Kredi Başvurusu Neden Reddedilir?

Kredi, günümüzün olmazsa olmazlarından, insanların hayatının birçok ihtiyaçlarını giderme konusunda başvurduğu borçlanma türüdür. Biriktirme yolu ile sahiplenme gün geçtikçe yerini borçlanarak sahiplenmeye bırakmaktadır. Zaman zaman çıkan düşük faiz oranları insanları bu konuda cezp etmektedir.

Gittikçe zorlaşan yaşam standartları ile yastık altı birikim yapan insan sayısı azalmaktadır. Durum böyle olunca insanın hali hazırda kullanabileceği bir kredi bakiyesinin olması doğabilecek ihtiyaçlara karşılık hazırlıklı olmasını sağlamaktadır.

Her zaman başvuru yaptığımız krediler olumlu sonuç olmayabilir. Bu duruma sebep olabilecek nedenler aslında çok fazla değildir. Kredi başvurunuz olumsuz sonuçlanması durumunu sağlayan birkaç ana maddeyi yazımda inceledim.

Kredi Başvurusunun Reddedilme Nedenleri

Kredi başvurularım reddediliyor neden? Sorusu farklı cevaplar barındırsa da ana sebepleri bellidir. Çıkmadığı halde kredi başvurusunda bulunmak veya aynı anda birkaç başvuru yapmakta sebep gösterilebilecek nedenler arasında yer almaktadır. Kredi alma koşullarını değiştiren maddeler 2018 yılında revize edilmiştir. Aranan kriterler, taksit sayıları, puanlama kriterleri tamamen baştan yaratılmıştır.

İnce detaylar kredi limitlerinizi belirlerken, sonucu etkileyecek sebepleri maddeler halinde belirtip, detaylandıralım.

  •       Bireyin iş durumu (Çalışıp Çalışmama),
  •       Kredi Notu,
  •       Yetersiz veya belgesiz gelir,
  •       Devam eden kredi bulunması,
  •       Kara Liste,

Bireyin İş Durumu

Bankaların tek sermayesinin para olduğu tartışılmaz gerçektir. Her banka kendi politikasını belirlese de özünde verdiği parayı geri almanın kolay olması için güvenlik önlemleri almıştır. Bunların başında kredi başvurusu yapan kişinin çalışıp çalışmadığı dır. Eski başvurular sırasında gelir belgesinin olması yeterli olmakta, çalışma sürekliliği şartı aranmamakta idi.

 2018 yılında alınan kararlardan bir tanesi de kredi başvurusunda bulunan birey çalışmıyor veya son işyerindeki çalışma süresi 6 aydan kısa, sürenin kısalması ile doğru orantılı olarak kredi başvurusunun olumlu sonuçlanması zorlaşır. 6 aydan kısa süreli sigortalı çalışan bireyler için sonucu etkileyen en önemli faktörler gelir durumu ve kredi puanıdır.

Kredi Notu

 Kredi başvuruları, şube tarafından verilen ön onay, genel müdürlük tarafından verilecek onaya müteakip kesinleşecektir. Genel müdürlüklerin inceledikleri ilk kriterlerden birisi de kredi puanı dır. Kredi puanı Kredi Kayıt Bürosu tarafından belirlenir ve incelenir. Kredi notu nedir, nasıl yükseltilir, içeriğinde neler barındırır? Sorularına detaylı cevap bulmak için  KKB PUANI yazımı inceleyebilirsiniz. Kısaca bahsedecek olursak kredi notumuzu yüksek tutmanın en temel destekçisi ödemelerimizi zamanında yapıyor olmamızdır.

 Son dönemlerde atılan adımlardan biri ortak kredi limiti adı altında insanların çekebilecekleri kredi limitini belirleyip, tüm bankaları bir sistem üzerinde toplamak ve sistemin belirlediği ödeme gücünden fazla kredi çekmesini engellemektir. KKB sistemine bağlı bir telefon faturası, bir senet ya da bir finans şirketine olan taksit her biri kredi puanımızı etkileyen faktörler arasındadır.

Yetersiz veya Belgesiz Gelir

Kredi başvurusunda aranan 3ncü temel faktör kişinin krediyi ödeyecek yeterli gelirinin olmasıdır. Banka kendisini garanti altına almak için ilk 3 maddeyi ince eleyip sık dokumak zorundadır. Kullanılan ihtiyaç kredilerinde kişinin gelir dahil tüm bilgileri ekranlarına yansıyor olsa da yüksek meblağlı kredilerde aile hane geliri, kira geliri, ek iş geliri gibi gelirleri de resmî belgeleri ile ekleyerek kredi limitimizi artırma şansımız bulunmaktadır.

 Bazı kişiler başvuru sırasında daha yüksek kredi kullanabilmek için yüksek gelir beyanında bulunmaktadırlar. Başvuru sırasında belirtilen gelirin doğru olarak yazılması kullanıcı kişinin menfaatine olacaktır. Gelir belgesinin talep edildiği durumlarda, geliri belgelendirememek kredinin olumsuz sonuçlanmasına sebebiyet verecektir. Kredi başvurunuzu, başvuru evrakları detaylarını inceleyerek yapmanızda fayda olacaktır.

Devam Eden Kredinin Bulunması

Kredi başvurusu sırasında, bir başka bankada ödenen kredinin olması kullanılabilir ortak kredi limitimizi etkilendiğinden istediğimiz tutarı çekemiyor olabiliriz. Kişinin KKB sistemi üzerinde kayıtlı olan geliri, KKB puanı sistemin belirlediği bir algoritma ile bizim ödeyebilecek olduğumuz aylık kredi tutarını hesaplamaktadır.

 Bu tutar içine sistem üzerinde kayıtlı krediler, kredi kartı ödemeleri, finans şirketleri ödemeleri hatta ve hatta aylık taahhütlü telefon faturalarımız bile dahil edilir. Hali hazırda devam eden kredimiz bizim aylık toplam ödeyebileceğimiz miktardan düşeceği için yeni kredi başvurusunda olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir.

Bazı bankaların borç birleştirme kredisi adı altında birkaç bankanın borcunu tek çatı altında toplamak veya bankaya olan eski borcu kapatarak yeni faiz oranı ile bir miktar daha fazla kredi kullandırıp, tek bir kredi ödemesi ile borçlandırma seçenekleri bulunmaktadır. Kredi birleştirme hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için KREDİ BİRLEŞTİRME yazımı inceleyebilirsiniz.

Kara Liste

kredi basvurusu neden reddedilirBanka literatüründe kara liste; taahhütlü finansal ödemelerini, kredi kartı ve kredi ödemelerini zamanında yapmayan kişilerin haklarında icra takibi başlatılması ile kredi puanının sıfırın altına inmesidir. Halk arasında kırmızı çizgi olarak ta bilinir. Kara liste konusunda her bankanın takip ettiği süreç farklıdır

Bankaların bu konuda cezalandırma usulü uzun bir zaman (ortalama 5 yıl) kredi, kredi kartı gibi başvurularını direk reddetmeleridir. Kara listeye giren kişi ne kadar gelir beyan ederse etsin kredi başvurusu olumlu sonuç olmayacaktır.

Kredi puanını insanlar için tartışılmaz bir karne haline gelmiştir. Bankaların söylediklerimize kulak vermelerini, müşteri temsilcileri karşılarında rahat durabilmemizi istiyorsak finansal planlamamızı iyi yapmamız, oluşabilecek aksaklıkları önceden hesaplayarak gard almamız gerekmektedir.

Diğer bankacılık işlemleri ile ilgili detayları öğrenmek için lütfen yorumlar kısmında belirtiniz.

Hoşçakalın…

 

 

 

Yorumlar

  1. Avatar Ulus gül Nisan 18, 2021
    • Mustafa Eser Mustafa Eser Nisan 20, 2021

Yorum Yaz