Denizbank IBAN Nasıl Öğrenirim?

IBAN ülkemizde kullanılması 2010 yılı sonrasında zorunlu hale getirilen, Türkiye hesapları için TR ile başlayıp ardından 26 haneli rakam kümesinden oluşan ve her hesabın kimliğini taşıyan benzersiz numaraların adıdır.

IBAN numarası dünyanın herhangi bir yerine, başka hiçbir bilgiye ihtiyaç duymadan para transferi yapmanıza olanak sağlamaktadır. IBAN içindeki rakamlar ülke kodu, doğrulama kodu, banka bilgisi, hesap bilgisi içermektedir.

Açılımı; “İnternational Bank Account Number” kelimenin baş harflerinden oluşan IBAN, Türkçede “Uluslararası Banka Hesap Numarası” anlamı taşımaktadır.

IBAN numarası uzunluğu itibariyle ezberlenmesi zordur. Banka tarafından gönderilen kartların genel olarak üzerlerinde IBAN bilgisi bulunmaz.

Kart üstünde yazmayan ve uzun olduğundan dolayı ezberlenmesi zor olan IBAN ‘a nasıl ulaşabiliriz? Bu yazımızda sizin için inceledik.

Denizbank IBAN Nerede Yazar?

denizbank iban nasil ogrenirim 1Gönderilen banka kartlarının üzerinde IBAN bilgisi yazılmaması ile ilgili olmamakla Denizbank beraber çoğu bankanın uyguladığı bir politikadır.

Son yıllarda atılan adımlar ile FAST Transfer adı altında banka ve kullanıcı bilgileri birbirine entegre edilerek para transferi işi kolaylaştırmaktadır ancak sistemin tam anlamıyla oturmasına kadar IBAN hayatımızda olmazsa olmazdır.

IBAN numarası öğrenmenin birkaç farklı yolu bulunmaktadır.

Denizbank için inceleyecek olursak;

  • İnternet veya Mobil Bankacılık,
  • Telefon Bankacılığı,
  • Şube,
  • Bankamatik üzerinden IBAN numarasını öğrenmek mümkündür.

Denizbank İnternet veya Mobil Bankacılık ile IBAN Öğrenme

Denizbank İnternet Şubesi linkine tıklayarak veya cep telefonunuza indirdiğiniz Denizbank Mobil uygulaması üzerinden sisteme istenilen bilgiler ile giriş yaptıktan sonra “Vadesiz Hesaplarım” sekmesi altından IBAN bilgisi dahil her bilgiye ulaşabilirsiniz.

Denizbank internet ile IBAN numarası öğrenmenin başka bir yolu ise Denizbank IBAN Sorgulama linkine tıklayarak istenilen “Şube”, “Hesap No”, ve “Ek Numara” bilgilerini tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Denizbank Telefon Bankacılığı ile IBAN Öğrenme

Denizbank müşteri hizmetleri yetkilisine bağlanmak için 0 850 222 0 800 numaralı telefonu arayabilirsiniz. Telesekreter yönlendirmeleri sırasında “Hesap İşlemleri, “Hesap Bilgilerimi Öğrenme” yönergelerini takip etmelisiniz.

Müşteri hizmetleri yetkilisi size istediğiniz bilgileri vermeden önce kimlik teyidi amacıyla güvenlik soruları soracaktır. Bu sebeple başkası adına olan hesap bilgilerine ulaşmanız pek mümkün değildir.

Denizbank ATM ile IBAN Öğrenme

IBAN bilgisini öğrenmek istediğiniz hesaba ait kartı bankamatiğe yerleştirip şifrenizi tuşlamanızın ardından karşınıza çıkacak olan ekranda “Hesaplarım” sekmesini seçiniz ve ardından “Vadesiz Hesaplarım” menüsüne ulaşınız. Birden fazla hesabınızın olması durumunda tüm hesaplarınız karşınıza çıkacak olan ekranda listelenecektir. Doğru hesabı bulup hesap bilgilerine girdiğinizde IBAN bilgisine ulaşabilirsiniz.

Dilediğiniz takdirde “Dekont Yazdır” tuşuna basarak hesaba ait bilgileri doküman olarak alabilirsiniz. Bankamatikten alınan dekontlar uzun ömürlü olmadığından en kısa zamanda başka bir yere kaydetmeniz önerilir.

Para transferi sırasında 26 rakamın her biri önem taşımakta ve yapılacak olan en ufak yanlışlık istenmeyen sonuçlar doğurabilmektedir.

Yanlış IBAN’a gönderilen para transferleri konusunda detaylı bilgiye ulaşmak için Yanlış IBAN’a Para Gönderdim Ne Yapabilirim? Makalemizi inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

  1. Avatar Yağız Yalçın Haziran 27, 2021
    • Mustafa Eser Mustafa Eser Haziran 28, 2021

Yorum Yaz