İnternet Alışverişi Yaparken Kart Sahibine SMS Gider Mi?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK)’ nın almış olduğu karar neticesinde 17 Ağustos 2017 tarihi itibari ile kredi kartı aracılığı ile internet alışverişleri esnasında, kullanılan kartın bankası tarafından kart sahibine gönderilen onay SMS i mecburi hale getirilmiştir.

Geçen süre boyunca, cevabı hala merak edilen “İnternet alışverişi yaparken kart sahibine SMS gider mi?” sorusunun cevabı internette çokça aranıyor.

Yeni Trend, İnternetten Alışveriş

Pandeminin de etkisiyle, 2020 yılı bir önceki yıla göre, internetten yapılan alışverişte % 85 lik bir artış göstererek bir rekor kırmıştı. 2021 yılı için olan beklentiler, yeni bir rekorun gelmesi ve toplam alışveriş tutarının 400 milyar TL olması bekleniyor

2020 yılında internetten kart ile yapılan alışverişlerde, alışveriş başına 180 TL civarı ortalama harcama yapılırken, en büyük artışı gösteren gıda alışverişi oldu. 18 yaşından 70 yaşına kadar tüm grupların tercih ettiği internetten alışverişe, kadın kullanıcılar erkek kullanıcılara göre daha fazla ilgi gösterdi.

internet alisverisi yaparken kart sahibine sms gider mi3D Güvenlik Nedir ve Nasıl Çalışır?

İnternetten alışveriş yapmak isteyen kullanıcıların güvenliği için oluşturulmuş, onayı ve bilgisi dahilinde olmayan olası alışverişlerin önüne geçmek için, tedbir maksatlı düzenlenmiş 2 kademeli güvenlik sistemidir. Alışveriş yapılacak kartın bankasında, kart sahibine kayıtlı olan telefon numarasına gelen SMS ile alışverişinizi güvenli hale getiriyor.

SMS de, yapılan alışverişe ait bilgiler yer alırken, bazı bankaların uygulaması farklı olsa da genel ola 6 haneli bir kod kullanıcılara gönderiliyor. SMS deki tutarın dikkat edilmesi oldukça önemli. Gönderilen bu kod, alışveriş yapılan sitenin ilgili alanına girilmesi durumunda deme gerçekleşecektir.

Hangi Kartlar Bu Güvenlik Sistemine Dahildir? 

Alışveriş yapılacak olan e-ticaret sitesinin, mutlaka 3D güvenlik sistemini kullanıyor olmasına dikkat edilmeli. 3D güvenlik sistemi ile alışveriş yapılan bu sitelerin kullanılabilmesi için, ödemenin yapılacağı kartların alışverişe açık olması gerekiyor.

17 Ağustos 2017 tarihinden eski kartlar için ilgili bankaya SMS alma onayı verilmesi gerekirken, bu tarihten sonraki kartlarda bu durum ön şart haline zaten getirilmişti.

Siber Suçlar ve Kredi Kartı Mağdurluğu

Covid 19, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de internet alışverişi çılgınlığı yaratmış durumda. Yaşanabilecek mağduriyetlerin önlenmesi için kullanıcıların, siber suçlara karşı oldukça dikkatli olması gerekiyor. Sahte alışveriş sitelerinden korunmalı ve kullanılacak kartların kopyalanması ile mağduriyet yaşanmasının önüne geçilmeli.

Bunun için özellikle 3D güvenlik sistemini kullanan e-ticaret siteleri tercih edilmesi gerekse de, daha fazlası için, kartı kullanılan bankalar vasıtası ile sanal kartların oluşturulması ve internet alışverişlerinin bu kart üzerinden yapılması etkili olacaktır. Sanal kart ile yapılan alışverişte de 3D güvenlik sistemi kullanılır. Yapılacak alışveriş miktarınca, sanal karta yüklenecek TL tutarı ile riskleri azaltılması mümkün olacaktır.

 

 

Yorumlar

  1. Avatar Esra babür Eylül 3, 2021
    • Mustafa Eser Mustafa Eser Eylül 15, 2021

Yorum Yaz