Kredi Kartı Banka Kartı Olarak Kullanılabilir Mi?

Gelişen teknoloji kuşkusuz her alanda hayatımızı kolaylaştırmaktadır. Online ödemeler, kart kullanımının yaygınlaşması, anında para transferleri ve buna bağlı olarak online alışveriş, e-ticaret sektöründeki doğru orantılı olarak büyüme yenlikleri ve problemleri beraberinde getirmiştir.

Yüz yüze alışveriş ve günlük hayatta nakit kullanımının azalması, sağlık kuruluşları tarafından insan sağlığına daha faydalı olduğu konusunda kabul edilmiştir.

Gün geçtikçe nakit paranın yerini kartlar, pazarlığın yerini sepette indirim, tezgahtarın yerini kuryeler almaktadır.

Müşteriler yaşam stilleri ve harcama politikalarına göre ön ödemeli kartlar, banka hesap kartları, kredi kartlarını tercih etmektedir. Kimi insan borçlanmayı sevmeyip hesabındaki para ile alışveriş yapmayı tercih ederken, kimisi de uzun vadeli borçlanma yoluna gitmektedir.

Taksitli alışveriş konusunda, kullanıcıların ödeme güçlüğü problemlerin önüne geçebilmek için BDDK bazı önlemler almaktadır. Taksit sınırlaması, ürün bazlı taksit sayısı gibi şartlar atılan adımlar arasındadır.

Kullanımın bu kadar yaygın olması durumunda akıllarda birçok soru işareti oluşmaktadır. Kullanıcıların merak ettikleri konulardan bazıları ise Kredi Kartına Para Yatırınca Limit Artar mı? ve Kredi Kartında Para Biriktirebilir miyim?

nasil kredi karti alinir kredi almaKredi kartları borçlanma mantığı ile çalışan sistemlerdir. Her ne kadar sistem borçlanma üzerine çalışıyor olsa da içerisine para yatırma şansı bulunmaktadır. Çalışma prensibi olarak banka kartından ayıran en temel özellik aylık olarak kesim tarihinin olması ve belli başlı dönemlerde hesap kesimi yapılarak borç bilgisinin çıkarılması ve belirlenen tarihe kadar ödenmesi gereken borcun yatırılmasıdır.

Hesap kesim dönemi içerisinde para yatırmanız hesabınıza artı bakiye, harcamalarınız eksi bakiye olarak işlendiğinden dolayı ay sonunda basit matematik ile yatırdığınızdan fazla harcamaz iseniz kartınızı hesap kartı gibi kullanmış olursunuz.

Tabi ki bu bahsettiğim harcama usulü taksitli alışverişler için geçerli değildir. Taksitli alışverişlerde her taksit tutarı döneme bölünerek ait olduğu dönem içerisinde geçerlidir. Ancak ödenmesi gereken tüm dönemlere ait borçlar, toplam harcama limitinden düşmektedir.

Kredi kartına fazla para yatırıp artı bakiye ye geçirmemiz bizlere aynı limitte taksitli alışveriş şansı sunulmamaktadır. Bankalar ile yapılan görüşme sonrası bazı kurumlar kart limiti kadar nakit yatırılması durumunda parayı bloke ederek taksitli alışveriş yapma hakkı sunmaktadır. Harcama yapılmadan önce mutlaka karta yetki verilmesi gerekmektedir. Konu ile ilgili bilgi almak için bankanızın müşteri hizmetleri yetkilisi ile görüşme sağlamanız gerekmektedir.

 

Yorumlar

  1. Avatar İsrafil bedir Haziran 21, 2021
    • Mustafa Eser Mustafa Eser Haziran 22, 2021

Yorum Yaz