Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar

Bankalar genel olarak müşterilerinden periyodik dilimlerde hesap işletim ücreti almaktadırlar. Bu durum müşteriler tarafından nahoş bir durum olarak karşılanmaktadır. “Parayı hesapta tutarak hem kullanmalarını sağlıyorum hem de üstüne ek ücret ödüyorum” düşüncesini birçok müşteri benimsemiş durumdadır.

Hesap işletim ücreti neden alınır? Sorusunun banka sözleşmelerinde ki cevabı; bankanın müşterisine vermiş olduğu kredi, kredi kartı ya da banka kartı gibi hizmetlerin karşılığı olan bedel olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bazı bankalarda 3 aylık, 6 aylık dönem işletim ücretleri karşımıza çıksa da genel olarak bankaların çoğu yıllık olarak hesap işletim ücreti almaktadırlar.

Banka hesabı açılırken imzalanan sözleşme içerisindeki madde baz alınarak kesinti yapılmaya başlanır. İşletim ücreti dönemi geldiğinde banka, hesabındaki mevduat içinden tutarı tahsil eder.

Hesabınızda bakiye olmaması durumunda borçlanma yaşamazsınız ancak hesaba yatacak olan ilk tutar içinden tahsilatı gerçekleştirir.

Hesap İşletim Ücreti Nasıl İptal Edilir?

.jpgBankaların artması ile müşteri portföyü konusunda kendini geliştirmek isteyen bankalar bazı dönemlerde kampanyalar yapmaktadır.

Bankaya hesap işletim ücreti ödemek istemeyen banka müşterileri, başvuru yapacağı vadeli veya vadesiz mevduat hesabı öncesi banka müşteri hizmetleri yetkilisi ile irtibata geçerek ya da banka şubesinde müşteri temsilcisi ile görüşme sağlayarak konuya ilişkin bilgi alması en doğru yöntem olarak kabul edilir.

Maaş hesabı, şirket hesabı müşterileri genellikle hesap işletim ücreti ödemekten muaf tutulurlar. Bunun dışında bankacılık sektörünün yeniliğe açılan penceresi olarak kabul edilen ve gün geçtikçe fiziki bankacılık anlayışını gölgede bırakan dijital bankacılık kurumları müşterilerini hesap işletim ücreti, havale, EFT masrafları, fatura ödeme, kredi harç ve ek giderler vs. ödemeleri talep etmemektedirler.

Çoğu alanında kurumsallaşmış bir kurumun alt kuruluşu olan dijital bankacılık markaları, personel ve şube masrafları bulunmadığından dolayı ücretsiz olarak birçok hizmeti daha ayrıcalıklı şekilde sunmaktadırlar.

Hangi Bankalar Hesap İşletim Ücreti Almıyor?

Dijital bankacılığa adım atmış ve sektörün öncülüğünü yapan kuruluşlar;

Açacağınız mevduat hesabı ile ilgili detayları inceleyeceğiniz ve kuruluşların koşul, kampanya bilgilerine ulaşabileceğiniz web sayfaları linkleri yukarıda paylaşılmıştır.

Yorumlar

  1. Avatar Tunahan bag Temmuz 25, 2021
    • Mustafa Eser Mustafa Eser Eylül 1, 2021

Yorum Yaz