Kredi Kartlarındaki Provizyon Ne Demektir? 

Günümüzde alışveriş ve harcamalarda kullanılan kredi kartı güvenliği oldukça önem taşıyan konulardan biridir. Kartınızın çalınması ve kaybolması durumunda şüpheli işlemler ile iptal işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. İşlem yaparken bankanın bazı güvenlik sorularını sorması müşterinin güvenliği için önem taşır.

İşlemler sırasında bazı terimler bilinmemekte ve anlamı merak edilmektedir. Karşınız sıkça çıkan bu terimlerin anlamını çoğu zaman merak edebilirsiniz. İnternet ve mağaza alışverişlerinde yapılan kartla alışverişte bazı bankacılık terimleri duyulsa da çoğunun anlamı bilinmiyor.

Provizyon ve Provizyon İptali Terimleri Nedir?

Bu terimlerden biri olan provizyon, provizyon iptali ya da beklenen provizyon şeklinde iki türe sahip olarak kullanılır. Fransızca kökene sahip olan kelimenin tam olarak ne olduğu şöyle açıklanabilir; provizyon işlem güvenilirliği ile ilgili bir terimdir. Kart kullanarak yaptığınız alışverişlerde limit bilgileri ve güvenilirliği işlem süresince kontrol altında tutulur.

Provizyon kısaca ön onay süresi olarak açıklanabilir. Hayatınızı kolaylaştıran kredi kartları ve kartlar güvenlik açısından bazı güvenlik onaylarının gerçekleşmesi ile güvenli kullanım şartlarını yerine getirmiş olur. Provizyon süreci de yaptığınız işlemler güvenli bir ortamda gerçekleşir.

Bekleyen Provizyon Kredi Kartı İçin Ne Anlam Taşır?

kredi kartlarindaki provizyon ne demektirKartınızın çalıntı olma durumu ve güvenilirliği çeşitli aşamalardan geçerek onaylanır. Bankalar genellikle mağaza ve internet alışverişlerinde kartın doğruluğunu belirlemek için güvenlik gerekçelerini provizyon adıyla bilinen işlemlerin onayı ile güvenliğini belirleyebilir.

Bekleyen karşılık olarak tanımlanan işlemleri için iş yeri bilgileri, pos cihazı, kart numarası gibi bilgilerin onayı için karşılık süresi statüsü içinde gerçekleşir. Onay aşamasında güvenlik sorularının cevaplanmasıyla kartınızın güvenliği sağlanır.

Provizyon İşlemleri Uzun Sürer mi?

Kartınızın güvenilirliğinden eminseniz endişe edeceğiniz bir durum bulunmaz. Güvenlik sorularının ardından yaptığınız işlemler hesap hareketine yansımaktadır. İşlemler oldukça kısa sürer. Şüpheli olmayan durumda yaptığınız işlem günün sonuna kadar bekletilerek sonrasında onaylanır. Provizyon süresince ödeyeceğiniz tutar limitten düşer ve hesap özetinize yansır.

İşlemin süresi 1 gündür. İşleminizi kontrol etmede mobil uygulama kullanarak takip etmeniz mümkündür. Şüpheli işlemler için mutlaka bankayla iletişime geçilmesi önerilir. Kartın yapıldığı işlemde pos cihazı ve banka farklıysa provizyon süresi 2 gün daha uzayabilir.

Provizyonda Olan İşlem İptal Edilebilir mi?

Provizyon ön onay işlemi olarak kabul edilir. Yapmadığınız işlem için provizyon iptali yapabilirsiniz. Bankacılık işlemleri için müşteri temsilcisi ile görüşerek işlem iptali talebinde bulunabilir şüpheli işlem menüsünü kullanabilirsiniz. Bankacılık tarafından gereken işlemlerin yapılması ardından çekim talebinin iptali gerçekleşir. Provizyon onayına kadar kredi kartı güvenliği için bazı bilgilerin kontrolü sağlanarak müşterinin güvenliği sağlanır.

Çalıntı ve kayıplarla ilgili sıkıntıların önlenmesinde bankacılık bu tür işlemlerle sıkıntıların önüne geçmektedir. Genelde alışverişlerde kullandığınız kartın hesap hareketlerini uygulama ile kontrol edebilirsiniz. Yapmadığınız işlemler için müşteri temsilcisinde cevaplayacağınız sorulara göre banka iptal etmek istediğiniz işlemlerle ilgili onay vererek sorununuza çözüm bulacaktır.

 

Yorum Yaz