Puan Biriktiren Kredi Kartları Hangileridir?

Alışveriş yapmayı kazançlı kılan kampanya türü olan puan birikimleri birçok bankanın sunduğu ayrıcalıktır. Bankalar bu kampanya ile yeni müşteriler edinirken var olan müşterilerini de memnun etmeyi amaçlar.

Puan birikimi, alışverişlerin ve çeşitli harcamaların ücretinin kart aracılığıyla ödenmesi karşılığı gerçekleşir. Verilen puanlar bankanın belirlediği kapsamda hesaplanarak müşterinin bakiyesine eklenir. Ve bu puanlar alışverişlerde ücret olarak kullanılabilir.

Ödemelerde nakit yerine geçebilen bu puanlar sayesinde temassız yada şifre kullanarak fark etmeksizin kredi kartı kullanımı daha da yükseliş göstermiştir. Puan biriktiren kredi kartlarına sahip iki popüler banka Garanti Bankası ve Akbank’tır. Garanti Bankası, Bonus kapsamında; Akbank ise Axess kapsamında puan kazandırmaktır.

Kredi Kartları Puan Birikimi Kampanyaları

puan biriktiren kredi kartlari hangileridirBankaların farklı fırsatlar ve avantajlarla sunduğu puan biriktirme kampanyaları sıklıkla güncellenir. Dönem harcamalarına uygun olarak farklı kampanyalar sunulur. Buna örnek olarak anneler günü gibi özel günlerde alınan hediyelik ürünlerde özel puanlar verilebilir.

Bunun dışında anlaşmalı işletmelerle birlikte düzenlenen kampanyalar da müşteriye puan kazandırır. Örneğin A petrolden yapılan akaryakıt alımında, B firmadan yapılan gıda alışverişlerinde ekstra puan kazanabilir. Bu, bankanın anlaşma kapasitesine bağlıdır.

Kredi kartlarının puan biriktirme hizmeti, kartı sunan bankaya göre değişir. Puan kampanyası fırsatları, farklı müşterilere farklı zorunluluklar ile verilebilir. Müşterilere farklı sektörlerde ve farklı boyuttaki harcamalarında puan verilmesi de yine bankalarca belirlenir.

Kredi Kartı Puan Birikimi Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Müşteriler, kartlarında biriken puanların miktarını farklı kanallardan kolaylıkla öğrenebilir. Bunun için en iyi yol bankanın mobil uygulamasını kullanmaktır. Bunun dışında farklı şekillerde de puan birikiminin ne kadar olduğunu öğrenilebilir. Mobil uygulama dışında bankanın çağrı merkezi ile görüşme yapılarak veya internet bankacılığı kullanılarak puan durumuna bakılabilir.

Puanları öğrenmek, alışverişlerde bu puanların kullanılabilmesi için önemlidir. Alışverişlerinizin bir kısmı ya da tamamı puan durumunuza göre bedavaya gelebilir. Ekstra puan kazanılan durumlarda ise puan için son kullanma tarihi mevcut olabilir. Puanları bu tarihlerden önce kullanılması gerekir, aksi takdirde bakiyenizden silinir.

Puan Biriktiren Kredi Kartları Hangi Bankalarda

Türkiye’de neredeyse her banka müşterisi için kurumuna uygun puan kampanyası düzenler. Bazı bankalar müşterilerine ve müşteri potansiyeli olan kullanıcılarına oldukça ayrıcalıklı fırsatlar sunar. Bu sayede daha çok ya da daha kolay puan kazanan müşterinin memnuniyeti elde edilir.

Müşterilerine puan sunan bankalar ve kampanya isimleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Garanti Bonus
  • Akbank Axess
  • Denizbank Bonus
  • Yapı Kredi World Card
  • QNB Finansbank Cardfinans

Akbank Axess, müşterilere ‘chip-para’ adı verilen puanları sunar. Bu puanlar birçok sektörde kazanılabilir ve kullanılabilir. Yine Garanti Bankası da ‘bonus’ isimli puan sistemine sahiptir. Yapı Kredi Bankası da müşterilerine ‘Worldpuan’ ile puan biriktirme ve kullanma hizmeti sunar.

 

Yorumlar

  1. Avatar Atalay aksı Eylül 2, 2021
    • Mustafa Eser Mustafa Eser Eylül 2, 2021

Yorum Yaz