip etmek zorunda kalmazsınız. Firma yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre günlük işlem hacmi 50.000.000 doları geçmektedir.

Paribu

guvenilir kripto para borsalari hangileridir 6Kuruluş tarihi 2017 yıllarına dayanmaktadır. Türk kripto para borsası içinde güvenilir ticaret düzeyine ulaşmıştır. 1.000.000 kullanıcı ile 200.000.000 civarında günlük işlem hacmine ulaşmıştır. 22 coin ile 22 çift işlem yapmak mümkündür. Web sitenin ortalama komisyonu 0,32 olarak gözükmektedir. Kullanıcılarına kripto para ile alışveriş şansı sunan kredi kartı hizmeti vermektedir.

Kraken

guvenilir kripto para borsalari hangileridir 72021 yılında dünyanın 176 ülkesinde hizmeti sürdüren Kraken 10 yıl önce Amerika Birleşik Devletleri merkezli olarak kurulmuştur. Kripto para borsasında günlük işlem hacmi 1 milyar doları geçmektedir. Dünyanın en büyük 4ncü bitcoin para borsası unvanını taşır.

Kucoin

guvenilir kripto para borsalari hangileridir 85 milyondan fazla olan kullanıcılarını zaman zaman dağıttığı hediyeler ile mutlu etmektedir. 100’den fazla ülkede hizmetini sürdüren kucoin 2017 yılında kurulmuştur. İşlem hacmi sıralamasında ilk 10’da yer almaktadır. Kredi kartı ile hızlı bir şekilde yatırım yapma şansı sunar.

Icrypex

guvenilir kripto para borsalari hangileridir 9Bir Blockchain Türkiye üyesi olan Icrypex’in merkezi Maslak’ta bulunmaktadır. Güvenlik seviyesi yüksek kategorisi sınıfına girmektedir. Odeabank, Akbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası tarafından yapılan alımlarda herhangi bir komisyon ücreti talep etmemektedir. Ayrıca, BTC, ETH, LTC, XRP gibi coinlerin de hesaptan çekimini ücretsiz bir şekilde sağlamaktadır. Güvenliğini, yatırımların soğuk cüzdanlarda saklanması ile sağlamaktadır. Kullanıcı eğitimi konusunda adımlar atarken, uzman görüşlerinin bulunduğu haftalık coin maillerini e posta yoluyla müşterilerine göndermektedir.

Yorumlar

 1. Avatar Mustafa Sami yatık Temmuz 1, 2021
  • Mustafa Eser Mustafa Eser Temmuz 4, 2021
 2. Avatar Gürsel acık Ocak 12, 2022
  • Mustafa Eser Mustafa Eser Ocak 20, 2022

Yorum Yaz