Taşıt Kredisini Sizin Adınıza Başka Birisi Kullanabilir Mi? Başka Kişi İçin Taşıt Kredi Alma

Merhaba değerli takipçilerim…

Başlık altında değerlendireceğimiz konu aslında 2 türlü olarak anlaşılabilir.

Otomobil kredisini başkası için çekebilme imkânı vekalet ile mümkündür. Noter tasdikli vekaletname ile çoğu bankada vekil olduğunuz kişi adına kredi kullanımı ve araç alımı yapabilirsiniz.

Asıl merak ettiğiniz konunun bu olmadığının farkındayım bu bilgiyi bir dipnot olarak size vermek istedim. Konumuza dönecek olursak;

Kredi Değerlendirme puanınızın yeterli olmadığı durumlar ya da özel sebeplerinizden dolayı alacağınız taşıtın kredisini başkası adına kullanmak isteyebilirsiniz. Peki bunu bankalar ne derece mümkün kılar? Bu yazımda konuya dair araştırmalarımı sizinle paylaşacağım.

Sizin Adınıza Başka Birisi Taşıt Kredisi Çekebilir Mi?

Kredi başvurusu yapmak isteyen kişiler zaman zaman bankanın istedikleri nitelikleri karşılayamayabilir. Durum böyle olunca ya da kişilerin kendi özel sebeplerinden dolayı başkası adına taşıt kredisi çekme isteği doğabilir. Peki bu ne kadar mümkündür? Kullanılan kredi Taşıt kredisi ise hiçbir şekilde mümkün değildir. Öncelik olarak banka kullanılan krediye karşılık aracı rehin ile teminat altına almaktadır. Bu sebeple kredi kullanılan kişi ile aracın tescilinin yapıldığı kişinin farklı olma ihtimali yoktur.

Otomobil kredisi kullanamama durumunda sigortalı çalışmalı süreniz yeterli seviyede ise varsa ekstra kira geliriniz, ailenizin diğer bireylerine ait gelir tabloları veya gelirinizi yükseltecek resmi her türlü belgeyi bankaya sunabilirsiniz. Kredi sicilinizi yükseltmek adına yapılacak işlemleri takip edebilir, kredi puanınızın yettiği kadar araçlar üzerinde yoğunlaşabilir, taşıt kredisi kullanmak yerine tüketici kredisi imkanlarını araştırabilirsiniz. Bir başkasının sizin adınıza kullanacağı tüketici kredisi tamamen güven ilişkisine bağlı kullanılır. Sizin krediyi ödememeniz durumunda banka paranın ne alındığıyla değil, parayı nasıl alabileceği ile ilgilenir. Burada asıl borçlu muhatap alınır. Kredi kullanım sırasında siz kefil olmadıysanız konuya ilişkin sizi bağlayıcı pek nitelik yoktur. Bu yüzden beşerî ilişkileri çok iyi olmayan insanlar buna pek yanaşmazlar. Herkes çevresine baktığında benzer olaylarla bozulmuş dostluklar, arkadaşlıklarla hatta akrabalıklar ile karşılaşabilir değil mi? Kredi Sorgulama Puanımızın yeterli seviyede olmadığı durumlarda adımıza bir maaş hesabı açtırmak, maaşımızı oradan almak, bir süre aynı hesapta para biriktirirken yapacağımız ufak havale girişleri, çıkışları bizi kendi adımıza kredi çekme imkanına bir adım daha yaklaştıracaktır. Taşıt kredisi kullanmak bankaların ellerinde hazır alabilecekleri ipotek olması sebebiyle yüksek meblağlı tüketici kredisi çekmesine nazaran daha kolay olduğu gözlemlerim arasındadır. Kredi kartı ödemeleriniz düzgün ise, düzenli ve yeterli bir gelire sahip iseniz, daha önce kullandığınız kredi ödemelerinde herhangi bir sorun yaşamadıysanız bir problem ile karşılaşacağınızı sanmıyorum.

 

tasit kredisini sizin adiniza baska birisi kullanabilir mi 1

Kişilerin zaman zaman aracın ruhsatında rehinli (satılamaz) ibaresi gözükmesi sebebiyle de taşıt kredisi kullanmak istememesi karşılaştığımız özel sebepler içerisinde yer almaktaydı. Devlet bu konuda gerekli adımları atarak yazının ruhsata değil dijital ortamda, trafik tescil sistemine kayıtlı olmasını sağladı.  Getirilen yenilik hem ruhsatta geçen ibarenin insan psikolojisi üzerinde yarattığı olumsuz baskıyı atmasını sağladı hem de rehin kalkması durumunda ruhsat değişikliği ile yaşadığımız maddi ve manevi kaybı ortadan kaldırmış oldu. Otomobil rehin kaldırma işlemi artık bankaya verilen bir adet dilekçe ile hallolmaktadır. Yapılan işlemin tamamen ücretsiz olmadığını belirtmeden geçmeyeyim. İşleme dair noter masrafı banka tarafından talep edilmektedir. Her banka kendi tablolarına göre bir ücret talep ediyor olsa bile, bizi ruhsat değiştirme masrafından ve rehin kaldırma talebi uğraşından kurtardığı aşikardır.

Bilişim günümüzde bu kadar gelişmiş iken hakkımızdaki her bilgi, bir yerlerde depolanır ve yetkili kişiler tarafından ulaşılır olmuştur. 11 haneli Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlık Numaramız altında her verimiz toplanmakta ve günü geldiğinde bu bilgi karşımıza çıkarılmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti üzerine düşeni yapmaya çalışırken bizden de her geçen gün daha bilinçli bir insan ve toplum olmamızı beklemektedir. Ama göz ardı edilmemelidir ki insan denetlendiği için değil kendisine ve çevresi saygısı olduğu için bilinçlidir. Sağlıcakla Kalın…

Yorum Yaz