Para ATM İçinde Kaldı Nasıl Alırım?

Bankamatiklerin, bankaların omuzlarındaki yükü gün geçtikçe hafiflettiği tartışılmazdır. Bankalar ATM üzerinden yapılabilecek işlemleri çoğalttıkça insanlar uzak kalan şubeler yerine bankamatikler ile işlem yapma yoluna gitmektedir.

Sıklıkla görünmüyor olsa da bazen müşteri güvenliği için bazen ise sistem aksamasından dolayı bankamatik parayı yutmaktadır. Oldukça can sıkıcı bu durumun yaratabileceği mağduriyet bazen büyük boyutlara ulaşabilmektedir.

Mağduriyetin en aza indirilebilmesi için Bankamatik Paramı Yuttu Nasıl Geri Alırım? sorusunun cevabını sizler için derledik.

ATM Nedir? ATM Ne İşe Yarar?

Bankamatik üzerinde kartsız yapabileceğimiz işlemler şu an için o kadar fazla olmasa da işlem sayısının artması için çalışmalar sürdürülmektedir. Bankalar artık müşterilerine neredeyse bankaya gitmeden tüm işlemleri yapabilme imkânı sunmaktadır.

Para yatırma, para çekme, fatura ödeme, cep telefonu TL yüklemeleri, eft, havale, bilgi güncelleme, kredi başvurusu, kredi kartı başvurusu, vergi ödemesi, okul harçları, trafik cezası ödemeleri, hatta fon alımlarına kadar birçok işlem günümüzde bankamatik üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Tüm bankamatikler üzerinden hesabımız başka bir bankaya ait olsa bile para çekme ve yatırma işlemi yapabiliriz. Ancak bu işlem için bir komisyon ücreti alınmaktadır.

Devlet bankaları (Vakıfbank, Ziraat Bankası, Vakıfbank) kendi aralarında yapılan para çekme ve yatırma işlemleri sırasında herhangi bir komisyon ücreti kesmemekteydi. 2021 yılı itibarı ile devlet bankaları ve katılım bankaları arasında yapılan bir anlaşma sonucu söz konusu bankalar ATM leri birleştirerek tüm işlemleri gerçekleştirebilme ve yapılan işlemlerden komisyon ücreti almama adına kararı alınmıştır.

Gün geçtikçe bankalar, fiziki bankacılık anlayışıyla beraber sanal bankacılığın gelişimi konusunda adımlar atmaktadır. Atılan bu adımlar müşterilerin işleme ulaşılabilirliğini kolaylaştırdığından tercih sebebi olmakta ve işlemlerin sistem üzerinde gerçekleşmesinden dolayı banka için maliyet azalmasına neden olmaktadır.

Gelişen teknoloji hem banka hem müşteri olmak üzere iki tarafında yüzünü güldürmektedir.

Gelelim ATM Parayı Yuttu Nasıl Geri Alırım? Sorusunun cevabına;

Bankamatik üzerinde gerçekleşebilecek donanımsal ya da sistemsel bir arıza bankamatikten çekmek istediğimiz tutarın bakiyemizden düşmesine ancak parayı alamamamıza sebep olabilir. Durumu ortaya çıkarabilecek birden fazla sebep olabilir. Gece gündüz arasındaki sıcaklık değişiminin çok olması bile bizi bankamatik başında mağdur etmeye yetebilir.

ATM üzerinden yapılan işlem sırasında, sistemin anlık olarak kopması, yatırmak istediğimiz paranın yırtık olması, tuşlama esnasında yapılan gecikmelerde yapılan incelemeler sonucunda sistem gecikmesine veya para yutma olaylarına sebep olduğu anlaşılmıştır.

ATM’ler yeni alınan güvenlik önlemleri ile bankamatikte kart unutmalarının önüne geçebilmek için önce kartı sonra parayı vermektedir. Müşterinin kartı hazneden alıp parayı birkaç saniye içerisinde almaması, bankamatiğin müşterinin parayı almadan unutup gitmesine karşılık içeri geri çekmekte ancak hesaba yatırmamaktadır.

Para Bankamatik İçinde Kaldı Nasıl Alırım?

İçinde para kalan ATM’lerden kalan paramızı almanın yolu bankamatiğin bulunduğu yere ve günün saatine göre değişmektedir.

Örnek olarak paramızı yutan ATM banka şubesine entegre bir ATM ise paramızın geri alınması için mesai saatlerine göre şube üzerinden işlem gerçekleştirebiliriz. Bankanın çalışır durumda olması halinde bankanın güvenlik görevlisinden yardım isteyebiliriz.

Tabi bunun için işlem yapmak istediğimiz hesabın tarafımıza ait olması gerekmektedir. İşlem yaptığımız kartın son kullanıcısının bizim olmamız ya da kartın şifresini biliyor olmamız durumu değiştirmeyecektir. Kart ve hesap ile ilgili işlem için şubeye hesap sahibinin gelmesi istenecektir.

Eğer para yutma işlemi mesai saatleri dışında gerçekleşmiş ise, ertesi gün bankaya başvuru yapmayı bekleyebilir ya da bankanın telefon bankacılığı şubesini arayarak müşteri hizmetleri yetkilisi üzerinden online olarak paranın hesaba iade işlemini başlatabiliriz. Tabi bu işlem için de müşteri hizmetlerinin soracağı hesap sahibine ait bilgileri doğru cevaplamamız gerekmektedir.

Bankamatikler her zaman bir banka yanında bulunmamaktadır. Nüfus yoğunluğunun az olduğu bölgelere talep doğrultusunda bankalar sadece bankamatik yerleştirmektedir.

Para yutma işlemi böyle bir noktada gerçekleşmiş ise herhangi bir şubeye başvuru yapmadan direk müşteri hizmetleri yetkilisi ile görüşüp iade işlemini başlatması gerekmektedir.

Banka görevlisi bankamatik üzerinden yaptığı kontrolde aksayan işlem bilgisine ulaşabilir. Ancak müşteri hizmetleri yetkilisini aradığımızda telefon bankacılığı ile bu kontrol yapılamamaktadır. Oluşturduğumuz iade talebi işlem saatimizdeki kamera kayıtları incelenerek gerçekleşir.

İade işlemleri, bankalar tarafında 7 gün içerisinde hesabınıza aktarılacaktır bilgisi verilmiş olsa da genellikle 24 saat için gerçekleşmektedir.

Ek bir bilgi olarak bankanın olmadığı bölge bankamatiklerine herhangi bir sebepten dolayı el konulan kartlar otomatik olarak iptal edilmekte ve yeni kart müşteriye posta yoluyla gönderilmektedir.

para atm icinde kaldi nasil alirim 1Diğer banka ve bankacılık işlemleri ile ilgili sorularınızı lütfen yorumlar kısmında belirtiniz.

Hoşçakalın…

 

Yorum Yaz