Ziraat Mobilden Altın Nasıl Alınır?

2007 yılı itibariyle toplumun altına yatırım talebi, bankaları fon, döviz alımı gibi müşterilerinin altın birikimi yapabilecekleri hesap oluşturma konusunda yenilikçi bir bankacılık anlayışı içerisine sokmuştur.

Bankalar gün geçtikçe kendi kampanyalarını sunmuş gram altın, külçe altın, küçük altın gibi altın satış ve alışı imkanları sunarken altın hesabı üzerinden işletim ücreti (faiz) ödeyen banka kampanyaları da ortaya çıkmıştır.

Altın birikim hesabının öncü bankalarından olan Ziraat Bankası, çağa ayak uydurarak işlem kolaylığını cep telefonuna sığdırmıştır.

Ziraat Bankası Mobil Bankacılık Üzerinden Altın Alma Nasıl Yapılır?

ziraat mobilden altin nasil alinirAltın hesabı açma, alım satım işlemleri artık dilediğiniz an gerçekleştirebilmekteyiz. Sizin için derlediğim yönergeleri izleyerek Ziraat Bankası Mobil Bankacılık üzerinden işlem gerçekleştirebilirsiniz.

 • Cep telefonunuzda yüklü olan Ziraat Mobil’e sisteme kayıtlı olduğumuz T.C. Kimlik Numaranız ve Şifreniz ile sisteme giriş yapıyoruz,
 • Karşımıza çıkan menünün ana ekranı üzerinde bulunan sekmelerden “Döviz ve Altın” menüsüne giriyoruz,
 • Karşımıza çıkacak olan “Döviz İşlemleri” ve “Altın İşlemleri” menülerinden “Altın İşlemleri” sekmesini seçip devam ediyoruz,
 • Yapmak istediğimiz işlem altın alımı ise karşımıza çıkacak olan işlem menüsünden en üstteki seçeneği yani “Vadesiz Altın Alış” menüsünü seçiyoruz,
 • Karşımıza çıkacak 3 aşamalı ekranın;
  • 1’incisi altın hesabımızda bulunan bakiyeyi altın cinsinden göstermektedir,
  • 2’ncisi altın alımı sırasında kullanmak istediğimiz TL ya da Döviz hesabımızı seçmemizi istemektedir,
  • 3’üncü ve son ekran içinde ise altını almak istediğimiz cinsi (gram, TL) ve almak istediğimiz miktarı belirlememizi istemektedir.

Altın alma işlemi gerçekleştirdikten sonra karşımıza çıkacak olan tutar bize maliyeti göstermeyecektir. Altın alımları sırasında bankaların uyguladığı günlük kur üzerinden vergilendirme işlemine tabi olmaktayız.

Karşımıza çıkacak olan en son onay ekranında bize bu tutar bize bildirilir ve onaylamamızdan sonra altınımız hesabımıza aktarılır.

Altın alımı konusunda bilinmesi gereken detaylardan biri de; altın alımını mesai saatleri içerisinde gerçekleştirmemiz alış satış arasındaki fiyat farkının daha az olacağından alım fiyatı konusunda daha az maliyet çıkaracaktır.

Diğer banka ve bankacılık işlemleri ile ilgili sorularınızı lütfen yorumlar kısmında belirtiniz.

Hoşçakalın…

 

Yorum Yaz