Kredi Puanım Düşük Nasıl Kredi Çekerim?

Kredi puanım düşük nasıl kredi kullanırım sorusunu yazımda farklı başlıklar altında ve alternatif çözümlerle incelemek istedim.

Öncelikle bankanın bizden ne talep ettiğini, bizim nelerimizi inceleyeceğini bilmemiz gerekmektedir. 18 yaş üstü olmamız, kredi değerlendirme puanımızın yeterli seviyede olması ve meblağ ile doğru orantılı olarak bir gelir beyanı istemektedirler. Kredi puanımızın yeterli olduğu zamanlarda gelirimize bağlı oranda kredi kullanılabiliriz. Ancak unutmamalıyız ki ortak kredi limitimiz kadar kredi kullanabiliriz. Peki nedir ortak kredi limiti? Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlık Numaranız üzerine kayıtlı borçların tümünün gözükebildiği bir sistemdir. Aynı sistem gelirinizi de görebildiğinden sizin aylık ödeme limitinizi ayarlar ve kullandığınız kredi birkaç farklı bankadan olsa dahi sistemin yanılması ve size daha fazla kredi kullandırması söz konusu değildir. Ödemelerini uzun yıllar boyunca nokta hatasız yapmış kişilere kredi gerekli olduğunda istisnai durumlar doğabilir. Ve bu da dediğimiz gibi Kredi Değerlendirme Puanı sorgulanması ile ortaya çıkar.

Kredi çıkmıyor acil nakit para lazım sorusuyla baş başa kaldığımızda size pusula olabilecek birkaç farklı yöntemden bahsetmek istiyorum.

Kredi çıkmıyor ne yapabilirim? Çözüm yolunu ilk baş alışılagelmiş yollardan banka ile çözümlemeye çalışmalıyız. Kredi puanımızı kontrol ettirebilir, gelirimizin yetmediği durumlarda kredi kullanacağımız ihtiyaç için alternatif yollar arayarak kullanım miktarını düşürebilir, ipotek verebilir, kefil bulabiliriz. Bunları denedik yine de başarısız mı olduk?

Kredi çıkmıyor diye üzülmeyin toplum içinde yaygınlaşmış olan finans kuruluşlarını tercih edebilirsiniz. Koç finans veya evkur gibi finansman desteği sağlayan firmalardan ihtiyacınız olan nakit paraya karşılık o dönem için hızlı satabileceğinizi düşündüğünüz bilgisayar, cep telefonu, televizyon veya elektronik eşya alıp tekrar satabilirsiniz. Bir miktar zarar etmek kaçınılmaz olsa da, denize düşen yılana sarılır atasözü gibi günü kurtarabilir, belki de sizi maddiyattan daha çok sarsacak bir musibeti bertaraf etmiş olursunuz. Alacağınız ürünün kutusunu açmadan satmak zararınızı en aza indirgemede yardımcı olacaktır.

Banka dışı finansmanlar sayesinde taksitle mal alıp satmanın tabiri caizse bozdurmanın diğer bir yolu adınıza kayıtlı Telekom şirketlerini kullanmaktır. Düzenli ödemelerini yaptığınız internet, telefon şirketlerinin size tanımladığı limitler çerçevesinde cep telefonu, bilgisayar gibi elektronik malzemeleri alıp satabilir, kendinize mali destek sağlayabilirsiniz.

Toplumca bilindiği üzere faktöring firmaları faturaları çekleri vade oranında nakde dönüştürme, senet tahsilatı yaparlar. Kurumsallaşmış ve bütçe bakımında kendini yeterli gören firmalar senet karşılığı sizi banka kadar teferruata sokmadan, kredi sorgulama puanınızı gözetmeden belirli oranlar karşılığında kimlik ile kefilsiz kredi imkânı sunmaktadır. Herhangi bir banka ya da finans kuruluşuna aracılık yapmadan tamamen kendi bünyelerinde taksitlendirmekte ve sizi direk muhatap almaktadırlar.  İnternet üzerinden detaylı arama yapabilir ve çevrenizde size konuya dair hizmet verebilecek yerel faktöring firmaları ile irtibata geçebilirsiniz.

Eğer bir ihtiyaç içindeyseniz ve yazım size hala bir çare bulamadıysa gerçekten sıkıntılı bir dönem geçiriyorsunuz demektir. Para ile ilgili tüm kamu kuruluşları size kapılarını kapamış siz ise küçücük bir ışık arıyor gibisiniz. Bazen Banka kredi vermiyor nasıl para bulabilirim? Sorusunu cevaplamak için kimsenin hakkına girmeden tüm ihtimalleri denemek zorunda kalabiliriz.

Kuyumcudan senetle altın almayı duymuş muydunuz hiç? Evet böyle bir olanak var. Bazı kuyumcular referans sayesinde senetle altın satabilirler. Yalnız senetle altın alırken gözümüzün beğendiğini değil, mantığımızın yattığı altını almamız gerekir. Biz onu kullanmak için değil nakde çevirmek için aldığımızı unutmamalıyız. Güzel olan ürünlerin hepsi usta ellerin tornalarından geçmiştir ve ortalama %25 ten başlamak üzere işçilik bedeli yansıtılır. Yani aldığımız altını alım satım farkı hariç ödediğimiz işçilik kadar daha zarar ile satarız. Böyle durumlarda önceliğimiz Adana burması, külçe altın gibi işçiliği olmayan ya da Hamit, Reşat altını gibi büyük altınlar olmalı ki en az şekilde zarar ederek altınımızı paraya çevirebilelim. Kuyumcuda sizin adınız verilen referans kadar kuyumcunun da güvenilirliği önemlidir. Konuya ilişkin araştırmayı iyi yapmanızı tavsiye ederim.

Senetle altın veren kuyumcular kendi içlerinde ikiye ayrılırlar. Bir kısmı gerçekten altına ihtiyacı olan düğün cemiyetini ya da birikim yapmak isteyen kitleyi hedef alır. Bizim tercihimiz bu yönde olmalıdır. Bazı kuyumcular ise tefeci statüsünü kendine yakıştırmadıkları için hayali ihracat ile gönüllerini rahatlatırlar. Elinize geçmesi gereken para kadar alış fiyatından altın gramını hesaplarlar, onu satış fiyatından çarparak size kaç gram altın sattıklarını ortaya çıkarırlar. Üstüne vade farkı koyularak ödeme planınız ortaya çıkarılmış olur. Size bir altın satılmış, siz dükkana geri satmışsınız işlemi uygulanır. Tabi ki ortada altın olmayınca bence satılan şey para dır.

Bu arada İnternet üzerinde kredinizi çekmenize yardımcı oluyoruz, sicili bozuk kişilere kredi çekme imkânı ilanları karşınıza çıkabilir. Güvenip güvenmemek, başvurup başvurmamak tamamen sizi elinizde. İşleyişe gelecek olursak; bu işi meslek haline getirmiş firmalar sicili temiz kişiler ya da şirketler üzerine sizin ihtiyacınız kadar olan krediyi çekerler, üzerlerine kendi komisyonlarını koyarak taksitlendirirler. Kullanmak istediğiniz tutara göre sizden kefil ya da ipotek talep etme durumları söz konusudur. Banka size para vermiyorsa nakit konusunda çok güvenilir bir insan olmadığınız gözüyle size bakarlar. Karşınıza o anki acizliğimizden yararlanmak isteyebilen dolandırıcıların çıkabileceği ihtimalini unutmamamız gerekir. Çok tasvip ettiğimiz bir yöntem olmamasıyla beraber çaresizlik söz konusuysa tüm şartların baştan sona ince elenip sık dokunması esas alınmalıdır.

Ben her işi hakkını verenler ile yapmak kanaatindeyim. Tüm çabamızı bu yönde harcamamız sonuca ulaşırken adımlarımızı daha rahat atmamızı sağlayacaktır. CepteTeb, Enpara.com, ING-e-Kredi, Aktif Bank kredi aplikasyonlarını kullanarak şansınızı son kez denemeniz de mümkün.

kredi puanim dusuk nasil kredi cekerim 1

Günümüzde nakit; bazen bir hayat kurtar, bazen işinizi, bazen eşinizi… Parayla saadet olmadığı gibi parasızda saadetin olmadığı bir dünyada işi en başından sıkı tutmalı, oyunu kuralına göre oynamalıyız. Paranın alamadığı en değerli şeylerden biri zamandır. Zaman ve para akmaya başladığı zaman avucumuzdan, dur dememiz bir işe yaramaz. Zaman kavramını benimseyebilirse insan ertesi gün nerede olacağını da bilir, ay sonu ne ödeyeceğini de, yarının önemini de bilir, o gün yanına neler olması gerektiğini de.

Hayatın yaptığı sürprizlerin hep Hoş olması dileğiyle…Sağlıcakla kalın…

Yorumlar

  1. Avatar Sinan Adalı Kasım 26, 2021
    • Mustafa Eser Mustafa Eser Aralık 15, 2021

Yorum Yaz