Kolay Adres Tanımlama Nedir?

2021 yılı ile hayatımıza bundan sonraki dönemlerin her anında kullanabileceğimiz, bankacılık sektörünün çağ atlamasını sağlayabilecek bir özellik olarak giren Fast, dilediğimiz an bankalar arası transfer ve ödeme imkânı sunmaktadır. 8 Ocak 2021 tarihinde Merkez Bankası tarafından yürürlüğe konulan Fast ile Kolay Adres Tanımlama Sistemi (KOLAS) de devreye girmiştir.

Kolay Adres Tanımlama Nasıl Yapılır?

Fast yani Fonların Anlık ve Sürekli Transferi sisteminin en temel fayları 7/24 bankalar arası transfer ve ödeme yapmak ayrıca yapılan transferler sırasında IBAN bilgisi dışında e-mail adresi, telefon numarası, T.C. Kimlik Numarası gibi bilgiler de girerek transferin gerçekleşmesini sağlamaktır.

Kişi, kimlik numarası, cep telefonu numarası veya e-mail adresini sisteme bir defa kayıt ettirdikten sonra alacağı para transferlerinde alıcı kısmına sistem üzerine kayıt ettirerek eşleştirdiği bilgilerden herhangi birinin girilmesi yeterli olacaktır.

Kolay adres tanımlama sistemine kayıt olabilmek için hesabınızın olduğu bankanın mobil uygulaması ya da mobil bankacılık uygulaması üzerinden Para Transferleri sekmesine girerek Kolay Adreslerim alt sekmesinden tanımlamak istediğimiz bilgileri girebiliriz.

Kolay adreslerim sekmesi altında tanımlama, silme, güncelleme gibi tüm işlemleri kolaylıkla gerçekleştirebiliriz.

Kolay adres tanımlama işlemleri için yukarıda belirttiğim mobil bankacılık ve internet bankacılığı gibi online işlemler üzerinden günün dilediğimiz saati gerçekleştirebiliriz.

Adres tanımlama işlemleri sırasında tarafımızdan herhangi bir ücret tahsilatı yapılmayacaktır.

Kolay adres tanımlama işlemleri sırasında yalnızca kendi bilgilerimizi girebileceğimizi, ikinci ve üçüncü kişilerin bilgilerini sisteme dahil edemeyeceğimizi unutmamamız gerekir.

Sistem şu anlık 50 TL gibi bir üst limit ile hizmet veriyor olsa da merkez bankası tarafından sistemin işleyişinde herhangi bir olumsuz durumla karşılaşılmaması sonucu işlem limitinin 1000 TL ye çıkarılacağı belirtilmiştir. Hali hazırda 21 banka ile anlaşma sağlanmış olup, gün geçtikçe anlaşmalı kurum sayısı artmaktadır. İlerleyen dönemlerde banka dışı kuruluşların da sisteme dahil edilebileceği planlanmaktadır.

Fast para transferi ile yapılacak olan transfer ve ödemeler 2-3 saniye gibi bir sürede alıcı tarafından kullanılabilir bakiye haline gelecek olup, 25 saniye içerisinde gerçekleşmeyen işlemler sistem tarafından otomatik olarak iptal edilecektir.

Fast Para Transferi ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için Fast Para Transferi Nedir? Adlı yazımı inceleyebilirsiniz.

kolay adres tanimlama nedirDiğer banka ve bankacılık işlemleri ile ilgili sorularınızı lütfen yorumlar kısmında belirtiniz.

Hoşçakalın…

Yorum Yaz