Kredi Kartı Temassız Ödeme Açma ve Kapatma

Bankaların müşterilerinin ödeme alışkanlıklarına kattıkları kolaylıklardan biri de tartışmasız Temassız Ödemedir.  Temassız ödemenin hayatımıza kattığı kolaylıklar kadar riskleri de bulunmaktadır. Bu yazımda temassız ödemenin artıları, eksileri, kredi kartı temassız ödeme nasıl açılır? kredi kartını temassız ödemeye kapatma gibi konulardan bahsedeceğim.

Temassız Ödeme Nedir?

Kredi kartı temassız ödeme, kullanmak istediğiniz kartınızı pos cihazına yaklaştırarak, sizden herhangi bir onay ve şifre istemeyen onaylama sistemidir. İçinde bulunduğumuz pandemi sürecini düşünürsek, bizi hijyen konusunda farklı kişilerin temas ettiği pos cihazı tuşlarından uzak tutmaktadır. Alışverişlerinde kart kullanan insanlar için büyük bir kolaylık olarak görülebilir.

Temassız ödeme kontrolü sanıldığı kadar kolay değildir. Bugüne kadar birçok dolandırıcılık hikayesi, önlem yöntemleri haberlere konu olmuş durumdadır. Gerçeklik payını reddetmesek te anlatılanlar abartılı şeylerdir. Son dönem kredi kartları temassız ödemeye açık olarak aktif edilmektedir. Ancak bu limit ortala 100 TL civarındadır. Üstü alışverişlerinizde pos cihazı sizden şifre kullanımını talep edecektir. Haberlerin işlediği konuların ardından bankalarda Kredi Kartı Temassız Ödemeye Kapatma Talebi artışının olduğu gözlemlenmiştir.

Kredi kartı temassız ödemenin söz konusu kartın kaybolması durumunda büyük risk taşıma olasılığı unutulmaması gereken temel kurallar arasındadır.

Kredi Kartı Temassız Ödeme Açma Kapatma

Son dönemde Türkiye’de kullanıma açılan kartların tümü Temassız Ödeme Özelliği aktif olarak gönderilmektedir. Kartınızı son 6 ay içinde almadıysanız sahip olduğunuz bankaya ait yolları izleyebilir, kartınızda temassız ödeme özelliği yoksa yenisini talep edebilir, varsa temassız ödeme özelliğini aktif edebilirsiniz. Hijyen konusunda teması en aza indirgemek ya da alışverişlerinizde vakit kazanmak isterseniz kredi kartınızı daha korunaklı hale getirip yeni nesil teknolojiden faydalanabilirsiniz.

Akbank Temassız Ödeme Açma Kapatma

Akbank temassız ödeme sistemi hizmetini Direkt Öde adı altında sunmaktadır. Direkt Öde aktif etmek ya da aktif olan kartlarınızı kullanıma kapatmak için;

 •       Akbank şubelerine başvuru yapabilir,
 •       444 25 25 numaralı Akbank Telefon Bankacılığı üzerinden işlemlerinizi yürütebilir,
 •       Akbank Mobil ve Akbank İnternet Bankacılığı üzerinden

Akbank Direk Öde Menüsü seçeneği altından Kart Ekle seçeneğine girip kullanmak istediğimiz kartımızı aktif ya da ters yolunu izleyerek aktif olan kartımızı kullanıma kapatabiliriz.

 

İş Bankası Temassız Ödeme Açma Kapatma

 İş Bankası’nın temassız ödeme özelliğini Maximum Standart, Maximum Premier, Maximum Gold ve Maximum Platinum kart sahiplerine sunmaktadır. Özelliği aktif edebilmek için kart başvurusunda kartın temassız özelliğini aktif etme talebinde bulunmanız gerekmektedir. İş Bankası müşterisi olmanız durumunda kart talebinizi internet bankacılığı üzerinden yapabilirsiniz. Banka politikasına göre temassız ödeme için belirlenen günlük harcama limiti 90 TL ile toplam harcama limiti 100 TL ile sınırlandırılmıştır.

İş Bankası kartınızı Temassız ödeme özelliğini açmak veya kapatmak için;

 •       İş Bankası şubelerine başvuru yapabilir,
 •       0 850 724 0 724 numaralı İş Bankası Telefon Bankacılığı üzerinden işlemlerinizi yürütebilir,
 •       İş Bank Mobil ve İş Bankası Hızlı Kart Başvurusu seçenekleri üzerinden kartınızı talep edip kullanıma açabilir ve kapatabilirsiniz.

 

 

Garanti BBVA Bankası Temassız Ödeme Açma Kapatma

Garanti BBVA Bankası Bonus Trink adı altında temassız ödeme hizmetini müşterilerine sunulmaktadır. Bonus Trink tek seferlik alışverişler için 250 TL üst limit belirlerken temassız alışverişlerinizin 1500 TL ye ulaşması durumunda bir seferliğine sizden şifre girerek temassız alışverişinize devam edebilirsiniz.

Bonus Trink Temassız Ödeme Özelliğini Açma Kapatmak için;

 •       Garanti BBVA şubelerine başvuru yapabilir,
 •       444 0 333 numaralı Garanti BBVA Telefon Bankacılığı üzerinden işlemlerinizi yürütebilir,
 •       Garanti BBVA Mobil ve Bonus İnternet Bankacılığı seçeneklerini kullanabilirsiniz.

 

Vakıfbank Temassız Ödeme Açma Kapatma

Vakıfbank 250 TL altındaki kredi kartı işlemleriniz için temassız ödeme sağlamaktadır. Temassız ödemeyi kredi kartınızla yapabileceğiniz gibi NFC destekleyen Android telefonlarınız ile telefonunuzu pos cihazına yakınlaştırarak ta ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

VakıfBank Temassız Ödeme Özelliğini Açma Kapatma İçin;

 •       Vakıfbank şubelerine başvuru yapabilir,
 •       Vakıfbank Mobil ya da Vakıfbank İnternet Şubesi linkinden Kredi Kartları/Mobil Temassız Ödeme İşlemleri/ sekmelerini takip ederek aktif hale getirebilirsiniz.

 

Öğrenmek istediğiniz Temassız Ödeme İşlemlerine ait diğer banka bilgilerini lütfen yorumlar kısmında belirtiniz.

 

 

Yorum Yaz