Yapı Kredi Yatırım Dünyam Stop Loss Nasıl Yapılır?

Değerli Dostlarım…

Tartışmasız borsa iyi analizler ve bilgi birikimi ile girilmesi gereken bir sektördür. Piyasa risk analizini gerçekleştirebilmek, firmaların kar-zarar paritelerini incelemek ve yatırımlar konusunda bilgi sahibi olmak bir borsacıyı zarardan kurtaran hatta kâra geçiren faktörler arasındadır.

Para piyasalarındaki dalgalanmalar kesin bir yönde olmamakta ve her zaman risk içermektedir. Bir fon üzerindeki yüklü alım satım ya da merkez bankası tarafından yapılacak müdahaleler, siyasi ya da jeopolitik gelişmeler borsa üzerinde dik iniş ve çıkışlara yön verebilir.

Yatırımcı gözünden bakıldığında karşımıza risk adı altında çıkan tüm seçenekler bazı sistemler ile kontrol altına alınabilmektedir.

Stop Loss Nedir?

Stop Loss(Zarar Durdur), yatırımcıların, kârlılık amacı güderek yaptıkları yatırımlarının zarar görmesini engellemek veya zarar aşamasına geçildiğinde minimum seviyede müdahale etmek adına online sistem üzerinde düzenlemeler yaparak, bize fon hakkında bilgi vermesini veya sistemin belirli bir limite geldiğinde alım-satım yapma konusunda yetkilendirilmesidir.

Örnek ile açıklayacak olursak; yükselme ihtimali ile 1,57 TL den aldığımız bir fon için iki türlü işlem emri verebiliriz. Kâğıdın değerinin çıkacağı konusunda emin isek, siteme bu kâğıt ile ilgili eğer 1,53 TL’ye düştüğü zaman 1000 adet daha al ancak, düşüş devam eder ve 1,50 TL’nin altına geçerse hepsini sat emri verilerek analizlerimizin tutmaması konusunda zararı minimuma indirmiş oluruz.

Bu işlem yetkilerinin limitlerini belirlerken, piyasa ve borsa analizlerini yorumlama tecrübelerimiz bizi zaman zaman zarardan kurtarmakta ve zaman zaman ise daha fazla kâr etmemizi sağlamaktadır.

Yatırım Dünyam İnternet Bankacılığı Stop Loss Nasıl Yapılır?

Stop Loss yapabilmek için siteme “zincir emir” adı verilen bilgileri işlememiz gerekmektedir. Yazımın geri geri kalanında Yapı Kredi Yatırım Dünyam Zincir Emir Nasıl Verilir? konusundaki detayları inceleyeceğiz.

Yapı Kredi bankası zincir emir verme yalnızca Yatırım Dünyam linki üzerinden yapılan işlemler ile gerçekleştirilebilmektedir.

Ana menü ekranında yukarıdaki seçeneklerden “Al/Sat” butonuna tıklanır ve “Hisse Senedi”, “Al/Sat” menüsü içerisine girilir.

Elimizde 1 adet Türk Sınai ve Kalkınma Bankası hissesi olduğunu hissenin günlük satışının 1,85 TL olduğunu varsayalım ve örneklemeye bu şekilde devam edelim.

Ekranın alt kısmında bulunan menüden “İşlem” kısmına “Alış”, “Hisse Senedi” arama motoruna “TSKB”, “Fiyat” kısmına 1,80 TL, alım adedine 1 adet,” Süre” olarak “Gün” yazılır ve emri onayla seçeneği ile ilk emir kayıt edilmiş olur.

yapi kredi yatirim dunyam stop loss nasil yapilirİşlemin devamında ana sayfa üzerinde “Emirlerim” sekmesi içine girilir ve az önce verdiğimiz emrin zincir emire çevrilmesi konusundaki talimat gerçekleştirilir.

Ekranın alt tarafında gözüken bir önceki işlemde vermiş olduğumuz emrin yanındaki buton seçilir ve aşağıdan “Zincir Emir Ver” ile devam edilir.

Bu ekranda, az önce belirlediğimiz fiyata geldiğinde almasını istediğimiz hisse senedinin fiyatı düşmesi durumunda satması ile ilgili talimat verilmektedir.

yapi kredi yatirim dunyam stop loss nasil yapilir 1“İşlem” kısmına “Satış”, “Hisse” arama motoruna “TSKB”, “Fiyat” bölümüne 1,80 TL den aldığımız hisse senedinin hangi fiyata gelince satılmasını istediğimiz bilgi, örneğin 1,79 TL, “Adet” kısmına geldiğinde, 1 adet elimizde vardı sistemde 1,80 TL de 1 tane daha aldığından elimizde 2 adet lot bulunmakta ve buraya “2” seçeneği işaretlenmelidir.

İşlem onayında göreceğimiz özet incelenir ve “Emri Onayla” seçeneği ile işlem onaylanır.

Zincir emir takibini yine “Emirlerim” seçeneği kısmından yapabiliriz.

Finans konusundaki tüm sorularınızı yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

Hoşçakalın…

 

Yorumlar

  1. Avatar Rıdvan Ağustos 1, 2021

Yorum Yaz