Taşıt Kredisi Nasıl Çekilir?

Birikim, insanların tabiri caizse dişinden tırnağından arttırdığı gelir payının zamanla kayda değer bir meblağ haline gelmesidir. Yani en azından bundan yakın zaman öncesine kadar böyleydi. Günümüzde insanlar birikiminin çoğunu borca girerek sağlayabiliyor. Örneğin yıllarca para biriktirip bir araç almak yerine borca girerek araç sahibi olup aracın borcu ödeniyor. Elinde araç alabilecek bir miktar parası bulunan bireyler bile daha iyi bir otomobil alabilmek adına bankaların kapısını çalıyor, ticaret yapan parasını komple bağlamak yerine paranın getirisiyle kredi borcu ödeme yoluna gidiyor ve böylece kredi artık çağımızın gereklerinden haline gelmeye başlıyor.

Taşıt kredisi nasıl kullanılır? sorusu aslında cevabı çok basit gibi gözükse de alt başlıklarda bir karmaşa haline gelebilir. Bankaların önünüze çıkardığı karmaşık tabloları bir kenara bırakıp kredi kullanım sırasında bileceğimiz küçük detayların işimizi nasıl kolaylaştıracağından bahsedeceğim.

Otomobil Kredisi Nasıl Çekilir?

Kredi kullanım sırasında başvuru yapılan her aracın ya da her insanın kredi kullandırılması mümkün değildir. Kullanan kişinin ve kullanılacak aracın belli başlı nitelikleri taşıması gerekir hatta taşınan nitelikler alt başlıklarda detaylandırılır.

Öncelikle otomobil üzerindeki detaylardan bahsedecek olursak. Kaç model araca otomobil kredisi kullanabilirim? sorusunun cevabı en fazla 7 yaştır. Almak istediğimiz aracın ilk trafik tescil tarihinin en fazla 7 yıl önce yapılmış olması gerekmektedir. En fazla sorular arasında yer alan 2.soruya gelecek olursak; otomobil kredisi en fazla kaç ay vade olur? 2. el taşıt kredilerinin 7 yıla kadar kullanılabildiğinden bahsetmiştik. Bulunduğumuz yıldan 7 yıl öncesi tescilli araçlar için en fazla 12 ay, 6 yıl öncesi araçlar için 24 ay, 5 yıl öncesi araçlar için 36 ay, 4 yıl ve öncesi araçlar için ise 48 ay olarak belirlenmiştir. 60 ay vadeli otomobil kredisi kullanabileceğimiz araçlarda vardır fakat bunların 2 nitelik taşıması gerekir. Aracın hem en fazla 4 yaşında olması hem de kasko değerinin 120.000,00 TL’nin altında olması gerekmektedir. Bunun kriterlerin herhangi birini taşımayan araçlar 60 ay vade şansından yararlanamazlar.

Akıllara takılan bir başka soru ise aracın tümüne kredi kullanabilir miyim? Cevabımız çok istisnai durumlar hariç hayır. Araçltasit kredisi nasil cekilir 1ara kredi kullanımı tablosu biraz karışık gibi gözükse de size anlatacağım örneklerle sizde almak isteyeceğiniz araç için kullanabileceğiniz maksimum kredi tutarını hesaplaya bileceksiniz.

120.000,00 TL’ye kadar olan araçların %30’luk kısmı peşin istenerek kalan %70’lik kısmına kredi kullanabiliriz. Yani 120.000,00 TL’lik bir aracın 36.000,00 TL’sini peşin ödeyerek kalan 84.000,00 TL’sine kredi kullanabiliyoruz. Aracın 4 yıla kadar olması şartı da sağlandığı taktirde bu araca 60 aya kadar vade imkanı sağlayabiliyoruz. Gelelim 120.0000 TL üstü araçların hesaplanmasına. 120.000,00 TL araçlarda 120.000,00 TL’lik kısmın yine %70’lik kısmına, kalan kısmın %50 sine kredi kullanımı sağlanır. Örnekle anlatacak olursak almak istediğimiz bir aracın değeri 200.000,00 TL diyelim. 120.000,00 TL olan kısmının %70’i yani 84.000,00, 200.000,00’e kalan 80.000,00 TL’lik kısmın %50 si yani 40.000,00 TL ye tekabül eder. 84.000,00+40.000,00: 124.000,00 TL. işte 200.000,00 TL’lik araca kullanabileceğimiz maksimum kredi tutarı bu kadardır.

Daha önceki dönemlerde peşinatsız araç alımı mümkündü çünkü araçların kasko değerleri piyasa satış değerlerinin üstündeydi ve hesaplanan %70’lik tutar bu meblağı karşılar durumdaydı. Son dönemdeki otomobil fiyatlarının artışı araçların kasko değerlerini piyasa değerleri ile eşit duruma getirdiğinden bu durum ortadan kalktı. Bazı özel durumlar vardır ki araca peşinat verme imkanı olmayan insanlara peşinatsız araç alımı imkanı sunabilir. Kasko değeri yüksek fakat kilometre, hasar durumu ya da piyasada tutulmaması gibi sebeplerden dolayı fiyatı düşük araçlar araştırılabilir siniz. Size bir ipucu; eğer arayışınız bu yöndeyse filo araçlarını tercih edebilirsiniz. Filo araçları ticari amaçla kullanıldığı ve toplu olarak satış yapıldığı için muhtemelen piyasa değerinin altında satışa sunulacaktır.

Otomobil Kredisi Nasıl Alınır?

Otomobil kredisi kullanırken başvuru yapabileceğimiz farklı kuruluşlar ve noktalar olabilir. Bunlar direk banka şubeleri, satıcı şube içindeki banka personeli veya satıcının kendi finans kurulu olabilir. Her nereden olursa olsun kredi kullanacak kişinin 18 yaşını doldurmuş olması temel kuraldır. 18 yaşını doldurmamış kişinin kredi başvuruları kabul edilmez. Şart olarak gösterilmese de kabul oranını doğrudan etkileyen faktör gelir beyanıdır. Düzenli ve yeterli bir gelir beyan etmediğiniz taktirde kredinizin onaylanması imkansızdır.

Gittiğimiz bir bayi içerisindeki banka personeli ya da finans kuruluşunun bize en iyi kredi imkanını sunma garantisi yoktur.  Her ne kadar düşündükleri sadece “Biz “imişiz gibi gözükse de İşlerinde profesyonelleşmiş pazarlama sektörü çalışanları olduklarını aklımızdan çıkarmamamız gerekmektedir. Bir araç beğenme durumunda elimizden geldiğince opsiyon süresi istenip, diğer kredi kullandırabilecek kuruluşlar ile de görüşmemiz gerekmektedir. Kredi başvurusunda hangi opsiyonu kullanırsak kullanalım, hangi kuruluşu seçersek seçelim bizden isteyebileceği evraklar matbu olarak aynıdır. En azından özel bir kampanyadan yararlanamayacaksanız ekstra bir evrak istenmez.

Kredi Başvurusu Evrak Listesi

Nüfus cüzdanı fotokopisi (aslı yanınızda olmak kaydı ile)

Maaş bordrosu ya da gelirinizi beyan eden belge

İkametgah ya da en geç 2 yıl önce düzenlenmiş sizin adınıza ait fatura

Proforma fatura (sıfır araçlar için)

İkinci el satışlar için noter satış örneği ve ruhsat fotokopisi (aslı ile birlikte)

İstenmesi muhtemel evraklar bunlar olmakla beraber kredi başvurunuzun sonucu spesifik durumlar hariç siz bankadan çıkmadan sonuçlanacaktır. Bazı durumlarda aynı gün sonuçlanan hatta ertesi güne sarkan sonuçlanmalar ile karşı karşıya kalmanızda mümkün olabilir. Bunun temel sebebi farklı bir yazımda incelediğim Kredi Değerlendirme Puanı (KKB) ’mızın ne kadar yüksek olduğuna bağlıdır.

Bayi içlerinde yapılan kredi başvuruların bize kesin olarak getirisi bankaya gitmek ile uğraşmayacak olamamamızdır. Bu süreç sadece kredi başvurusu için geçerlidir. Kredi kullandığımız hangi banka ise ödemelerimizi yine banka üzerinden eğer bir finans kuruluşu ise yine anlaşmalı olduğu bankalar veya verdikleri hesap numaraları üzerinden devam ettirmektedirler. Satış sonrası işlemler satış anındaki temsilci üzerinden yönetilmemektedir. Bayi içinden kullanılan kredilerin artısına dönecek olursak biz dışarı çıkmadan kredi başvuru sonucumuz sonuçlanmış eğer sonuç olumlu ise para transferleri o gün gerçekleşir ve aracımıza binerek evimize dönmüş oluruz. Tabi bu süreç arasında aracın noterden satışı, kasko ve sigorta işlemlerini, rehin işlemlerini de dahil edecek olursak 1, 2 saati bulabilen bir bekleme süreci oluşabilir.

Taşıt kredisi nasıl kullanılır? sorusunun kronolojik sıralamasını elimden geldiğince detaylandırmaya çalıştım. Taşıt kredisi kullanımı, rehin, dosya masrafları ile ilgili diğer detaylara ulaşmak isterseniz profilimdeki diğer yazılarımı okumanızın size faydası olacaktır. Atladığım bir detay ile alakalı sorunuz olursa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hoşça kalın…

Yorum Yaz