Paracard İBAN Nerede Yazar?

Garanti Bankası yurtiçi ve yurtdışı 30’dan fazla şubesi, 19.000’e yaklaşan çalışan sayısı ile 15.800.000 müşterisine hizmet vermektedir. Maaş hesabı konusunda Türkiye’nin öncü bankalarından biri olmuştur. Müşteri sayısıyla doğru orantılı olan işlem hacmi, tartışılmaz ki soruları ve sorunları beraberinde getirmektedir.

2010 yılından itibaren ülkemizde İBAN kullanımı zorunlu hale getirilmiştir  ve düzenlenirken Avrupa Birliği ülkeleri model alınarak oluşturulmuştur. İçinde ülke kodu, doğrulama kodu, banka bilgisi, hesap bilgileri bulunur ve ülkemizde 26 hane olarak belirlenmiştir. Diğer ülkelerde 34 haneden oluşabilir.

Garanti Bankası İBAN Nasıl Öğrenilir?

EFT işlemlerinde gerekli olan İBAN, kartın ön yüzünde yazan 16 haneli numara kümesi ile sürekli karıştırılmaktadır. Bu iki bilgiyi birbirine bağlayan herhangi bir algoritma yoktur.

Para transferi sırasında İBAN numarasının yanlış girilmesi her ne kadar tedirgin edici bir durum olarak gözüküyor olsa da çözümü olmayan bir aksilik değildir. Yanlış İBAN a para gönderilmesi durumunda izlenmesi gereken yönergeler için Yanlış İBANA Para Gönderdim Ne Yapabilirim? Adlı makale mi inceleyebilirsiniz.

Paracard İBAN nasıl öğrenirim? Sorusunun tek bir cevabı bulunmadığından dolayı yazımda alternatif yöntemleri sizin için derledim.

Garanti Bankası ATM’den İBAN Sorgulama

Kullanmış olduğunuz kredi kartı ya da banka hesap kartını herhangi bir Garanti Bankası bankamatiğine yerleştiriniz.

Sistem güvenliği için belirlemiş olduğunuz 4 haneli şifrenizi giriniz ve açılan ana menü üzerinde “Hesaplar” alt menüsüne ulaşınız. Açılacak olan sayfa hesap ile ilgili istediğimiz bilgilere ulaşmamızı sağlayacaktır. Tercihinize göre “Yazdır” butonu ile bilgilerinizi doküman haline getirebilirsiniz.

Garanti Müşteri Hizmetlerinden İBAN Sorgulama

Telefon bankacılığı, üst düzey güvenlik önlemleri istemeyen işlemler için her konuda hizmet vermektedir. Sabit hat veya cep telefonu ile arayacağımız 444 0 333 numaralı telefon üzerinden gerekli yönlendirmeleri takip ederek işlemi gerçekleştirebiliriz. Tabi ki müşteri hizmetleri yetkilisi ile yapacağınız görüşme sırasında size sorulacak sorulara doğru cevap vermeniz gerekmektedir.

Garanti Mobil İBAN Sorgulama

Cep telefonunuza ya da tabletinize indirmiş olduğunuz uygulama üzerinden yapacağınız ilk işlem bankanın “Kurumsal “veya “Bireysel” müşterisi olduğunuzu belirtmek ve uygulama bilgilerini girmek olacaktır.

Hesap bilgilerine ulaşımı mümkün kılmak için izleyeceğimiz yönerge ana menünün en alt kısmında bulunan “Hesap ve Kart” alt menüsüne ulaşmak olacaktır.

Daha sonra karşımıza çıkacak ekranda “Hesaplar” sekmesine tıklanır ve birden çok hesabımız bulunması durumunda bilgilerine ulaşılması istenen hesap seçilmesi istenir.

Açılan bilgilerde hesaba ait IBAN Numarası dahil tüm detaylara ulaşmanız mümkündür.

paracard iban nerede yazar 1

Garanti İnternet Bankacılığı İBAN Sorgulama

Diğer bankalardan farklı olarak Garanti Bankası internet üzerinden İBAN sorgulaması yapabileceğiniz bir linke sahiptir. Sorgulama sırasında istenen bilgiler “Şube Kodu” ve “Hesap Numarası” olarak belirlenmiştir. Hesabınızın kayıtlı olduğu şubenin kodunu bilmemeniz durumunda yanda büyüteç imleci bulunan bir arama motoru da bulunmaktadır.

İnternet üzerinden İBAN sorgulaması yapmak için lütfen tıklayın.

Garanti Bankası Şubesinden İBAN Sorgulama

Fiziki bankacılık işlemlerine başvuru sayısı gün geçtikçe azalma gösterse de bazı  banka müşterileri için vazgeçilmez seçenek olmaktadır. Hesap sahibinin kimliğini gösterir belge ile banka şubesine yapacağı başvuru ile İBAN numarasını öğrenmesi mümkündür.

202 yılı başlarında yenilikçi banka anlayışı olarak hizmete açılan “Fast Transfer”, neredeyse tüm bankaların ortak olması ile  para transferi sırasında İBAN kullanmak tarihe karıştıracak gibi durmaktadır.

Fast Para Transferi hakkında detaylı bilgiye ulaşabilmek için lütfen tıklayın.

Tüm banka ve bankacılık işlemleri ile ilgili sorularınızı yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

Hoşçakalın…

Yorumlar

  1. Avatar Melek topaloğlu Mayıs 10, 2021
    • Mustafa Eser Mustafa Eser Mayıs 11, 2021

Yorum Yaz