Kredi Kartı Geçici Bloke Nedir?

Günümüzde kredi kartı kullanmayan yok gibidir. Kredi kartları alışverişlerde taksit yapmak, nakit yerine kullanmak ve aynı zamanda internet alışverişlerinde kullanılmak amacı ile tercih edilir. Aynı zamanda bu tür ödeme yöntemleri sayesinde müşterilerin değişik temassız ödemeleri de yerine getirmesi mümkün olur.

Son zamanlarda bazı nedenlerden dolayı kredi kartı bloke sorunlarının ortaya çıktığı görülür. Temelde bir kredi kartının borcunun üç ay boyunca ödenmemesi başta olmak üzere aynı zamanda  kredi kartının kayıp olması ya da kredi kartının şifresinin üç kere yanlış girilmesi durumlarında da kredi kartının bloke olması durumu karşımıza çıkar.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse ne Olur?
Kredi kartının borcu ödenmezse bu alanda çeşitli sorunların karşımıza çıkması muhtemeldir. Örneğin bu aşamada bankalar borçların ödenmesi için sizi sürekli araması ya da e posta yolu ile sizlere bildirimler göndermesi sıklıkla karşımıza çıkar. Bunun yanında ödemelerin üç ay boyunca yapılmaması ile birlikte kanuni yaptırımların ortaya çıkması durumu da görülür.

Günümüzde bu aşamada bankalar müşteri ile iletişime geçerek ödemelerin yapılması hususunda gereken uyarıları ya da teklifleri yaparlar. Aynı zamanda bu tür bloke sorunlarının ortadan kalkması için müşterinin kredi kartı borcunu tek bir hamlede ödemesi gerekebilir. Çoğu zaman yapılandırma yapmak ve ödemeleri taksitlere bölmek yerinde bir çözüm olarak görülür.

Kredi Kartının Borcu Ödenirse Açılır Mı?

Bu anlamda inisiyatif tamamen bankadadır. Bankalar bu aşamada müşterilerin ödeme alışkanlıklarına ve gelirlerine bakarak karar verirler. Aynı zamanda banka kendi iç politikalarına bağlı olarak da kararlar alabilir. Günümüzde kredi kartı kullanan ve ödemelerini aksatanların bu aşamada ödemelerini düzenli yapmaya başlaması kredi puanı kadar bankanın müşteri hakkında düşüncelerinin olumlu olması anlamında da önemlidir.

Bu nedenle eğer kredi kartının açılmasını istiyor iseniz, borcu yapılandırmak yerine borcun tamamen ödenmesini temin edebilirsiniz. Günümüzde bu tür çözümlerin temini aşamasında bankalar ile iletişime geçmek gerekir. Eğer ödeme sorununuz belirli bir süre devam edecek ise ara ödemeler yapabilir ya da ekstre erteleme yapabilirsiniz. Günümüzde bu tür kredi kartı ödeme yöntemlerinin ortaya konulması ile birlikte insanların zor durumlardan kurtulmak mümkün olur.

Kredi Kartı Başka Hangi Durumlarda Bloke Edilir?

kredi basvurusu neden reddedilirGerek normal alışverişlerde gerekse de taksitli alışverişlerde eğer kartın şifresi üç kez arka arkaya yanlış girilir ise sistem otomatik olarak kartı bloke eder. Bu yöntem aynı zamanda kartın çalınmasına karşın alınmış bir önlemdir. Bu aşamada aynı zamanda müşterinin telefon üzerinden bankayı arayarak kartın iptal edilmesini talep etmesi durumu da yine bloke sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur.

Genellikle bu tür sorunların devamında yeni kart çıkarmak ya da bir iş günü sonrasında kartın aktif edilmesi durumları ön plana çıkar. Aynı zamanda kartın yeniden aktif edilmesi aşamasında müşterinin yazılı ya da sözlü talebi de gerekebilir.

Yorum Yaz