Öğrenci Kredi Kartı Veren Bankalar

Çiftçi, esnaf, kobi, kamu personeline özel kredi kartlarında olduğu gibi öğrenciye özel kredi kartlarının da olduğu hepimiz tarafından bilinmektedir. Hemen hemen çoğu banka bu aşamada hayata tutunma evresinde olan gençlere yaşayabileceği maddi zorluklara karşı kolaylık sağlamak amacı ile bazı avantajlarda sunmaktadır.

Özel sektör olarak yer edinmiş büyük bankalar bu konuda bir yarış içerisinde bulunmaktadır. Kart aidatı almama, işlem ücreti almama, yıllık kart parası, hesap işletim ücreti iptali, asgari ödeme oranı düzenlemesi ve tutarın taksitlendirilmesi gibi birçok alanda ayrıcalıklar sağlamaktadır.

Yazımda öğrenciye kredi kartı veren bankalar sorunuza cevap ararken öğrenci için en uygun kredi kartı sorusunun cevabını da bulacaksınız.

Öğrenci Kredi Kartı

Kredi ve kredi kartı başvurularında karşımıza çıkan faktörler daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi temiz ya da nötr bir sicil, gelir belgesi ve kredi notumuzun iyi olmasıydı. Öğrenciler için göz yumulan bu kriterlerin yanında öğrencilere birçok imkân sağlanmaktadır. Kredi notumuzun iyi olması şartı aranmaz iken daha önce kötü bir sicilimizin olmaması istenmektedir.

Genel itibariyle ek bir gelir belgesi beyan etmeyen ya da kredi sorgulama puanı ortalama olan bireyler için onaylanan kredi kartlarına 1000 TL limit koyulmaktadır. Onaylanan kredi kartlarına yıllık hesap işletim ücreti, kart aidatı alınmamaktadır. Bazı bankalar ise yapacakları online işlemlerde havale, fatura ödeme gibi herhangi bir ücret talep etmemektedir.

Günümüzde geniş bir sektör haline gelen bankacılıkta yarış bu kulvarda da devam etmekte ve bu konudan en faydalı çıkan tarafın öğrenciler olduğu bilinmektedir. Yazımızın daha detayına indikçe öğrenci için kredi kartı veren bankalar ve hangi kredi kartı öğrenci için daha avantajlı? sorularının yanıtını bulabilirsiniz.

Öğrenci Kredi Kartı Veren Bankalar

 • İş Bankası: İş’te Üniversiteli
 • Vakıfbank: Like Kart
 • TEB: Üniversite TEB Öğrenci Kartı
 • Garanti Bankası: Bonus Genç Kart
 • Ziraat Bankası: Genç. Bank Kart
 • Akbank: Exi-26 Öğrenci Kartı
 • Yapı Kredi: Play Kart

Genel sıralamada en çok başvuru yapılan 7 bankanın kredi kartını yazmış olsak ta başka bankalar öğrenci kredi kartı vermiyor değiller. Her banka kendine özgü politika izlemekte, kendi limitlerini ve kampanyalarını belirlemektedir.

Öğrenci için en avantajlı kredi kartı hangisidir? Sorusunun cevabı tamamen göreceli bir kavramdır. Kartı kullanacak kişinin aynı zamanda kullanacağı banka hesabı ve online işlem ücretleri üzerinde incelemeler yapması gerekmektedir. Kart başvuru sırasında istenen koşullar ve kartın dahil olduğu kampanyalar incelenerek tercih yapılmalıdır.

Öğrenci kredi kartı başvurusu sırasında istenen evraklar konusunda yapılan kampanyalar gibi bankalar kendi politikalarını takip etmektedir ve değişiklik gösterebilmektedir. Ancak kalıplaşmış bazı koşul ve evrak listesi bulunmaktadır.

 • 18 yaş ile 26 yaş arasında olmak,
 • Türk vatandaşı olmak,
 • Banka tarafından istenilen evrakları ve sözleşmeleri onaylamış olmak,
 • Başvuru sırasında ehliyet, kimlik ya da evlilik cüzdanı gibi kimlik gösterir belge ile başvuru yapmak,
 • İçinde bulunduğu yıla ait okul kaydını gösteren öğrenci belgesi bulundurmak.

Söz konusu öğrenci kartı olduğunda tüm bankaların sonucu etkileyecek denetleme faktörleri ve içerikleri aynı olmaktadır. Yukarıda listemize dahil etmediğimiz Denizbank, Finansbank ve özellikle Ziraat Bankası öğrenci kredi kartı onaylama sürecinde olumlu davranışlar sergilemektedir.

Kart başvurusu sırasında adımıza kazanılmış bir burs olduğunu belgelememiz kart limitini ve onay sürecini doğrudan etkileyeceğini unutmamamız gerekir.

Bir danışman olarak bizim fikrimizi soracak olursanız yaptığımız incelemeler sonucu en fazla kart başvuru olan bankanın İş Bankası ve Yapı Kredi Bankası olduğunu görmekteyiz. Bankaların, kullanıcı için sağladığı kart aidatları ve hesap işletim ücretlerinin sıfırlanmasının yanı sıra kamusal alanda geniş bir kitleye hitap etmesi fazla pos cihazının bulunması gibi faktörler, tercih edilmedeki yükselişi direk etkileyen sebepler arasındadır.

ogrenci kredi karti veren bankalarDiğer banka ve bankacılık işlemler ile ilgili sorularınızı lütfen yorumlar kısmında belirtiniz.

Hoşçakalın…

Yorumlar

 1. Avatar Nuray Şallıel Mayıs 4, 2021
  • Mustafa Eser Mustafa Eser Mayıs 5, 2021

Yorum Yaz