Onaylanan Kredimi İptal Edebilir Miyim?

onaylanan kredimi iptal edebilir miyim kredi almaKredi çekmek artık genel itibariyle borç istemenin yerini almış durumdadır. Bankalar artık kredi kullanımlarını 21. Yüzyıl teknolojisi sayesinde herhangi bir şubeye başvuru yapmadan, bilgisayarımız, cep telefonumuz üzerinden başvurma ve hesabımıza aktarma imkânı sunmaktadır. Bu işlemler bazen bir kısa mesaj ile, bazen online bankacılık ile mesai saat gözetmeksizin yapılabilir durumdadır. Müşteri temsilcilerine Onaylanan kredi, biz parayı kullanmadan kısa bir süre içinde ihtiyacımız ortadan kalkarsa ne olur? Kredi kullandım parayı iade etmek istiyorum, hesabıma aktarılan kredi nasıl iptal olur? sorularının bir hayli fazla sorulduğu bir dönemde konuyu sizin için araştırdım.

Kredim Onaylandı, İptal Edebilir Miyim?

Online işlemler üzerinden başvurduğumuz krediler artık saniyeler içerisinde sonuçlanabilir. Kredi başvuru yaptık, kredimiz onaylandı, kısa bir süre sonra krediye ihtiyacım kalmadı, ne yapmam gerekiyor? Olayın kronolojik olarak akışının devamını ben size getireceğim.

Evet kullandığımız krediyi iptal etmemiz hukuken mümkündür. Tabi ki bunu her istediğimiz an gerçekleştiremeyiz. Bu konudaki en önemli ve temel kural, onaylanmış olan kredi parasının hesabımıza henüz aktarılmamış olması gerekmektedir. Bankalar hesabınıza aktarılmayan krediyi sizin istediğiniz koşulda iptal etmek zorundadır. Uzaktan yapılan başvurularda bazen kişiler gerekli belgelerin ve imzaların tamamlanması için şubeye davet edilir. Böyle durumlarda 30 gün içerisinde davet edildiğiniz şubeye gitmezseniz onaylanmış olan krediniz sistematik olarak iptal edilir.

İnternetten Yaptığım Kredi Başvurusu Onaylanırsa İptal Edebilir Miyim?

Kısa mesaj ile yapılan başvurularda size gelen mesaj ön onay mesajıdır. Ön onaylı kredilerde evrakların tamamlanması için şubeye çağrılırsınız ve asıl onay miktarınız şubede belirlenir. Durum böyle olduğunda yukarıda yazdığım seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Ancak insanlar sık çalıştıkları veya maaş müşterisi olduğu bankaların aplikasyonlarını kullanmayı tercih ederler. Online bankacılık sistemi üzerinden yapacağını başvuru “anında kredi” ise onaylanan krediniz saniyeler içerisinde hesabınıza aktarılmış olacaktır. Bu durumda onaylanmış krediyi kullanmadan iptal etme söz konusu değildir. Online işlemler, mobil bankacılık üzerinden yapılan normal kredi başvuruları sisteme kayıtlı telefon numaranıza gelen kısa mesajın yazılması ile onaylanır. Sonrasında sizi kullanıcı haklarının, banka sözleşmelerinin olduğu, okuyup onaylamanız gereken sayfalara yönlendirir. Bu işlemlerin hangisinde durak sarsanız durak sayın işlemi tamamlanmamış sayılırsınız ve sistem 30 gün içerisinde kredi başvurunuzu iptal eder.

Onaylanan Krediyi İptal Etmek Kredi Notumu Etkiler Mi?

Kredi başvurusu kısa mesaj, online ya da mobil uygulama hangi yolla olursa olsun, onaylanmış krediyi iptal etmek kredi sicil notumuzu olumsuz olarak etkiler. Bankalar sistemi lüzumsuz yere meşgul ettiğiniz ve tutarsız davranışınızdan ötürü kendi adaletini bu yol ile sağlamaktadır. Bu astronomik bir puan düşüşü olmasa bile her kredi puanının bir gün lazım olacağını bildiğimizden bizim için iyi bir sonuç olmayacaktır. Size tavsiyem, gereksiz yere ve acaba bana kredi çıkar mı? sorusuna cevap alabilmek için kredi başvurusunda bulunmayınız. Kredi konusunda attığımız her adım Kredi Kayıt Bürosu sisteminde saklanmakta ve yaptığımız kredi başvurularında her detaya dikkat edilmektedir.

Kredi Cayma Hakkı Nedir? Neleri Kapsar?

Kredi cayma hakkı kullanılan kredinin düzenlenen bir dilekçe ile bankaya sunulması talebidir. Her talebin kabul olmayacağı gibi, kabul olan taleplerin kişilerden götürüsü vardır. Öncelikle banka sizden dilekçe ile talep ettiğiniz güne kadar olan faiz ve giderlerin hepsini talep edecektir. Dilekçe onaylanması durumunda banka tüm kurumlara ödediği paraları, kuruluşlara ödediği paraları, kredinin kullanım tarihinden ana parayı tekrar tahsil ettiği güne kadar ki parayı tahsil edecektir. Bunun dışındaki sizden tahsil ettiği ücretleri 7(yedi) iş günü içerisinde hesabınıza aktarılır. Eğer dilekçeyi kredi kullanımından 14(on dört) gün sonra sunduysanız bu durum sizin için çok avantajlı olmayabilir. Kredinin sonlandırılabilmesi için tüm faiz, masraflar, anapara ve ücretler talep edilir. Kullanılan kredinin durumuna göre erken kapama cezası uygulanabilir.

Kredi cayma hakkından 14 iş günü içerisinde yararlanmak istediniz ve dilekçenizi sunmanız durumunda kredi cayma hakkı dosya masrafı iade talebinden faydalanabilirsiniz. Bu kolay olmayacaktır fakat bankaların karşınıza çıkardığı zorluklara karşı tüketici hakem heyetine başvurabilirsiniz. 14 günü geçmesi durumunda tüketici hakem heyetine başvurmanız size bir şey kazandırmayacaktır.

Kanunlar kredi sigortası yapılması konusunda banka zorunluluğunu ortadan kaldırıp, krediye başvuran kişinin rızasının olduğuna dair yazılı belge istemektedir. Yasal hakkınız olarak 14 gün içinde yaptığınız başvurularda Kredi Cayma Hakkı Sigorta İadesi talebinden faydalanabilirsiniz.

Kredi kullanımından vazgeçme, genellikle kişilerin gelir düzeyini karşılayamayacak olmasını anlaması, kredi ile alacağı malın ya da hizmetin gerekliliğini sonradan sorgulaması ve kredi oranının başka bir bankadan daha yüksek olması üzerine talep edilmektedir. İçinde bulunduğumuz koşullar ince elenip sık dokunursa sonunda bize zarar verecek bir sonuç ile karşılaşma ihtimalimizi ortadan kaldırmış oluruz.

Hoşça kalın…

 

Yorumlar

  1. Avatar Mehmet alakuş Ocak 11, 2022
    • Mustafa Eser Mustafa Eser Ocak 12, 2022

Yorum Yaz