Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur? Silinir mi?

Kredi yapılırken genellikle hayat sigortası da yapılır. Bu aşamada ön plana çıkan bir çözüm olan hayat sigortası kişinin vefat etmesi durumunda koruyucu bir rol oynar. Varislerin bu tür borç ödemelerinden kurtulması için tercih edilen bu yöntem sayesinde kredi borcu olan kişi öldüğünde kredi borcunun hayat sigortası tarafından karşılanması durumu karşımıza çıkar.

Fakat sigorta kurumları bu aşamada çeşitli detaylara dikkat ederler. Örneğin bu aşamada kredi borcunu ödeyen kişinin belirli bir hastalıktan dolayı ölmesi durumunda hastalığın sigorta sözleşmesinde yer almaması dolayısı ile ödeme yapmayabilirler. Aynı zamanda hayat sigortası yapan bu tür firmalar intihar gibi ölüm olaylarının incelenmesini talep edebilirler.

Kredi Borcunun Ödenmesi Aşamasında Ölüm Olursa Kredi Ödemeleri Geri Alınır Mı?

Normal şartlar altında hayat sigortası kredinin tamamını kapsadığı için ölüm halinde ödenen taksitlerin geri alınması durumu ortaya çıkar. Çünkü yapılan ödemelerin geri alınması sözleşmenin kredinin tamamını ilgilendirmesi nedeni ile ortaya çıkar. Aynı zamanda kredi ödemelerinde ortaya çıkan bu detay çoğu müşteri tarafından bilinmez.

Bu aşamada en doğru bilgiyi yapılan sözleşmenin maddelerine bakarak öğrenebilirsiniz. Söz konusu sözleşme maddelerinde eğer aksi yönde bir ibare bulunmaz ise bu durumda sigorta şirketinin ödeme yapması gerekir. Bunun dışında eğer bu konuda gereken bilgiye sahip değil iseniz, bir avukattan yardım alabilirsiniz.

Hayat Sigortası Ne İşe Yarar?

ziraat mobilden altin nasil alinirKredi alımlarında neredeyse zorunlu olarak sunulan bu tür sigortalar yaralanma ya da benzeri durumlar için sağlık sigortası olarak geçer. Sigorta yapılan kişinin vefat etmesi durumunda ise hayat sigortası ile bu tür işlemlerin gerçekleştirilmesi mümkündür. Günümüzde genellikle kredi veren bankalar bu tür hayat sigortası işlemlerini yaptırarak kredi geri ödemelerinde kendilerini sağlama almış olurlar.

Söz konusu sözleşmeler kredi geri ödemeleri tamamlandığında ortadan kalkar. Fakat eğer sağlık sigortası yaptırmış iseniz, isteğe bağlı olarak ödemelerin devam etmesi durumu da karşımıza çıkar. Sigorta şirketlerinin bu tür hizmetleri sayesinde yaralanma ya da kaza durumlarında maddi kayıplarınızı karşılamanız mümkün olur.

Hayat Sigortası Geri Alınır Mı?

Hayat sigortası ücreti kredi geri ödemelerinin tamamlanması ile birlikte geri alınabilir. Bu konuda tüketicinin yapması gereken yapılan kredi ödemeleri tamamlandıktan sonra bankaya başvurmak olmalıdır. Yapılan başvuru esas alınarak bankaların ödeme yapması durumu karşımıza çıkar. Eğer banka ödeme yapmaya yanaşmıyor ise bu durumda tüketici hakem heyetine başvuru yaparak söz konusu ödemeyi almayı sağlayabilirsiniz.

Aynı zamanda hayat sigortası dışında kalan sağlık sigortası ya da kaza sigortası da bulunur. Bu tür sigortalar ise kredi geri ödemesi sonrasında sonlanıyor ise bu sigortalar ile ilgili de geri ödeme alabilirsiniz. Her ne kadar bankalar bu tür sigortaları geri ödeme kapsamına almamakla birlikte söz konusu bankalara yazılı olarak başvuru yapmanız önem taşır.

Yorumlar

  1. Avatar Şahmettin aktoptak Temmuz 14, 2021
    • Mustafa Eser Mustafa Eser Temmuz 16, 2021

Yorum Yaz