Hangi Bankalar Devlet Bankalarıdır?

Bankacılık sektörünün her gün daha da büyümesiyle yeni bankalar ortaya çıkmakta, yabancı kaynaklar ülkemize yatırım yapmakta ya da yerli olan bankalar yabancı ortaklıklar kurarak sektördeki yerini korumak, Pazar payını büyütmek için adımlar atmaktadırlar.

Peki onca banka arasından hangi bankalar devlet himayesi altındadır bu yazımızda bunları inceleyeceğiz.

Devlet Bankaları Hangi Bankalardır?

Türkiye Cumhuriyeti Devletine ait 3 adet mevduat, 3 adette yatırım bankası olmak üzere toplamda 6 adet banka bulunmaktadır. Yazıyı inceleyen okurlarım hangi bankalar devlet himayesindedir, hangi bankalar devlete aittir sorusuna cevap bulabilirler.

Bankacılık bir sektördür ve sektörün sürdürülebilirliği ve büyümesi için kar yapmak şarttır. Devlet bankalarını özel bankalardan ayıran en temel fark halka hizmet amaçlı kar marjları dır. Halka daha iyi hizmeti prensip haline getirmiş devlet bankaları daha düşük faizlerle kredi imkânı sunmaktadır.

Halk arasında mevduat bankaları sıklıkla bilinir olsa da yatırım bankaları pek bilinmemektedir. Bu, yadırganacak bir durum değildir. Yatırım bankaları diğer bankalar gibi her yere şube açarak hizmet veren bankalar değillerdir. Devlet bankaları sermayelerini ve faaliyetlerini kamu kurum ve kuruluşlarını hedefleyerek gerçekleştirmektedirler.

Devlet Bankaları

Türkiye’de kamu adına hizmet veren devlet bankaları toplam 6 adettir. 3 katılım ve 3 mevduat bankası olarak kayıtlara geçer. Aşağıda isimleri, özellikleri ve sektörel faaliyetlerini sizler için belirteceğim.

Ziraat Bankası

Ziraat Bankası, Türkiye Cumhuriyeti’nin en eski en köklü kamu bankasıdır. Kuruluşu cumhuriyetten önceye, Osmanlı devletine kadar dayanmaktadır. Ziraat bankası, her ne kadar kamu bankası olsa da yenilikçi fikirleri ile özel sektör bankaları ile yarışmakta ve pazardaki yerini korumaktadır.

Dünyanın 18 ülkesinde faaliyet gösteren Ziraat Bankası, 1863 yılında kurulmuştur. Kuruluş yıllarında memleket sandıkları ile faaliyetini sürdürürken günümüzde ihtiyaç kredileri, taşıt kredileri, konut kredileri çiftçi kredileri gibi birçok alanda öncü olmuştur. Kredi oranlarının daha düşük olması tercih edilmesinin artmasına sebep olmaktadır. Türkiye Bankacılık Sistemi Mart 2020 yılı verilerine göre 24.642 çalışanı ve Ocak 2021 yılı verilerine göre 1728 şubesi bulunmaktadır.

Ziraat Bankasına www.ziraatbank.com.tr adresinden, 0850 220 00 00 numaralı müşteri hizmetleri yetkilisinden ulaşabilirsiniz.

Ayrıca kendi müşterilerinin cep telefonlarına indirerek kullanabileceği Ziraat Mobil adı altında aplikasyonu da bulunmaktadır.

Vakıfbank

Vakıfbank, kuruluşu 1954 yılına dayanmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti eski başbakanı Adnan MENDERES tarafından 50.000.000 TL sermaye ile kurulmuştur. Kurulduğu yıllarda Türkiye Vakıflar Bankası olarak adlandırılan banka günümüz adına Vakıfbank’ta sarı panjur gibi kendine özel kredilendirme seçenekleri ile müşteri portföyünü gün geçtikçe geliştirmektedir.

Türkiye’nin 3ncü büyük bankası konumunda olan bankanın Ocak 2021 verilerine göre 932 şube ve Mart 2020 yılı verilerine göre 16.743 çalışan ile hizmet vermektedir.

11 Aralık 2019 tarihinden itibaren Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün idaresinde bulunan %43,00’ü A Grubuna ve %15,51 B Grubuna toplam %58,51 hissesi 3 Aralık 2019 tarihinde alınan Cumhurbaşkanı kararı ile Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığına devri olmuştur.

Vakıfbank’a www.vakifbank.com.tr adresinden, 0850 222 0 724 numaralı müşteri hizmetleri yetkilisinden ulaşabilirsiniz.

Halk Bankası

1993 yılında hizmet vermeye başlayan ve Halk Bankası, kuruluş amacı olarak özel bankalara yol göstermek kılavuz olmaktır. Kurucumuz Atatürk’ün küçük esnafa ve büyük sanayi erbabına muhtaç oldukları kredileri kolayca ucuza verecek bir teşekkül vücuda getirmek ve kredinin normal şartlar altında ucuzlatılmasına çalışmak da çok lazımdır sözü benimsenerek kurulmuştur. Günümüzde esnaf ve halk adına birçok adımlar atarak konut, taşıt, bireysel krediler ile bankacılık sektöründeki yenilikleri yakından takip etmekte, esnaf adına attığı adımlarda birçok bankaya öncülük yapmaktadır. 4051 ATM ve 18.823 çalışan ve 1000 yurtiçi şube, 6 yurtdışı şube, yurtdışı temsilciliği ile faaliyet göstermektedir.

Halk Bankası internet adresi www.halkbank.com.tr ve ulaşabileceğiniz telefon numarası 0 850 222 0 400’dür.

İller bankası

İl özel idareleri ve belediye gibi kurumlara hizmet veren ve kredi imkanı sunan İLBANK A.Ş. kamu bankaları arasında yer almaktadır.

Türk Eximbank

Türk Eximbank 198 yılında Türkiye İhracat Kredi Bankası olarak kurularak Türkiye Cumhuriyeti Kamu Bankaları arasında yer almaktadır. Banka ile detaylı bilgi ve hizmet faaliyetlerini öğrenmek için bankanın sitesi olan www.eximbank.gov.tr adresini inceleyebilirsiniz.

Türkiye Kalkınma Bankası

1975 yılında kanun hükmünde kararname ile kurulan Türkiye Kalkınma Bankası Devlet Sanayi ve İşçi Bankası olarak kamu bankaları arasında yer almaktadır. Sürdürülebilir kalkınmayı temel prensip edinen banka uluslararası kurumlarla anlaşma sağlamaktadır.

Kalkınan Türkiye Devleti ekonomisi ile kamuya ait bankalar her gün daha da kendini geliştirirken kendi halkına hizmet ederken kar marjı politikasını sadece kendini geliştirecek kadar olarak sınırlandırmıştır.

hangi bankalar devlet bankalaridir 1Diğer banka ve bankacılık işlemler ile ilgili sorularınızı lütfen yorumlar kısmında belirtiniz.

Hoşçakalın…

 

Yorum Yaz