Tarım Kredisi Veren Bankalar – Tarım Kredisi Alma

Devletimiz günümüzde çiftçiyi, köylüyü köyüne dön tabanlı projeler ile hibe ile desteklemektedir. Bunun yanı sıra köylünün ve çiftçinin hayata zor zamanlarında tutunabilmesi için bankalarda özel şartlar altında sundukları krediler ile hizmet vermektedirler. Bu yazımda tarım kredisi hakkında bilinmesi gereken detayları sizler için derledim.

Çiftçi Kredisi Nedir? Çiftçi Kredisi Veren Bankalar

Bankalar çiftçi belgesi, yetiştiricilik belgesi, tarım kooperatifi üyeliği ile mesleğini ispatlanmış olarak kredi başvurusu yapan müşterilerine bazı ayrıcalıklar tanımaktadır. Kredi ve kredi kartı ödemelerini aylık, 3 aylık, 6 aylık ya da ektiği mahsulün hasat zamanında ödeme bunlardan bir tanesidir.

 Ziraat Bankası başta olmak üzere Vakıfbank, Denizbank, Yapı Kredi Bankası ve diğer özel bankalar kefilsiz kredi gibi imkanları da beraberinde getirmektedir. Tarım bakımından bu denli imkanlara sahip bir ülke için tarım ürünleri ithalatını minimum seviyeye getirmek adına atılan adımlar sayesinde çiftçimiz zor zamanlarında nefes alabilme imkânı bulmaktadır.

Çiftçi Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır? Hangi Bankalar Çiftçi Kredisi Veriyor?

2020 yılı içerisinde bankaların tabiri caizse kabuklarından çıkmaları ile beraber hemen hemen her sektör kendi branşında desteklenmektedir. Ticari ve Kobi kredileri üzerinde daha çok adım atma eğiliminde bulunan bankalar kendi izledikleri politikaya göre kefilsiz kredi olanakları sunmaktadır. Çiftçilik sektörü, artan masrafların mahsul zammı olarak yansımaması bakımından zaman zaman zor dönemler geçirmektedir. İşte bu zor dönemlerde düşük faiz oranları, nakit akışına göre ödeme seçenekleri, yüksek bakiyeli limitler, tarım anlaşmaları çiftçiyi biraz daha rahatlatmak adına alınmış tedbirlerdir.

Kredi başvuru sırasında tarafımızdan istenecek evraklar;

  • Nüfus Cüzdanı ve Fotokopisi,
  • İkametgâh Gösterir Belge,
  • Tapu ve Fotokopisi,
  • İşletme Tescil Belgesi,
  • Kiralık Arazilerin Sözleşmeleri,
  • Hayvan Varlığı Listeleri,
  • Mesleğimize göre Yetki Belgesi (organik tarım, iyi tarım, sağlık sertifikası vb.)dir.

 

Bazı özel ve kamu bankalarına ait tarım ve çiftçi kredilerine ait bilgi detaylarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Ziraat Bankası Tarım Kredileri

QNB Finansbank Tarım Kredileri

Teb Tarım Kredileri

Vakıfbank Tarım Kredileri

Şekerbank Tarım Kredileri

Denizbank Tarım Kredileri

Fiba bank Tarım Kredileri

Yapı Kredi Bankası Tarım Kredileri

4Diğer tarım kredileri ve bankacılık işlemleri ile ilgili detayları öğrenmek için lütfen yorumlar kısmında belirtiniz.

Hoşçakalın…

 

Yorumlar

  1. Avatar Cengiz alpay Haziran 25, 2021
    • Mustafa Eser Mustafa Eser Haziran 25, 2021

Yorum Yaz