Çalışan Öğrencinin Kyk Burs Ödemesi Kesilir Mi?

Kredi Yurtlar Kurumu’nun üniversite öğrencilerine verdiği geri ödemeli para kyk burs parası olarak nitelendirilir. Kyk burs parası sigorta ile ilgili herhangi bir sebepten ötürü kesilmemektedir. Buna öğrencinin sigortalı bir işte çalışması da dâhildir. Aylık sigortalı çalışan kişinin maaşı kadar veya daha yüksek ücretli bir maaş alması sonucunda kyk ödemesi kesilmemektedir. Sürekli olarak veya sigortalı olarak bir işte çalışılmasında burs para ödemesi devam edecektir.

Kyk Burs Ödemesi Haftalık Alınır Mı?

Kyk burs ödemeleri kurumlar tarafından belirlenen ücretle birlikte aylık olarak düzenli bir şekilde öğrencilerin burs kartlarına yatırılmaktadır. Haftalık olarak yatırılmayacağı için yapılan düzenlemeler aylık ücretleri kapsar.

Kyk bursunda eğer öğrenci kredi olarak bursu almaya hak kazandıysa ödemesini almak istemeyen öğrenciler kurumla iletişime geçerek geri ödemeli bursun iptalini isteyebilir. Çünkü kredi parası ilerleyen zamanlarda alınan para miktarının tekrar ödenmesi için müddet verilmektedir. Verilen süre zarfında ödeme yapılmazsa alınan para miktarı faizli bir şekilde ödenmesi için karşınıza çıkar.

Kyk Bursu Kesiliyor Mu?

ogrenci kredi karti veren bankalarKyk burs parasını öğrenciler aylık olarak okuduğu okul süresince almaktadır. Her ay düzenli olarak burs alan öğrenciler, öğrencilik hayatı dışında herhangi bir işte çalışmak isterse bu durumda bursları etkilenmez. Kyk bursunun kesilmesinin tek nedeni üniversitedeki başarı durumudur.

Belirtilen durumlarda kurumlar burs ödemesini almaya hak kazanan öğrenciler için bursun iptalini isteyebilir. Bu durum üniversite derslerinde ortalamayla bağdaştırılmaktadır. Ortalamasını düşüren öğrencilerde devlet kurumlarının verdiği bursun iptali gerçekleşebilir. Onun haricinde herhangi bir durumdan ötürü burs ödemesi kesilmez.

Çalışan Öğrenciler Neden Burs Alır?

Öğrenciler ailelerinin maddi durumlarından veya öğrencilik hayatında başarılarından ötürü burs almaya hak kazanır. Bursu almaya hak kazanan öğrenciler için belirlenen tarihler boyunca ve üniversite öğrenim süresi boyunca burs ödemesi yapılır.

Kredi Yurtlar Kurumu’nun her yıl düzenlediği yurt ve ihtiyaçlar doğrultusunda belirlediği burs miktarı vardır. Çalışan öğrencilerin bursu almaması için bir neden belirtilmez. Burs ödemesini alanlar başvuru esnasında bilgileri incelenerek bursu almaya hak kazanırlar. Bu durumda öğrencinin iş hayatıyla ilgili bir durumda bursu almama gibi bir durum söz konusu değildir.

KYK Bursu Ne Zaman Kesilir?

Öğrenci öğrenim boyunca ortalamasını belirtilen puana kadar düşürmediyse o yıl içerisinde burs ödemesini alır. İlerleyen yıllarda herhangi bir başarı düşüşü, disiplin suçu ve okuluyla bir bağlantısının kalmaması halinde KYK bursu kesilir. Üniversitesinden mezun olmayı tercih etmeyen öğrenciler ve puan ortalamasını düşüren öğrencilerin burs ödemesi iptal olur. Buna dikkat ederek ortalamayı iyi tutmak ve okuldan mezun olmak önemlidir. Okulun bitmesine kadar olan süre boyunca belirtilen durumlar ile karşılaşılmaz ise burs ödemesi kesilmez. Aksi halde bursuna son verilerek bir daha almasının önü kesilmiş olur.

Yorum Yaz