Bankamatik Kartımı Başkası Teslim Alabilir mi?

Nakit kullanım sıklığının gitgide azaldığı ve pos cihazlarının artmasıyla doğru orantılı olarak kart kullanımın gün geçtikçe arttığı bir dönemde yeni bir sorun ortaya çıkar olmuştur. Kayıp ya da süresi dolan kartların yenilenmesi ile ilgili soru işaretleri kafamızda yer etmektedir. Teslim tutanağı kart sahibi tarafından imza altına alınmadan kart teslimatı yapılabilir mi?

Banka müşterisi yeni hesap açılması ile, aktif kartın kayıp olmasından sonra ya da kartın son kullanım süresinin dolması ile aktif olarak kullanabileceği yeni bir karta ihtiyaç duyar. Bu kart başvurunun ardından posta yolu ile müşteriye gönderilmektedir.

Müşterilerin aklında haliyle, kartın teslimi sırasında sisteme kayıtlı adreste bulunmama ve buna bağlı olarak kartın teslim edilmeme ya da kendisinden bir başkasına teslim edilme kuşkusu doğabilmektedir.

Zamanında yaşanılan problemler ile bankalar, anlaşmalı oldukları kuryelere yeni bir düzenleme getirmiştir. Kuryeler direk zarf üzerinde verilen adrese yönlendirme yapmadan önce müşterinin sistem üzerinde kayıtlı bulunan cep telefonu ile görüşme sağlar. Ortalama bir teslim saati vererek ve ardından o süreçte hangi konumda olabilecekse orada teslim edilmesi kararı alınmıştır.

bankamatik kartimi baskasi teslim alabilir miBöylece kartların posta kutularına bırakılarak kayıpların artmasına veya müşterilerin başka bir konumda olarak teslim edilmesi gereken kartın şubeye zaman zaman ise genel merkeze geri gönderilmesinin önüne geçilmiştir.

Gelelim Bankamatik kartımı benden başkası teslim alabilir mi? sorusunun cevabına.

Sizi telefon ile arayan kurye personeli öncelikle kartın size teslim edilmesinin doğru olacağını tebliğ etmektedir. Kartın belirlenen gün içinde alınamayacağını beyan etmeniz durumunda sizin belirleyeceğiniz bir adresteki, yine sizin belirlediğiniz bir kişiye teslim edilebilir.

Bu durum inisiyatif kullanılarak gerçekleşir. Kargo kuryesinin böyle bir zorunluluğu yoktur. Ancak sistem üzerinde kayıtlı olan numaradan görüşüldüğü ve kart sahibinin bilgisi ve isteği doğrultusunda olduğu için hemen hemen her kurye bu kolaylığı sağlamaktadır.

Kart teslimi sırasında kurye alıcı kişinin kimliğini kontrol ederek T.C. Kimlik Numarasını sisteme teslim alan kişi olarak kayıt eder.

Diğer banka ve bankacılık işlemleri ile ilgili sorularınızı lütfen yorumlar kısmında belirtiniz.

Hoşçakalın…

 

Yorum Yaz