Taşıt Kredisi Dosya Masrafları Nasıl Geri Alınır?

Bankalar araç kredisi başvurularında sizden komisyon ücretleri, dosya masrafları gibi ücret taleplerinde bulunurlar ve bunları sizi ödemekle yükümlü kılarlar. İşte bu ödediğiniz ücretleri geri almanız artık mümkün. Nasıl mı? Yazının sonuna geldiğinizde otomobil kredisi dosya masrafını geri alma hakkında aklınızda soru işareti kalmayacak.

Taşıt Kredisi Dosya Masrafı Nedir?

Taşıt kredisi dosya masrafı, kişilerin kredi kullanımı sırasında banka tarafından ödemekle mecbur tutulduğu bir masraf kalemi türüdür. Yapılan özel kampanyalar dışında kalan krediler için kredi yükünü arttıran bir ödeme kalemi olduğu aşikardır.

Taşıt Kredisi Dosya Masraflarını Geri Alabilir Miyim?

Araç kredisi kullanıldıktan daha sonra bireylerin tüketici hakem heyetlerine ve tüketici derneklerine yaptıkları başvurular olumlu sonuçlanmış ve davalar birbirlerine emsal teşkil etmiştir. Konuya ilişkin Yargıtayın aldığı karar “geriye dönük olmak üzere son 10 yıl içinde kullanılan kredilerin dosya masraf ücreti geri alınabilir.” olmuştur.

Tüketicinin Korunması Kanununun 4077 sayılı maddesinin 10/B maddesine göre, tüketicilerin “Açıkça sözleşmede belirtilmeden talep edilen dosya masraflarının iade edilebileceği” belirtilmiştir. Burada bilinmesi gereken detay, önemle belirtilmiş olan “Açıkça sözleşmede belirtilmeden talep edilen dosya masraflarının iade edilebileceği” ibaresidir. Çünkü eğer sözleşme içine yerleştirilmiş ve açıklaması yapılmış bir dosya masrafı varsa bunu geri almanız biraz daha zorlaşabilir hatta imkansız bile olabilir. Zaman zaman ise Tüketici Hakem Heyetler tarafından müşteri geri ödenen paraları bankaya geri ödenmek durumunda kalabilir. Banka Tüketici Hakem Heyeti (THH) kararına uyar ve müşterinin talebi doğrultusunda dosya masrafını hesaba aktarır. Ardından hukuki yola başvurarak konuyu mahkemeye taşır ve mahkeme her zaman müşteri lehine sonuçlanmaz. Bu durumlarda müşteri aldığı parayı yasal faizi ile geri ödemek durumunda kalır.

Taşıt Kredisi Dosya Masrafını Nasıl Geri Alırım?

Otomobil kredisi dosya masrafını geri almak için öncelikle bunu ispatlar bir belgeye ihtiyacımız olmalı. Bankadan tarafımızdan kestiği taşıt kredisi dosya masrafını belgeler bir dekont alarak işe başlamalı ardından dekont eki ile birlikte bankaya talebimizi belirten bir dilekçe hazırlamalıyız. Dilekçe yazmak sandığınız kadar zor değil. İnternet üzerinden ister kamu bankası olsun ister özel banka olsun dilekçe örneklerine ulaşmanız mümkün. Bunun için İnternet üzerinde ne aramanız gerektiğini bilmeniz yeter. Unutmadan… Dilekçenizin bir ekininde hesap ekstresi olduğunu hatırlatayım.

Artık önümüzde iki seçenek var. İlki banka yazdığımız dilekçeyi kabul eder ve hesap ekstresiyle belirttiğimiz hesap numaramıza dosya masrafını yatırarak işlemi sonuçlandırabilir. Bu istediğimiz türden bir son olsa da genellikle bizi ikinci seçenek karşılıyor olacak.

Toplamamız gereken evraklar ilk seçenek ile aynı olarak bağlı olduğumuz ilçenin kaymakamlığına giderek Tüketici Hakem Heyetine dilekçe vermeliyiz. Bu işlemler ücretsiz olmamakla beraber yaptığımız bu masrafları da dosya masrafının üzerine ekleyerek bankadan talepte bulunuyoruz.

Tüketici Hakem Heyeti daha önceki ödemeleri emsal göstererek ödemeyi tarafınıza yaptırabilir ammavelakin banka ödeme yaptıktan sonra size dava da açabilme ihtimalini hiçbir zaman göz ardı etmemeliyiz.

Dosya masrafları tutarlarının bizim için bir diğer önemi ise doğru yere başvuru yapmamızı sağlayacaktır. Masraf tutarları 2016 yılı itibarı ile 2320,00 TL ye kadar olan dosyalar ilçe Tüketici Hakem Heyetine, 3480,00 TL ye kadar olan dosyalar il Tüketici Hakem Heyetine 3480,00 TL üzeri olan araç kredisi dosya masrafı geri almak için Tüketici Mahkemesine başvuru yapılması gerekmektedir.tasit kredisi dosya masraflari nasil geri alinir

Bireylerin haklarını bilmesi tüm sosyal yaşantısında olduğu gibi kuruluşlar karşısında da işlerini kolaylaştıracaktır. Neler yapabileceğimizi bildikten sonra pes etmek bizim için son seçenek olabilir. Karşımızda dev kurumların profesyonel avukatları olması gittiğimiz yoldan emin olduğumuz sürece sonucu kaçınılmaz sonucu değiştirmeyecektir.

İnsanların neredeyse kredi kullanmadan araç almadığı bir dönemde zararımızı minimuma indirebilmek adına bildiklerimi ve farklı kaynaklardan araştırdığım kredi dosya masrafını geri almak adına olan tüm bilgiyi sayfamda size aktarmaya çalıştım. Sağlıcakla kalın…

 

Yorumlar

  1. Avatar İhsan atabey Kasım 29, 2021
    • Mustafa Eser Mustafa Eser Aralık 15, 2021

Yorum Yaz