Kredi Kartı Borcunun Tamamı Ödenebilir mi?

2020 yılı verilerine bakıldığında Türkiye de 34 milyonu aşkın bireyin kredi ve kredi kartı borcu bulunmaktadır. Türk insanı, biriktirerek değil, borçlanarak mal sahibi olma ve para biriktirme anlayışını benimsemiş durumdadır.

Kişilerin gelir düzeyi, alım gücü, teknoloji gerekliliği, yüzyıla entegre yaşam biçimi birleştiği zaman insanlar sınırlarını zorlayarak istediklerine ulaşma çabasına girmektedirler ve bunu borçlanarak yaparlar.

İthal edilen ürünün döviz bazlı olmasından kaynaklanan fiyat fazlalığı ve net fiyat ortaya çıkarken eklenen ÖTV ve KDV gibi ücretler, bireylerin gelir düzeylerini aştıkları için, toplumu borçlanarak mal sahibi olmaya yönlendirmektedir.

bankamatik kartimi baskasi teslim alabilir mi 1BDDK taksitle alışverişe artan talep doğrultusunda, düzensiz kullanıcıların ve artan haciz davalarının önüne geçebilmek için ürüne dayalı taksit sayısı politikasına geçmiştir. Ürünler, elektronik, tekstil, züccaciye, dayanıklı tüketim malları gibi gruplara ayrılarak her bir grup için maksimum taksit sayısı belirlenmekte ve alışveriş sırasında bu taksit sayısı hiçbir koşulda geçilememektedir. Alınan bu önlem ile haciz dosyalarında gözle görülür bir düşüş sağladığı tespit edilmiştir.

Elimize geçecek toplu bir para ile ya da kredi kartının limitinin alması düşünülen ürünün tutarına yetmediği durumlarda kredi kartı borcunun erken ödenmesi müşteri tarafından istenebilir. Ödenmek istenen tutar tek çekim olarak ödendiyse yani ilk kesim tarihinde ödeme olarak karşımıza çıkacak ise herhangi bir işlem yapmadan kredi kartı hesabına para yatırarak işlem yapabiliriz.

Kredi Kartı Borcu Erken Ödeme Yapılır mı?

Ancak ödememiz taksitli alışverişe dayalı bir borç ise öncelikle bankamızın müşteri hizmetleri yetkilisi ile görüşme sağlamamız ve onların direktifleri doğrultusunda ilerlemek gerekmektedir.

Bazı bankalar erken ödeme talebiniz doğrultusunda indirim uygularken, bazı bankalar erken ödeme adı altında ek ücret talep etmektedir.

Merkez bankasının belirlediği üst limit kredi kartı erken ödeme faiz oranı 1,2, taksitli alışveriş işlem erken ödeme faiz oranı 0,69 olarak belirlenmiştir.

İşlem yapmadan önce banka koşulları, politikalarını inceleyerek ve müşteri hizmetleri yetkilisi ile yapacağınız görüşme sırasında durumun analizini sağlamanız sizin açınızdan faydalı olacaktır. Bankadan gerekli prosedürleri öğrenip tek bir adım atmanız ve içinde olduğunuz koşulları inceleyerek kendi çözüm yolunuzda ilerlemeniz en doğrusu olacaktır.

Unutmayalım ki; bizler banka müşterisiyiz, her ne kadar bize yardımcı olmak isteseler de öncelikleri para kazanarak bize yardımcı olmaktır.

Yorumlar

  1. Avatar Hamza kurt Haziran 19, 2021
    • Mustafa Eser Mustafa Eser Haziran 20, 2021

Yorum Yaz