Kimler Taşıt Kredisine Başvurabilir? Taşıt Kredisi Alma

Taşıt kredisi kullanmak isteyen bireylerin olmazsa olmaz kurkimler tasit kredisine basvurabiliralı reşit olması yani 18 yaşını doldurması gerekmektedir. Daha sonra önem sırasına göre bir gelir belgelemeniz, son 3 ile 6 aylık dönemde iş yerinizin sigorta primini ödemiş olması gerekmektedir.

               Kredi kullanmanıza yasal olarak engel teşkil eden herhangi bir sebep yoksa taşıt kredisi kullanmak için şartlarınıza en uygun krediyi kullanabileceğiniz banka ile irtibata geçmek ve formu doldurmak kalıyor. Bankanın ilk değerlendireceği şeyler; krediyi kullanacak kişi ve araç kredi kullanımına uygun mudur? İlk adımın aşılıp, kredi kullanımında engel bir durum olmadığını değerlendirilmesinden itibaren iş, bankanın mutfak kısmında yürütülür.

Bankaların, kişilerin kredi puanı ile yakından ilgisi bulunmaktadır. Sizin sosyal hayatınız, inancınız, sözünüze ne kadar sadık olduğunuz ya da ne kadar iyi bir insan olduğunuz onları hiç mi hiç ilgilendirmez. Kredi değerlendirme (KKB) puanınızın yüksekliği sizi gözlerinde mükemmelliğe bir adım daha yaklaştırır. Kredi değerlendirme (KKB) puanı 1200 ün üzerinde olan kişiler kredi kullanımı sırasında pek sorun ile karşılaşmamaktadırlar.

Kredi, kredi kartı borçlarınızın tümü ve aylık ödemekte olduğunuz tutarları belirlenerek adınıza bir risk raporu oluşturulur. Sisteme kayıtlı kefil olduğunuz borçlar hatta ve hatta sabit ödemeye bağlanmış telefon faturalarınız sizin kredi limitinizi belirlemede etken faktördür.

Kredi puanı alt limitlerde olan bir insan hakkında hangi bilgilere dikkat ettiğini duysanız şaşırırsınız… Medeni durumunuz, ailenizde olan çocuk sayısı, oturduğunuz konutun durumu, mezun olduğunuz okul, bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerin hepsi size kredi puanınızın düşük olduğu durumlarda adınıza kredi kullanılması için tolerans sağlayabilir.

Her Araca Taşıt Kredisi Kullanabilir Miyiz?

Kredi kullanırken kişilerde belli başlı kriter ya da özelliklere bakılması gibi araçlarda da bazı detaylar incelenir. İstediğimiz her araca kredi kullanmamız ya da alacağımız bir araca istediğimiz kadar kredi kullanmamız söz konusu değildir. Taşıt kredisi kullanırken aracın krediye uygunluğunu belirleyen detayların başında aracın yaşı gelir. Devlet bankaları ve özel bankalar kuralları esnettiği bazı durumlar veya yaptığı kampanyalar dışında 2.el taşıt kredisini 7 yaş ile sınırlandırmıştır. Aracın il trafik tescil tarihinin en fazla 7 yıl öncesi olması durumunda kredi kullanılmasına uygun görülmektedir.

Bankanın istediği tüm kriterleri tamamıyla karşılayabildik… Kredi değerlendirme puanımız tamam, aracımız krediye uygun, biz gerekli evrakları tanzim ederek kredi başvurusunu yaptık… Peki araca istediğimiz kadar kredi kullanabilir miyiz? Cevap hayır. Almak istediğimiz otomobil sıfır kilometre ise veya satış esnasında satıcı fatura kesebiliyorsa satış bedelini 120.000,00 TL’yi aşmayan otomobillerin en az %30 ödemesi peşin alınarak %70’ine, 120.000,00 TL’yi aşan otomobillerin ise 100.000,00 TL’ye kadar olan kısmı için en az %30 ödemesi peşin alınarak %70’ine, 120.000,00 TL’yi aşan otomobiller için ise en fazla %50’sine taşıt kredisi kullandırılabilir. Bu bedeller fatura kesilemeyen durumlarda güncel tutarları noter sistemlerinde kayıtlı olan araçların marka ve modellerine ait kasko bedelleri üzerinden hesaplanır. Kendi aracınıza ait kasko bedellerine noter sistemlerinde kayıtlı olduğu şekilde İnternet üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kasko, bankanın kendini güvence altına aldığı aracı rehinle satılamaz kılma sisteminin devam işlemidir. Siz aracınızı satamıyorsunuz fakat aracın herhangi bir durumda kullanılamaz hale gelmesi de bankanın pek işine gelmeyecektir. Ödemelerinizi yapmamanız durumuna karşılık kendini güvence altına aldığı bir sistem oluşturmuş ve kasko ile sistem açığını kapatmıştır. Yeni sisteme göre ağır hasar kayıtlı durumda yani pert kayıtlı araçlara kasko yaptırmak neredeyse hiçbir kasko şirketi tarafından kabul edilmeyecektir. Bazısı bu durumu hiç kabul etmeyecek bazısı ortalamanın çok üstünde paralar isteyecektir. Azminiz, kredi kullanımı sırasındaki olumsuzlukları aşmanızı sağlasa da kasko ücreti kredinizi ödeme döneminiz boyunca yaptırmak zorunda olduğunuz kasko üzerinize külfet yükleyecektir.

Banka müşteri temsilcilerinin güler yüzü onların müşterisi olduğumuz ve onlara para kazandırıyor olmamızdır. Bize yardımcı olmanın ilk görevleri olduğu konusunda şüphemiz olmasa da kendi haklarımızı ve işlem ile alakalı detayları öğrenmemiz bizi doğru seçimlere yönlendirecektir. Hoşça kalın…

Yorumlar

  1. Avatar Arslan Yalçın Kasım 26, 2021
    • Mustafa Eser Mustafa Eser Aralık 15, 2021

Yorum Yaz