Payoneer Hesap Nedir?

Payoneer hesap bir uluslararası bir ödeme sistemi ve aynı zamanda bir E-cüzdandır. 2017 yılından itibaren Türkiye’de kullanımının sıkılaştığı görülmektedir. Aslına bakıldığında 2005 yılında Amerika merkez üssü olarak temellerini atılan Payoneer’ in ülkemizde yaygınlaşmasının en somut sebebi, Paypal ödeme sisteminin Bankacılık Denetleme Kurumu lisansına başvurmaması ve 2016 yılı içerisinde Türkiye sınırlarındaki faaliyetlerini durdurma kararı almasıdır.

Normal standartlarda bir Amerikan Bankası hesabınızın bulunması için Amerikan vatandaşı olmanız, orada oturum veya çalışma izninizin olması ya da Amerika Vergi Sistemine kayıtlı aktif şirketinizin olması gerekmektedir. Payoneer hesabı açmanız durumunda %100 aynı içerikte bir Amerikan Bankası hesabı sunmamakla beraber bir Amerika üzeri hesabınızın olmasını sağlamaktadır.

US PAYMENT SERVİCE hizmeti ile ilgi odağı olmayı başarmış, ülkemiz adına yurtdışından para transferi yapmanın en güvenli ve en kolay yoludur. Amazon.com gibi dünya devleri ile yaptığı anlaşmalar sayesinde E-ticaret ödeme sistemi zirvesinde olmayı hak ettiğini göstermektedir.

Payoneer Hesabı Nasıl Açılır?

Payoneer hesabını Payoneer Resmi İnternet Sayfası linki üzerinden aşağıda belirttiğimiz talimatları izleyerek kolayca açabilirsiniz.

Web sitede “Register” butonu ile kayıt işlemlerine başladıktan sonra açılacak olan ekranda “let’s find the right account for your needs” seçeneği karşınıza çıkacaktır. Bu seçenekler hesabı hangi amaç ile kullanacağınızı doğru tespit etmek içindir.

“I’m” seçenekleri kendi bilgimizi girmemiz gereken bölümdür;

  • Freelancer: Serbest çalışan kişiler,
  • Online Seller: E-ticaret yapan kişiler,
  • Affiliete Marketer: Kuruma bağlı pazarlamacılar,
  • Vocation Rental: Tatil rezervasyon ve satış kurumları,
  • İndividual: Bireysel hesap açılımı anlamına gelmektedir.

Ülkemizde kullanışın genel sıklığı Amazon.com üzerinden ödeme alma odaklı olduğundan dolayı bundan sonraki örneklemelerimiz bu doğrultuda olacaktır.

I’m kısmına “Online Seller” seçilir ve bir sonraki seçenek olan “I’m looking to” ödeme alacağımız kısmın belirtildiği bölüme “Get paid by ecommerce marketplace” seçilerek bir sonraki sayfada “Register” ile devam edilir. Bundan sonraki işlemler Türkçe olarak devam etmektedir.

Bireysel kullanıcılar için girilmesi istenilenler temel bilgilerdir ancak kurumsal (şirket, şahıs firması) için istenilen bilgiler daha detaylıdır.

İstenilen bilgileri yazarken İngilizce karakterler kullanılması, ü, ö, ğ gibi harflerin hiçbir suretle kullanılmaması gerekmektedir.

payoneer hesap nedir 1Amazon.com bireysel kullanıcı kayıtlarını kaldırdığından dolayı sistem üzerinden e-ticaret yapabilmeniz için şahıs, anonim veya limited şirketi sahibi olmanız istenmektedir.

İlk sayfada şirketin adı, türü, yetkilisi, mail adresiniz, ikinci sayfada firmanın iletişim ve adres bilgileri girilir. Telefon numarası bilgisi tuşladıktan sonra SMS ile telefonunuza bir doğrulama kodu gelecektir.

Bir sonraki sayfa şifrenizi ve kurtarma amaçlı güvenlik sorusu oluşturacağınız, kimlik bilgilerinizi sisteme kayıt edeceğiniz sayfadır. Şifrenizi, ardışık olmayan bir güçlü ve karışık kombinasyon oluşturmanız tavsiye edilir. Devam etmek için sayfanın en altında bulunan kodun girilmesi gerekmektedir. Okunmaması durumunda kodu yenileyebilir veya sesli olarak dinleyebilirsiniz.

En son sayfa üzerinde koordinasyonu sağlayacağınız banka bilgilerinin girilmesi gerekmektedir. Şahıs firmaları için firma yetkilisi adına açılmış hesaplar kabul edilir ancak anonim ve limited şirketleri için kurum adına açılmış olan hesapların bilgileri kayıt edilmelidir. IBAN bilgileri girilirken TL veya Dolar hesabını girebilirsiniz. “Şirket Kuruluş Numarası” bölümüne vergi levhası üzerinde bulunan “Onay Kodu” girilir.

Site üzerinden yapılacak kayıt işlemlerinin ardından Gözden Geçirme Süreci tamamlanması ve Payoneer tarafından geri bildirimin gelmesi beklenilir. Gelen mail içinde açılan hesabın bilgileri olacaktır.

Yorumlar

  1. Avatar Tolga Can Mayıs 10, 2021
    • Mustafa Eser Mustafa Eser Mayıs 11, 2021

Yorum Yaz