Tosla Kart NFC Destekliyor mu?

Teknoloji takibinin neredeyse imkânsız kılındığı 21. Yüzyılda gün geçmiyor ki bir yeniliğe şahit olmayalım. Android yazılımların gelişmeleri ile birçok işlemi artık telefondan başka bir şeye ihtiyaç duymadan yapabilir duruma gelmiş bulunmaktayız.

Yazımızda son dönemlerde rekabetin arttığı ön ödemeli kartlardan biri olan Tosla kartın NFC desteğinden bahsedeceğiz.

Öncelikle NFC Nedir, Nasıl ve Nerelerde Kullanılır? gibi soruların cevaplarını vereceğiz.

NFC, Yakın Alan İletişimi anlamına gelen ve açılımı Near Field Communication kelimesinin baş harflerinden oluşan teknolojinin adıdır.

tosla kart nfc destekliyor muTelefonunuzun yakınlarda bulunan başka bir cihaza temas etmesine gerek olmadan ortalama 4 cm kadar yakınına getirildiği takdirde iletişim kurarak ve kablosuz olarak işlem gerçekleştirebilirsiniz. Bunu yaparken herhangi bir operatör veya ağ bağlantısına ihtiyaç duymazsınız.

NFC çipi bu işlemleri gerçekleştirirken radyo frekanslarını kullanır ve herhangi bir enerji ihtiyacı doğurmaz.

Örneğin temassız ödeme seçeneği olan bir post cihazına telefonunuzu yaklaştırdığınızda kredi kartına ihtiyaç duymadan ödemenizi yapabilirsiniz. Tabi ki bunun için telefonunuzun ve müşterisi olduğunuz bankanın mobil uygulamasının NFC özelliğini destekliyor olması gerekmektedir.

NFC özelliğinin telefonunuzda bulunup bulunmadığını kontrol etmek için, internet üzerinden model numarası ile arama yapabilir ve telefon ayarları içinden Ayarlar/Bağlantılar/Ağ Ayarları/Diğer Bağlantılar seçenekleri ile özelliği kontrol edebilirsiniz.

Ayrıca NFC ile;

  • Telefon numarası transferleri,
  • Fotoğraf ve belge transferleri,
  • Konum bilgisi paylaşımı,
  • Ödeme yapmak,
  • Diğer telefonda uygulama açabilme işlemlerini de gerçekleştirebilirsiniz.

NFC konusunda ön bilgi verdiğimize göre asıl konumuza dönebiliriz.

Tosla Kart NFC Özelliği Var mı?

Tosla kart, para isteme, harca bölüş, oyun parası satın alma gibi birçok hizmet sunmaktadır. Ön ödemeli dijital kartlar içerisinde kendini üst seviyelere taşımaktadır. Ancak NFC ödeme sistemini henüz programına dahil etmiş değildir ve bu konuda hizmet vermemektedir.

Rakiplerine karşı bir adım öne geçmek için belki kısa zamanda kullanıcılarına sürpriz yapabilir. Sürpriz yapabilir diyoruz çünkü NFC özelliğinin geleceği ile ilgili bir iki bilgi sızıntısına ulaşmış olsak ta resmi internet sitesi üzerinde buna dair bir bilgiye yer verilmemiştir.

Yorum Yaz