KOSGEB Uluslararası Kuluçka Merkezi Kurma Programı

KOSGEB’in yurtdışı ortaklı yatırımlar yapmak isteyen girişimciler için sunduğu Uluslararası Kuluçka Merkezi Kurma Programı hakkındaki detayları yazımda sizin için derledim.

KOSGEB Uluslararası Kuluçka Merkezi Kurma Programı Nedir?

KOSGEB Uluslararası Kuluçka Merkezi Kurma Programı; üniversitelerin ve Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetici Şirketlerinin başvuru yapabileceği, İnovasyon ve Araştırma Geliştirme operasyonlarında ulusal olarak sağlanan teknolojik ürünlerin yurtdışı pazarlarında yer edinmesi, ihracatın geliştirilmesi, milli teknoloji işletmelerinin, gelişmiş girişimcilik statüsüne çıkarılabilmesi için girişimcilere ve işletmelere, danışmanlık, iş geliştirme, mentörlük, sürekli yönetim, mali kaynaklara erişim ve ofis ve ağ hizmetlerinin sağlandığı yurt dışındaki yapıların (uluslararası kuluçka merkezi) kurulmasını ve işletmelerin hızlandırma programlarına katılmasını sağlamayı hedeflemektedir. 

KOSGEB Uluslararası Kuluçka Merkezi Kurma Programına Nasıl Başvuru Yapılır?

Program desteği başvurusu, KOSGEB tarafından resmi internet sitesindeki yapılan duyuruya müteakip istenilen ek belgelerin temini ile başvuru formu doldurularak yapılır ve ön değerlendirmeye sunulur. Sunulan ön değerlendirme, ilgili başkanlık birimince karar alınmak üzere tayin edilen Kurula sevk eder. Program başvurusunda kurul tarafından 60 puanın üzerinde puan almak gerekmektedir.

60 puanı geçen işletmeler arasından, duyuru içeriğinde belirtilen işletme sayısı kadar en yüksek puan alan başvurular kabul edilir. Yapılan başvurunun kurul tarafından kabul edilmesi durumunda, başvuru yapan kişinin 6 ay içinde, başvuru sahiplerinin ortaklığı doğrultusunda limitet ya da anonim olmak üzere bir işletici kuruluş kurarak KOSGEB Veri Tabanına kayıt olması ve Taahhütname vermesi gerekmektedir.

Taahhütnamenin evrak kaydının alındığı tarihte kabul görmesiyle birlikte 3 ay içinde yurtdışı işletici kuruluş kurması istenmektedir. İşletme merkezinin kurulduğu ülkenin ulusal mevzuatı kapsamındaki sınırlamalar bu hükümden muaf tutulmak kaydı ile İşletici kuruluşa eğer bir yabancı uyruklu kişi ortak edilecek ise işletici kuruluşun en az %51’inin yerli ortağa ait olması zorunludur. Program kapsamında destek oranı; ortaklı şirketlerde yerli ortağın şirketteki ortaklık oranına göre belirlenir.

KOSGEB Uluslararası Kuluçka Merkezi Kurma Programı Destekleri Nelerdir?

kosgeb uluslararasi kulucka merkezi kurma programi

Uluslararası Kuluçka Merkezi Kurma Programı kapsamında, girişimcinin kuracağı İşletici Kuruluşa; Taahhütnamenin kayda alındığı tarihten itibaren 1 yıl içinde gerçekleşen Donanım giderleri için verilen; ofis donanımları ve program yazılımlarını ve 4 ay içinde gerçekleşen Kuruluş giderlerini desteklemek üzere 100.000 Amerikan Dolarına kadar %80 oranında geri ödemesiz destek finanse edilir.

Kuluçka merkezi kirası, işletim giderleri, personele ödenen net ücretler, ulaşım ücretleri, tanıtım faaliyet giderleri, eğitim ve danışmanlık giderleri, iş yönetimi giderleri, hukuk, fikri ve sınai mülkiyet hakları desteklenmesi amaçlanmaktadır.

Taahhütnamenin KOSGEB Biriminde kayda alındığı tarihten itibaren en fazla 5 yıl içinde gerçekleşen Operasyonel Giderler için verilen ve 1.ve 2. yıl için %80, 3. 5. yıllar arasında %60 oranında geri ödemesiz sağlanacak destek, 5 yıl için toplam 3.750.000 Amerikan Doları ve yıllık üst limit 750.000 Amerikan Dolarıdır.

Başvuru dokümanında belirtilen faaliyet giderleri yeminli mali müşavir tarafından incelenir ve değerlendirilir. Uygun bulunan destek giderleri işletme yetkilisi tarafından belirtilen şirket hesabı ya da yetkilinin hesap numarasına yatırılır.

Kosgeb çağrı Merkezine ulaşmak için 444 1 567 numaralı KOSGEB Müşteri Hizmetleri Hattını arayabilirsiniz.

Diğer KOSGEB Destekleme projelerine ait bilgileri sayfamdan inceleyebilirsiniz. Sormak istediğiniz soruları lütfen yorumlar kısmında belirtiniz.

Hoşça kalın…

 

 

Yorumlar

  1. Avatar Alaaddin keyf Ocak 11, 2022
    • Mustafa Eser Mustafa Eser Ocak 12, 2022

Yorum Yaz