Kredisi Bitmemiş Aracımı Satabilir miyim?

Taşıt kredisi aldınız, aracınızı yenilediniz fakat hayallerinize kavuşmadığınızı fark ettiniz. Araç ile alakalı talepleriniz değişti. Aracınızı bir üst modele taşımak istediniz. Aracınızın kredisi bitmeden aracımı satışa sunabilir miyim? Evet sunabilirsiniz.

Bunun için öncelik olarak sizden bankanın talepleriniz göz önünde bulundurmanız gerekir. Genel olarak bankalar kredi kullanımı sırasında bu konudan pek söz etmezler. Bankaların bilgi paylaşım platformları sizi aradığınız tüm bilgiyi ulaşma hissiyle tatmin eder. Kredi kullanımı, faiz oranları, tüm taşıtlara ait kredi kampanyaları hakkında geniş bir bilgiye ulaşabilirsiniz. Ancak fazla önemli gibi gözükmeyen böyle dip notlara ulaşmanız pek mümkün değildir.

Kredi Kullanarak Aldığım Aracı Satabilir Miyim?

Kredi borcu ödemesi devam etmekte olan aracınızı satmakta yasal olarak herhangi bir engel yoktur. Garanti bankası, Ak bank, Yapı Kredi Bankası, TEB, İş Bankası gibi bankaların hepsinin aracın üzerindeki rehin kaldırılmasıyla alakalı olarak izlediği yol farklıdır.

Kredisi bitmemiş araç satışı devir işlemi ile ilgili genel olarak kullanılan iki farklı yöntem vardır.

Araç sahibi aracın kredi borcunun kapandıktan sonra devir olacağı kişi ile arasında bir sözleşme yapar. Sözleşme noter huzurunda imzalanır. Alıcı kişi aracın bankadaki borcunu ödeyerek araç üzerindeki rehin (satılamaz) ibaresini kaldırır ve aracın satışına herhangi bir engel kalmadığından bundan sonraki işlemleri sıradan satış işlemi olarak devam ettirir. Genellikle kişiler sözleşme yapılırken aracın bundan sonraki devir teslim, trafik tescil, banka kredi kapama, rehin kaldırma gibi işlemleri yapabilmesine olanak sağlayan vekaletname de alarak işlerini kolaylaştırır ve bir daha satıcının işlemler sırasında olmasına ihtiyaç duymazlar. Bu işlemler biraz daha güvene dayalıdır.

Bir diğer işlem türü ise alıcının krediyi devir almasıdır. Bu işlem her ne kadar devir olarak gözükse de tam devir işlemi yapılmaz.

Bu işlem için öncelikle aracı alacak kişinin Kredi Puanının kredi kullanımına uygun olması gerekmektedir. Alıcı şahıs 2. el araç kredisi olarak başvurur. Kredinin güncel tutarı üzerinden erken ödeme indirimi varsa erken ödeme cezası hesaplanır. Kısaca aracın o günkü kredi kapanma tutarı belirlenir. Araca güncel tutarı üzerinden kredi kullanacak kişinin talepleri doğrultusunda hesaplama yapılarak kredi kullandırılır. Eski ruhsat sahibinin kredi borcu ödenir, aracın üstündeki rehin kaldırılır, aracın devri yapılır ve yeni ruhsat üzerine rehin işlenir. Bunlar genelde bankanın anlaşmalı olduğu noterler ya da bankanın alıcı ve satıcıdan aldığı vekaletler ile yapılır.

Taşınır ya da taşınmaz mal alımlarında kriterlerin, kullanım amacının, hedef fiyatın, ödeme gücünün belirlenmesi çok önemlidir. Kısa dönem için değil kredisi bitmemis aracimi satabilir miyimuzun vade planları yapılması gereken hususlardır. Konut alımlarında çocuk sayısı, konumu, ulaşım türleri nasıl gizli ama önemli faktörlerse araç alımlarında kredili aracımı nasıl satarım? Sorusunu sormamak için yakıt miktarı, kullanım amacı, kişi sayısı, bagaj hacmi hatta ve hatta arka koltuk diz mesafesi bile hesaba katmanız gereken faktörler arasındadır. Hele ki aldığınız araç kredi borcu ile alınmışsa önünüze çıkacak prosedürler sizi bir kereden fazla düşündürmelidir.

Yorumlar

  1. Avatar Ümit uçyıldız Nisan 26, 2021
    • Mustafa Eser Mustafa Eser Nisan 27, 2021

Yorum Yaz