Taşıt Kredisi Rehin Kaldırma İşlemleri

Bankalar ikinci el taşıt kredisi kullanımlarında istisnai durumlar gösterse de sıfır kilometre otomobil alımlarında araca rehin yani satılamaz kısıtlaması koymaktadır. Otomobil Kredisi Rehin daha öncelerde ruhsat üzerinden takip edilse de günümüzde ruhsat üzerinde herhangi bir ibare belirtmeden sistemsel olarak takip edilmektedir.

Rehin, kelime olarak ilk bakışta üzerinizde kötü bir izlenim oluştursa ancak bu bankanın direk alınan otomobile karşı yaptığı ipotekle kendini güvence altına almasıdır. Borcunu düzenli ödeyen bireyler için sistemde saklanan bir bilgiden ibarettir.

Bankalar rehini kaldırmak için müşterilerine tanıdığı 60 aya varan vadenin tümünün kapanmasını ya da kredi riskinin ortadan kalkmasını beklemekte serbesttirler ve bu hakkı ellerinde saklı tutarlar.

Yetkili bayilerden alınan araçlarda genellikle kredi kullanımı, rehin, kasko işlemleri bayiden çıkmadan ilgili birimlerce halledilmektedir.

Kredi borcu bitene kadar araçları kasko yapılması hususu banka tarafından titizlikle takip edilmektedir. Çünkü elinizdeki araç onun için bir teminattır ve aracın kaza yapma, pert olma (kullanılamaz hale gelme) durumunda elindeki teminatını kaybetmek istemez. Aracın ilk tescilinde ya da poliçe yenilemelerinde bankanın anlaşmalı olduğu sigorta şirketleriyle çalışmak zorunda değilsiniz. Sigorta veya kasko poliçenizi yaptırırken (poliçe içinde dâhini mürtehin ibaresi olmak kaydıyla) dilediğiniz firma ile çalışmakta özgürsünüz.

Ocak 2011’e kadar olan dönemde araçların rehin işlemler kişinin bankadan aldığı yazı ile bağlı olduğu trafik tescil şube müdürlüğüne başvurarak rehini işletmesi ya da kaldırılması ile devam etmekteydi. Ocak 2011’den sonra dijital çağın gelişmesiyle bu işlemlerde çağa ayak uydurarak kolaylaşmaya başladı.

Aracımın Üzerindeki Rehini Nasıl Kaldırırım

Evet, sizi maddi manevi zorlayacak tüm süreçleri geride bıraktınız. Aracı buldunuz, size en uygun krediyi verebilecek bankayı buldunuz, kredinizi kullandınız ve ödediniz… Bugüne kadar aracınız her ne kadar sizin gözükse de aracınızın bir ortağı hatta borca bağlı orantıda sahibi vardı. Gün geçtikçe siz borcunuzu ödedikçe araç her geçen gün daha da sizin olmaya başladı. Borcun bittiği ya da bankanın artık sizi riskli görmediği ana geldiğince bankaca rehin kaldırma işlemi yapabilirsiniz. Buna sizin artık uğraşmanıza gerek yoktur. Borcunuz olan bankaya sözlü ya da yazılı dilekçe ile talep açmanız yeterli olacaktır. Yazılı dilekçenizin ilgili birimlerce işleme alınması birkaç gün sürebilir. Eğer beklemek istemezseniz ya da konuya ilişkin acil bir durum söz konusu ise bankanın çalıştığı notere banka tarafından hazırlanan evraklar ile birlikte başvurarak rehin kaldırma yazısını elden teslim alabilir, bağlı olduğunuz trafik tescil şube müdürlüğüne başvurabilirsiniz. Bunun için ruhsat sahibi olmanız ya da söz konusu işlemi yapabilmenizi yetkilendiren noter tarafından tasdikli vekaletinizi bulunması gerekmektedir. Trafik şube müdürlüğünde yapılacak işlem online

tasit kredisi rehin kaldirma islemleri

olduğundan birkaç dakika almaktadır.

Bankalar satılamaz kaldırma işlemi için ister online olsun ister evrak elden teslim edilsin belirli bir ücret talep ederler. Ruhsat sayfaları artık değişmediği için trafik şube müdürlüğünde herhangi bir ücret ödemezsiniz.

Şahsınıza ait aracın üzerindeki rehin durumlarını E- devlet internet sitesi ya da mobil uygulaması üzerinden araç plakasını girerek takip edebilirsiniz.

Uğraştıran bir süreç olarak gözükse de adımlar usulüne uygun takip edilirse devletimiz işimizi kolaylaştıracak adımları atmıştır.

Artık aracınız ortaksız, tamamen sizindir. Dilediğinizce kullanabilirsiniz…

Yorum Yaz