İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır? İhtiyaç İçin Kredi Alma

Günümüzde bireyler genellikle para ihtiyaçlarını giderme yolunda artık yakın arkadaşlarını borç almak için aramak yerine bankalara müracaat etme yolunu tercih etmektedir. Tüketici kredileri düğün, eğitim, tatil ya da sağlık harcaması gereksinimlerinde kendi ödeme limitimizi belirleyerek tabiri caizse can simidi rolünü üstlenmiş durumdadır. Uzmanlar tarafından her ne kadar kişilerin kendileri için bir acil durum fonu adı altında birikim yapmaları tavsiye edilmiş olsa da çoğunlukla bu tavsiyeye uyulmamaktadır.ihtiyac kredisi nasil alinir kredi alma

Bankalar bireylerin nerede kullanacağına dair herhangi bir araştırma yapmadan, proforma fatura istemeden kendilerinin belirlediği limitler doğrultusunda tüketici kredisi kullandırmaktadır. Bazı bankalarca temel ihtiyaç kredisi olarak adlandırıldığına da rastlanmaktadır. İhtiyaç kredisi başvurusu yapmadan önce alacağımız paranın geri ödemesinin bize daha fazla olacağı fikrini benimsemeliyiz. Böylece borç ile alacağımız, sahip olacağımız şeyi minimal seviyeye indirebiliriz. Bireylerin taksit ödemelerinin az olarak gözükmesi, ihtiyaç duyulan şeyin gerekliliğini sorgulamadan sahip olmalarına veya edinmelerine sevk etmektedir.

Tüketici kredisi, kullanmak istediğiniz miktara da bağlı olarak herhangi bir ipotek istemez. Kullanmak istediğiniz kredi tutarınca bankaya başvuru yaparsınız, banka gerekli incelemeleri yaparak size geri dönüş sağlar. Eğer bir ticari müşteri değilseniz ve kullanacağınız bakiye çok fazla değilse beklediğiniz sonucu çok çabuk alırsınız.

Tüm kredi kullanımlarında olduğu gibi ihtiyaç kredisi kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bu detaylar tüketici kredisinde taşıt kredisi konut kredisi gibi kredi lerden daha önemlidir. Kullanılan kredilerin birçoğu 25.000,00 TL’nin altında olduğundan sözleşme şartları gibi krediyi şekillendirecek ince detaylar göz ardı edilmektedir. Dosya masrafı, tahsis ücreti adı altında ibraz edilen kredi kullandırma ücreti, özel hayat sigortası ve bu hayat sigortasının vade boyunca yenilenecek olması sizi ciddi maliyetlerle karşılaştırabilir. Kredi başvurusu sırasında faiz oranının yanı sıra geri ödeme tutarının toplam maliyeti bizi daha çok ilgilendirecek kısımdır.

Tüketici kredisi kullanımında bütçe planlamasını çok detaylı şekilde ele almazsak, kredi ödeme konusunda zorluklar yaşayabilir, gecikmeye düşebiliriz. Kullanılan düşük miktarlı krediler bizim kredi sorgulama puanımız olan ticari sicilimizin temelini oluşturur. Kredi kartı ödemelerimiz ve tüketici kredisi geri ödemelerimiz, yüksek meblağlı taşıt kredisi ya da konut kredisi kullanımlarında bankanın sizi tanımasına yardımcı olur.

Kredi

sorgulama puanımız 1 ile 1700 puan arasında 5 sınıftan oluşur. 1-699 puan arası en riskli olarak gözükür ve kredi başvuruları olumsuz sonuçlanır. 700-1099 puan arası olan grup orta riskli gözükür kredi sorgulamaları bölge müdürlüklerince değerlendirilir. 1100-1499 puan arasında kalan grup az riskli olarak nitelendirilir kullanmak istedikleri kredi şube nezdinde gelirine bağlı olarak değerlendirilir. 1500-1699 puan arası kredi kullanımı açısından iyi sınıfında değerlendirilir ve kullanmak istedikleri krediyi onaylanması fazla uzun sürmez. 1700-1900 puan arasına ulaşmak genel olarak bireysel kişilerce çok zordur, yüksek meblağlı krediler kullanıp ödemiş olmak gerekir. Bankaların en sevdiği müşteri portföyü dür.

Kredi başvurularında bankalar gelirinizin ortalama en fazla %60 veya %70 ‘i kadar kredi ödeyebilme gücünüz olduğunu değerlendirir. Ortak kredi limitiniz kontrol edilir ve buna göre kalan kullanılabilir kredi limitiniz çıkarılır. Gelir belgenizi gösterdiğiniz iş yerinizde 6 ay sgk’lı olarak çalıştığınızı belgelemeniz istense de kredi notuna göre bu süre kısaltılabilir. Sigortalı çalışan için kredi başvurusunda dikkat edilen hususlar bunlarken vergi levhalı işyeri ihtiyaç kredi başvurusunda son yıla ait kar bildirilmesi temel kuraldır.

Tüm kredi başvurularında olduğu gibi tüketici kredisi kullanırken 18 yaşını doldurmuş olmamız gerekmektedir. Bankanın talep etmesi durumunda vereceğimiz ipotek için evli bireylerde eş rızası denilen eş muvafakatnamesi alınır. Bu durum eğer kefil istenirse, kefilin de eşinden rıza yazısı alması gerekmektedir. Tüketici kredileri maksimum 36 ay vade oranına sahip olmakla birlikte konut kredisi gibi hane gelirini toplam gelir olarak beyan edemeyiz.

Gelir düzeyine göre kullanılmak istenilen kredi türüne göre talep edilecek belgeler aşağıdaki gibidir

Ücretli Çalışan

Kamu Personeli

Emekli Maaşı Alan

Vergi Levhası Sahibi

Maaş Bordro Dökümü Maaş Bordro Dökümü Aylık Belgesi Vergi Levhası
SGK Döküm Belge İkamet Belge Örneği İkamet Belge Örneği İmza Sirküsü
İkamet Belge Örneği Tapu Fotokopisi Tapu Fotokopisi Oda Kayıt Belgesi
İş Yerine Ait İmza Sirküsü Araç Ruhsat veya Fatura Araç Ruhsat veya Fatura Bilanço Gelir Tablosu
Tapu Fotokopisi Ek Gelir Belgesi Ek Gelir Belgesi Ticari Sicil Gazetesi
Araç Ruhsat veya Fatura Tapu Fotokopisi
Ek Gelir Belgesi Araç Ruhsat veya Fatura

 

Tapu fotokopisi, ek gelir belgesi, araç ruhsatı ya da faturasına ait belgeler bankadan talep edilmesi durumunda götürülür.

Öğrencilik, gençlik döneminde kredi kartı ödemelerini önemsenmemesi, geciktirilmesi ya da hayatın insanlara yaptığı sürprizler ile gelirlerindeki ani değişiklikler kredi puanlarının düşmesine sebep olabilir. Kredi puanımızı yükseltmek için, alabiliyorsak eğer düşük limitli kredi kartı alarak sil baştan başlayabiliriz. Bankalar, tüm başvurularımızı olumsuz değerlendiriyor ise kendimize herhangi bir bankadan ön ödemeli kredi kartı alıp kullanmak ve otomatik ödeme talimatları vermek işimize yarayabilir. Ön ödemeli kredi kartı, limitini kendimizin belirlediğimiz, bankaya kullanmak istediğimiz kredi kartı limiti kadar para yatırıp kendi paramız içinden harcayıp tekrar ödemesini yaptığımız kredi kartı türüdür. Ayrıca hesabımızda yapacağımız eft, havale gibi hareketlilikler kredi sorgulama puanımızı yükseltmede ufakta olsa katkıda bulunmaktadır.

Son yıllarda kullanılan kredilerin en büyük kısmının elektronik eşya ve cep telefonu yenileme, tatil gibi sebepler ile kullanılmıştır. Tüketici kredisi ile alacağımız bir ürünün gerekliliğini tekrar tekrar sorgulamayı ihmal etmeyiniz.

Konut ve taşıt kredisine ait sorularınıza Taşıt Kredileri ve Konut Kredileri ne ait linklerden yanıt bulabilirsiniz.

Hoşçakalın…

 

 

 

Yorum Yaz