Nasıl Kredi Kartı Alınır?

Sevgili okurlarım…

İçinde bulunduğumuz yüzyılda artık banka kartları ve kredi kartları her eve her cebe girmiş durumdadır. Pos cihazlarının neredeyse her yerde olduğu bir ağ oluşturulmuş olması kart kullanımını daha kolay ve cazip hale getirmiştir. Sahip olduğumuz nakit paranın bir hesapta olması kaybetme ya da çalınma olasılığına karşı bizi güvende tutmaktadır.

 Bir bankanın kredi kartını almak istiyorsanız internet bankacılığı üzerinden ya da şubelerinden başvuru yapmanız gerekmektedir. Telefon bankacılığı ya da ATM’ler üzerinden kredi kartı başvurusu yapılmamaktadır.

Kredi Kartı Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Kredi kartı başvuruları öncelikle şube veya tercih ettiğiniz bankanın internet bankacılığı üzerinden yapılmaktadır. Bankaların KKB değerlendirme puanı bilgisine ulaşabildiği durumlarda bir kısa mesaj yollayarak kredi başvurusu yapabilme imkânınız bulunmaktadır. Bunun için önceden sorgulama iznini vermiş olmanız gerekmektedir. Bankaların sizin hakkınızda detaylı bilgiye ulaşamadığı durumlarda sizden evrak listesi talep edebilirler. 24 saati bulan cevaplama sürelerinin çoğunda ilk birkaç saat içerisinde başvurunuz menfi ya da müspet olarak sonuçlanıp size bilgisi verilecektir.

Kredi Kartını Kimler Alabilir?

Aslında kredi kartı aboneliğini banka müşterilerinin talep ettiği kadar bankalarda müşterisinin olmasını istemektedir ve bunun için her gün kendi bankalarını cazip kılacak adımlar atmaktadırlar. Bir kredi kartı başvurusu kişinin gelirini belgeleyebilmesi durumunda geliriyle orantılı olarak onaylanır. İstediğinizden fazla belirlenen limit olması durumunda limit düşürme, düzenli ödemeleriniz olduğu takdirde limit arttırma talebinde bulunabilirsiniz.

Kredi kartı başvurularında tüm bankaların izlediği yol aynıdır. Bazı bankalar hem işlerini kolaylaştırmak hem de müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek adına hızlı kredi, online başvuru hizmeti vermektedirler. Bazı bankalar fiziki şube anlayışını ortadan kaldırarak bir alt marka oluşturmuş ve yalnızca dijital ortamlarda hizmet vermeye başlamıştır. Bu bankaların kredi ve kredi kartı başvuru sonuçları biraz daha kolay olumlu sonuçlanabilmektedir.

Kredi Kartını Kimler Alamaz?

nasil kredi karti alinir kredi alma 1

Bankalar paralarını emanet edecekleri kişilerde ilk dikkat ettikleri husus gelirinin olup olmadığıdır. Eğer bir geliriniz yoksa kredi kartı başvurunuzun olumlu sonuçlanması biraz zor olabilir. Daha sonra sizin daha bankalar ile olan ilişkileriniz incelenir KKB puanınıza bakılır. Bankadan daha önce adına bir icra dosyası oluşturulmuş, ödeme alışkanlıkları düzenli olmayan insanların kredi kartı başvuruları genelde olumlu sonuçlandırılmaz. Ayrıca Ortak Kredi Limitini doldurmuş yani banka nezdinde gelirine oranla daha fazla borç ödeme gücü kalmamış bireylerin kredi kartı başvuruları olumlu sonuçlandırılmaz. KKB Puanı ile ilgili sorularınızın cevaplarını KKB PUANI NEDİR yazılı makaleme bulabilirsiniz. Hakkınızda yasal takip başlatılması ve bu borcun kapatılması bankanın bunu unuttuğu anlamına gelmemektedir. Bankalar kendi belirledikleri politikaları üzerinden bu kişilere belirli bir süre kredi ve kredi kartı vermemektedir. Kredi siciliniz deki kırmızı kalem diye tabir edilen bloke kalkar, gelir düzeyiniz normale girer bankalar size tekrar güven kapılarını aralamaya başlar.

 

Kredi Kartı Ne Zaman Teslim Edilir?

Bunun için net bir süre vermemiz imkansızdır. Sistem, ülkenin posta ağının genişliği, kurye sayısı, o dönemdeki kampanyalar ile ters orantılı olarak işlemektedir. Bankalar onaylanan kredi kartını en geç 7 gün içerisinde müşterisine ulaştırmayı hedefler. Bunun için özel kurye firmaları ile anlaşan, kendi kurye filosunu oluşturan bankalarda vardır. Eğer onaylanan kredi kartınız bu bankalardan biri ise takriben 1-2 gün içerisinde kartınız elinize ulaşmış olacaktır. Adreste bulunamama ya da kredi kartınıza daha çabuk ulaşma olasılığınız için kartı şubeden teslim alma hakkınızı da kullanabilirsiniz.

Banka ve kredi kartının git gide nakit paranın yerini aldığı dönemde gün geçmiyor ki karşımıza yeni bir kural yeni bir işleyiş çıkmasın… Kredi Kartı gibi yakından takip edilmesi gereken konu hakkında sık sık bilgilendirmeler yapacağım. Cevaplamamı istediğiniz sorularınızı lütfen yorumlar bölümünde belirtiniz.

Hoşça kalın…

 

 

Yorum Yaz