İş Bankası EFT Saatleri

Teknolojik gelişmelerden bir tanesi de bankacılık sisteminin dijital yani sanal ortama aktarılmasıdır. Dijital bankacılık sayesinde bankaya gitmeden havale, EFT, Döviz alış verişi, virman, nakit işlemleri, faiz ve kredi işlemleri kolaylıkla yapılabilir.

Zaman ve paradan tasarruf sağlanabilen bu sistem sayesinde iş ve işlemler hızlı ve daha kolay yapılabilir. Türkiye’de özel bankacılık alanında en büyük hacme sahip olan iş Bankasından yukarıda sayılı olan tüm işlemleri kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. İş Bankası 1924 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün hazırlamış olduğu yönerge ile faaliyetlerine başlamıştır.

EFT Nedir?

Bankacılık sisteminde en çok kullanılan işlemlerden bir tanesi de EFT işlemidir. Bu sektörde faaliyet gösteren yerli ve yabancı menşeili onlarca bankanın varlığı EFT sisteminin ne kadar önemli bir yer kapladığını gösterir.

Farklı kurum ve bireyler arasında para alışverişine imkan tanıyan EFT elektronik fon transferi sisteminin kısaltması olarak bilinir. Farklı bankalarda hesabı bulunan kişi ve kurumlar para transferini gerçekleştirmek istediği takdirde EFT işlemini kullanmak zorundadır.

EFT işlemi İçin Gerekli Unsurlar

iscep paycell para yukleme 2Bankalar arasında para transfer imkanı sunan EFT sistemi 1992 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti merkez Bankası kontrolünde devreye alınmıştır. EFT işlemini gerçekleştirebilmek için dört ana unsura ihtiyaç vardır.

Gönderen kişinin kimlik bilgisi gönderici banka hesap bilgileri, alıcı kişinin kimlik bilgileri ve alıcı kişinin banka hesap bilgileri eksiksiz olarak sisteme girilmek zorundadır. Bilgilerin sistemi kaydedilmesi ile beraber gönderilecek para miktarı yazılarak işlem başlatılır. EFT işleme farklı kanallar kullanılarak gerçekleştirilir.

EFT Nasıl Yapılır?

EFT işlemi için birçok kanalı kullanmak mümkündür. Teknolojinin gelişmesi ve akıllı telefonların yaygın hale gelmesi ile bu işlemler ağırlıklı olarak mobil bankacılık üzerinden veya internet bankacılığı aracılığı ile gerçekleştiriliyor. Farklı bankalardaki hesaplar arasında kolaylıkla para transferine imkan sunan EFT sistemi kullanılarak istenen miktarda para transferini gerçekleştirmek mümkündür.

EFT saatleri bankadan bankaya küçük farklılıklar gösterse de genel itibariyle yakın saatlerde gerçekleştirilir. Belirlenen bu saatler dışında EFT işlemi gerçekleştirmek mümkün değildir. Bundan dolayı farklı bankalara ait hesaplar arasında transfer işlemi gerçekleştirecek kişiler bu saatlere riayet etmesi önemlidir. EFT işlemleri elektronik ortamda şu anda atmlerden veya banka şubelerinden gerçekleştirmek de mümkündür.

Hangi Saatte EFT İşlemi Yapılır?

İş Bankası üzerinden gerçekleştirilecek olan EFT işlemleri bireysel ve ticari müşteriler için hafta içi  8.30-17.00 saatleri arasında gerçekleştirilmesine imkan sunuyor. Bu saatler dışında yapılacak olan EFT işlemleri bir sonraki iş günü içerisinde gerçekleştirilir.

Ad, soyad hesap numarası, şube numarası kullanılarak gerçekleştirilebileceği gibi ad, soyad ve IBAN numarası kullanılarak da EFT işlemini gerçekleştirmek mümkündür. Ayrıca  resmi tatil günlerinde EFT işlemleri gerçekleştirilmez bu işlemler bir sonraki iş gününde gerçekleştirilir. İş Bankası internet şubesi veya mobil uygulaması üzerinden kolay adres tanımlayarak EFT işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirmeniz mümkündür.

 

 

 

 

 

Yorum Yaz