Taşıt Kredisi Başvurusu

Alacağınız aracın ham fiyatını sıfır ya da ikinci el olması, hasar durumu, kilometresi belirlerken net fiyatını çekeceğiniz kredi oranı, tutarı ve vade oranı kesinleştirir. Bu yüzden alınacak aracın araştırılmasının yapılması kadar bankaların koşullarının da titizlikle incelenmesi gerekmektedir.

Taşıt Kredisi Çekerken Nelere Dikkat Edilmeli

Öncelikle bilmemiz gereken konu bir otomobil alacağımız zaman aracın tüm tutarına kredi kullanamamamızdır. Banka aracın kasko ya da satış bedelinin %70 tutarında kredi kullanımına izin vermektedir. Minimum olarak %30 unu peşin ödemek durumunda kredi kullanabiliriz. Ancak net fiyatımızı belirleyecek en büyük faktörlerden biri vereceğimiz peşinat tutarıdır. Az ana para az faiz demektir. İkinci önemli husus vade sayısıdır. Vade sayısı arttıkça kredi oranları da artış gösterecektir. Otomobil peşinatını maksimum, kredi taksit tutarını minimum seviyede tutmak bize en karlı alışverişin kapısını açacaktır.

tasit kredisi basvurusu 1

Taşıt Kredisi Kullanımı İle İlgili Püf Noktalar

Kredi kullanımında en düşük faizi bulmak için devlet bankaları (VAKIF BANK, HALK BANK, ZİRAAT BANK) ve özel bankalara (GARANTİ, AK BANK, FİNANS BANK, YAPI KREDİ, DENİZ BANK, TEB vb. ) ait özel kredi kampanyaları takip edilmelidir. Bu kampanyaların yanı sıra markaların kendi finansman olanakları ve sıfır faizli kredi kampanyaları hakkında bilgi sahibi olarak aracınızı en ucuz maliyetle elde edebilirsiniz.

Kredi Ödemesi Nasıl Hesaplanır?

Öncelikle toplumca yapılan en büyük yanlış aylık gelir üzerinden ay içindeki standart ihtiyaçları çıkararak kredi ödeyebilme limitini belirlemesidir. Mevzu bahis kredi bir araç için ise aracın bakım, kasko, sigorta maliyetinin göz önünde bulundurulması gerekir. Bu maliyetler her ne kadar az gibi gözükse de yıllık toplandığında kayda değer bir yekûn bakiye toplamaktadır. Ayrıca sıfır araç alımlarında kaskoyu bankanın belirlediği sigorta şirketinden yaptırma zorunluluğumuz bulunmamaktadır. Diğer sigorta şirketlerinin fiyatlarının uygun bulunması durumunda kasko poliçesi içine “daini mürtehin” ibaresi ekleyerek dilediğimiz sigorta şirketi ile anlaşabiliriz.

Net fiyata etki eden bir diğer etken ise bankaların istediği özel hayat sigortaları, dosya masrafları, komisyonlar ve ek masraflardır. Vade sayısı, kredi oranı gibi sonucu etkilemese de bunlarda net fiyat belirlemede bir etkendir.

Hem alacağınız araç hem de hayalinize kavuşmanın verdiği mutluluk ile ayaklarınız yerden kesilirken sizin için en uygun koşulları belirleyecek faktörleri yazımızda toplamaya çalıştık. Doğru adımlar sizi mutlu sona daha kolay ulaştıracaktır.

Yorum Yaz