Halkbank YKS Para Yatırma

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından açıklanan bilgiye göre 2020 yılında 2 milyon 424 bin 718 kişi YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) girmiştir. Sınava başvuran kişi sayısının her sene daha fazla arttığı düşünülünce, başvuru sırasındaki işlemleri kolaylaştırmak adına yapılan çalışmalar da doğru orantılı artmaktadır. Tartışmasız yapılan en güzel çalışmalardan biri ise sınav ücreti ödeme konusunda atılan adımlardır.

YKS İnternetten Para Yatırma ve YKS Bankamatikten Para Yatırma işlemleri sırasında izlenmesi gereken adımları yazımda bulabilirsiniz.

Halkbank ÖSYM Para Yatırma

ÖSYM sınavı giriş ücreti ödemeleri Halkbank üzerinden 2 şekilde yapılmaktadır. ATM ve internet bankacılığı üzerinden Yükseköğretim Kurumları Sınavı giriş ücretli kolaylıkla ödenmektedir. Yapılan yeniliklerle sınav kurumları ya da banka şubeleri önünde biriken insan kuyruklarının oluşması engellenmektedir.

İnternetten ÖSYM Sınav Ücreti Ödeme

Sadece Halkbank müşterilerinin kullanabileceği şekilde tasarlanan İnternetten YKS sınav ücreti ödeme için Halkbank İnternet Bankacılığı linki üzerinden “Müşteri/Kimlik Numarası” ve belirlediğimiz parola ile sisteme giriş yapılır.

Karşımıza çıkan internet bankacılığı ana menü ekranı üzerinde üste sıralı sekmelerden “Ödeme/Vergi” seçeneğine tıklanır.

halkbank yks para yatirma

“Ödeme/Vergi” Sekmesi altında bulunan “Eğitim Ödemeleri” ne giriş yaparak, karşımıza çıkacak sonraki ekranda “Ödeme Yapacağınız Kurumu Seçiniz” bölümüne “ÖSYM” yazarak aratılır ve seçilir. Ekranın alt kısmına doğru ilerledikçe karşımıza çıkacak bir sonraki adım ödemeyi yapmak istediğimiz banka hesabımızı seçmek olacaktır.

“Kayıt Türü” penceresinde açılan seçeneklerden “T.C. Kimlik No” seçilir ve sınava girecek kişinin bilgileri girdikten sonra sayfanın en sağ alt köşesinde bulunan buton ile bilgiler sorgulanır.

halkbank yks para yatirma 1

Açılan yeni ekran üzerindeki seçeneklerden girmek istediğimiz sınav seçilmelidir.

Son onayı gerçekleştirmeden önce bilgileri dikkatle tekrar kontrol etmeyi ihmal etmeyiniz.

 

ÖSYM Sınav Ücretini ATM’den Ödeme

Halkbank kendi müşterisi olmayan vatandaşa da hizmet verebilmek YKS Sınav Ücretini ATM’den ödeme hizmeti de sunmaktadır. Ödeme işlemi sırasında Halkbank’a ait bir kartın elinizde bulunma zorunluluğu yoktur. Kartsız işlemler menüsü üzerinden ATM’den YKS sınav ücretini yatırma işlemini kolaylıkla gerçekleştirebiliriz.

Bankamatik yanına gittiğinizde ekran koruyucu görevi yapan reklam ve bildiri ekranları sırasında ATM’nin klavyesi üzerindeki “Giriş” butonuna basarak “Kartsız İşlemler” menüsüne giriş yapabiliriz.

Bir alt menüde karşımıza çıkacak seçeneklerden “Fatura ve Ödemeler” seçilerek devam edilir ve “Eğitim Sınav Ödemeleri” seçilir.

“ÖSYM Ödemeleri” menüsü içine girdikten sonra tarafınızdan istenen sınava girecek öğrenciye ait “T.C. Kimlik Numarası” ve sonrasında “Telefon Numarası” bilgileri girilerek işleme devam edilir.

Karşımıza çıkan sınav türleri içinden girilmek istenen YKS sınavı seçilmelidir.

İşlemi kartsız işlemler olarak başlattığımızdan dolayı sorgulamaların bitmesinden sonra gelecek olan ödeme seçenekleri “Nakit” olarak sınırlandırılmış olacaktır. Para yatırma haznesine ödenmesi gereken tutarı yerleştirerek paranızı yatırabilir ve işlemi sonlandırabilirsiniz.

Tüm banka ve bankacılık ile ilgili sorularınızı yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

Hoşçakalın…

Yorum Yaz