Konut Kredisi Nasıl Alınır? Konut İçin Kredi Alma

Kiralık konuta taşınarak başlayan evliliklerin en büyük hayallerinden birisidir ev sahibi olmak. Hayatınızın hangi evresinde ev sahibi olursanız olun, genellikle bu zamanlarda kurulmuştur o ilk evin hayali. Biraz birikim ve doğru planlama “kira ödeyeceğime bir ev sahibi olurum.” Düşüncesini işler insanın içine. Düşünülen ve hayal edilen kadar kolay mıdır peki kredi kullanarak ev sahibi olmak? Ben size detaylarından bahsedeyim, siz durumunuzu analiz ederek sorunun cevabına ulaşın…

Konut Kredisi Nasıl Çekilir?

Bankaları genel olarak şu kredide iyidir, şu faizi düşüktür diye tabir edemeyiz. Fiil olarak atacağımız ilk adım bize finansman desteğini sağlayacak olan bankanın seçimini doğru hatta çok doğru yapmaktır. Size doğru gözüken bankada hemen karar kılmadan tüm bankaları araştırarak karar vermeniz, detayları sorgulamanız gerekmektedir. Gözden kaçırabileceğimiz çok küçük nüanslar bizi total hesaplamada büyük kayıplar ile karşılaştırabilir. Vade sayısının 180 ay, meblağların yüzbinlere ulaştığı sözleşmeler çok iyi incelenmelidir.

konut kredisi nasil alinir 1

Göz önünde bulundurulmayan özel hayat sigortaları, eksper bedelleri, ipotek tesis ücreti, deprem sigortası, konut sigortası, dosya masrafları gibi etken faktörleri yekûn hesabınıza dahil etmeyi kesinlikle unutmayınız ve kararlarınızı bu doğrultuda alınız.

18 yaşını doldurmuş her birey kredi kullanıcısı olarak müşteri temsilcisi karşısına oturma hakkına sahiptir. Asıl işlemler bundan sonradır. Müşteri temsilcisi adınıza bir hesap açarak işleme kredi başvurunuzu almaya başlar. Sizden kredi başvuru evrakları doldurmanız, maaş bordrosu ve SGK hizmet dökümünü ibraz ederek konut kredisi başvuru evraklarını tamamlamamız istenir. İhtiyaç duyulması halinde kredi kullanım miktarını doğrudan etkileyecek olan hane gelirine ait belgeleri de isteyebilirler. Bu eşinizin, çocuğunuzun kardeşinizin gelirini belgeleyen resmi bir doküman olması yeterlidir. Noter tasdikli kira sözleşmeleri çoğu zaman gelir olarak kabul edilir. Maaşlı çalışan olmayıp bir işletme sahibi olarak başvuru yapan kişilerin gelirini belgeleyici nitelikte evraklar talep edilir. Gerekli koşulları karşılayabilmemiz durumunda öncelikle almak istediğimiz konuta ait tapu müşteri temsilcisine sunulur ve konut hakkında araştırma yapılır. Bu binanın yaşı, kat mülkiy

et durumu gibi çok teferruat içermeyen bilgiler ile sınırlıdır. Konutun kredi kullanılabilir olması durumunda kredi başvurusu yapan kişinin sicili ön plana çıkarılır. Öncelik olarak geliri incelenir. Her bankanın kendi politikası farklı olmakla beraber genelleme yapılan bir durum vardır ki; banka gelirinde fazla taksit tutarı olan krediyi onaylamaz. Bunun ile alakalı belirlenen bir oran yoktur ama karşısına çıkan her riski değerlendirmek istemektedir. Kamu bankaları gelirin %50’sini ödenebilir kredi limiti belirlemişken, özel bankalar %50 ile %70 arasında limit belirlediği kullandırılan kredilerden anlaşılmaktadır. Kişinin Kredi Sorgulama Puanı (KKB) incelenir. Bu zamana kadar ödemesinde herhangi bir gecikme olmuş mu, limitlerini ne ölçüde doğru kullanmış yani mali durumumuzu ne kadar iyi yönettiğimizi gösteren karnemizi karşımıza çıkarırlar. Geçmişte kredi kartımıza yaptığımız 1 günlük gecikmenin bile burada bir problem olarak karşınıza çıkacağından şüpheniz olmasın. KKB puanımızın yeterli olması durumunda eğer banka ile daha önce çalışmış biri değilsek az önce bahsetmiş olduğum kredi başvurusunda açılmış olan hesaba eksper ücretini yatırmamız talep edilir. Bu tutar ortalama 500TL ile 1000TL arasında olmaktadır. Banka tarafından tahsis edilen eksper yoğunluk durumuna göre birkaç gün içinde konut hakkında detaylı bir raporu bankaya sunar. Detaylı rapor içinde bizi tek ilgilendiren konu konutun bedelidir. Çünkü eksperin belirlediği tutarın, bankanın kendi politikasına bağlı olarak en fazla %90’ına kadar kredi kullanım imkânı vardır. Günümüzde eksper firmaları konuya dair araştırmalarını çok iyi yaptıkları için alacağımız fiyat ile belirlenen fiyat arasında uçurum bir fark olmaz. Peşinatsız konut kredisi ya da alacağım konutun tümüne kredi kullanabilir miyim? Sorularının cevabı kesinlikle “HAYIR” dır. Ancak almak istediğiniz konutun fiyatı eksperin belirlediği fiyatın çok üstünde ise konut hakkında daha iyi araştırma yapmanız gerekmektedir. Az önce belirttiğim gibi eksper firmaları muhit ve konut avantajları ve dezavantajları, emsal mülkler hakkında araştırmalarını titizlikle yürüterek her detayı göz önünde bulundururlar.

Kredi kullanım konusunda taraflar anlaşma sağladıktan sonra tapu dairesinde tapu girişi yapılır. Kredi kullanamayacağımız miktar olarak vermemiz gereken peşinatı satıcıya işlem başında, sonunda verme imkânımız olduğu gibi bankaya öz kaynak olarak yatırarak iş bitiminde tamamının ödenmesi imkânımız da vardır. Banka tarafından görevlendirilen avukat ya da yetkili personel, satış, tapu kütüğüne işlendikten sonra evrakların tamamlanmış halinden bir kopya alır ve bankaya gönderir. Taraflar banka şubesine gittiğinde işlemi sonlandırmak için alıcı tarafından sadece imza atılır ve kredi alıcı tarafına havale ya da nakit olarak ödenir.

Banka

ya borcumuzu ödediğimiz son taksite kadar ev banka tarafından ipotekli olacaktır.

Konut kredisi kullanırken dikkat etmemiz gereken hususlardan biri bazı müteahhitler arsanın kendine ait olmadığı, konutu kat karşılığı yaptığı durumlarda bina maliyetinin birçok kısmını gider olarak göstererek mali açıdan açık kapatmak isterler. Bazı durumlarda ise fazla vergi ödememek adına belediyelerin belirlediği düşük rayiç bedelini baz alarak satış tutarından değil de bu tutardan faturalandırmak isterler. Konutun eksper bedeli ya da sizin kredi kullanım limitiniz göz önünde bulundurulmadan konut için bir üst kredi limiti belirlenir ve daha fazla kredi kullanımına izin vermezler. Aynı problem 2nci el konut alımlarında ilk 5 yıl içinde yapılan satışlarda da karşımıza çıkabilir. Eğer bir kişi aldığı konutu 5 yıl içinde satıp, aldığı fiyat üzerinden %10’dan fazla kar yaparsa gelir vergisine tabi tutulur. Ve bu yüzden gelir vergisine tabi olmamak için rayiç bedeli düşük gösterme, aldığı fiyata maksimum %10 kar koyarak satış bedeli gösterme talebinde bulunulması karşılaşılan problemler arasındadır.

Konut kredisi alımlarında insanların kendilerine güvenmesi gereken 2 faktör vardır. Seçtikleri vade sayısı oranında zorlanabilecekleri 2 faktör…

İlk seçeneğimiz tamamen maddiyat ile doğru orantılıdır. Kısa vade sayılı dönemde kendilerini gelir düzeyi konusunda garanti altına almaları gerekmektedir. Hesapta yapılacak en ufak hata hayalleri hüsran ile sonuçlandırılabilir.

2nci faktör insanı mental olarak daha çok yoracak psikolojik açıdan daha çok zedeleyecek yoldur. Ev alma hayali, ülkemizin geçim standartları ve gelir düzeyleri göz önünde bulundurulduğunda birçok insan tarafından gerçekleştirilememektedir. Hedeflerine ulaşanların ise sosyal hayatlarında birçok şeyden fedakârlık yaptıkları aşikâr. Acaba biz 10-15 yıl kendimizden ödün vermeye, her ay ufak hesaplar yapmaya hazır mıyız? “İçinizden ev sahibi oluyorsun, kolay olmayacak tabi” dediğinizi duyar gibi olsam da inanın söylediğiniz kadar kolay olmadığı araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Çok basit bir örnekle açıklayacak olursak; karı koca çalışarak gelir tablosu oluşturan, ev sahibi olduktan birkaç sene sonra çocuk isteyen kişilerin eşlerinin çalışmama durumunda krediyi nasıl ödeyecekleri problemi çocuk düşüncesini ertelemelerine neden olmuştur.

Bazen hayallerimizin bağlı olduğu pamuk ipliği, o okumadan imzaladığımız küçük yazılı sayfaların arasında olabilir… Başka bir yazımda görüşmek dileğiyle…

Hoşça kalın…

 

Yorumlar

  1. Avatar Mithat altınbaş Nisan 28, 2021
    • Mustafa Eser Mustafa Eser Nisan 29, 2021

Yorum Yaz